Kategoriler
Apps & Oyunlar

Spotify 158 Milyon Aboneye Ulaştı, Podcast Aboneliği Geldi

Spotify şu anda 158 milyon ödeme yapan müşteriye ulaştı. Müzik akışında lider isim 1. çeyrekte, 4. çeyreğe kıyasla toplam müşterilerde %3, ödeme yapan müşterilerde %2 ve yıldan yıla ise %21 büyüdü. Geliri %16 büyüdü.

Spotify 158 Milyon Aboneye Ulaştı, Podcast Aboneliği Geldi

Spotify, ABD, İngiltere ve Avrupa’da yakın zamanda açıklanan fiyat artışlarına rağmen, yakında 162 milyonun üzerinde ödeme yapan kullanıcıya ulaşacağını öngörüyor – ABD’de Aile müşterileri için 1 dolar artış, İngiltere’de Öğrenci ve Duo kullanıcıları için 1 sterlin artış, Aile kullanıcıları için 2 sterlin artış oldu. AB müşterileri, Öğrenci ve Duo hesabı başına 1 € ve Aile hesapları için 3 € artış görecek.

Spotify, toplamda 356 milyon ile aylık aktif kullanıcılar açısından diğer müzik akışı hizmetlerine hala liderlik ediyor. Apple, son zamanlarda herhangi bir kilometre taşı paylaşmadı – En son 2019 Haziran’ında 60 milyon ücretli kullanıcıya erişmişti.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Apple, önümüzdeki ay iOS 14.6 ile Podcast Abonelikleri getireceğini duyurdu ve Spotify, yakında bazı podcast’lerine ücretli bir abonelik işlevi getireceğini paylaştı. Bunların arasında Küçük Sıçrayışlar, Büyük Değişiklikler ve Dakikalar İçinde Dikkatli Olma var.

Ücretli abonelik sunmak isteyen podcast yayıncılarının Spotify’a ilk iki yıl için herhangi bir ücret ödemesi gerekmeyecek ve 2023’ten itibaren %5’lik bir kesinti yapılması gerekecek. Spotify, podcast’lere aylık 2,99 dolar, 4,99 dolar ve 7,99 dolarlık bir fiyat sunacak.

Buna karşılık Apple, ilk yılda ücretli podcast’lerinde %30, ikinci yılda %15 kesecek ve yıllık 19.99 $ ücret alacak.