Kategoriler
Aksesuarlar

AirTag’in Pil Ömrü, Su Direnci ve Dayanıklılığı

Apple’ın 20 Nisan’daki “Spring Loaded” etkinliğinde uzun süredir beklenen AirTag’i tanıtmasının üzerinden neredeyse bir hafta geçti. Küçük Bluetooth izleyicinin çok fazla ilgi çektiğini söyleyebiliriz. Bu sürpriz değil – cihaz güvenlikle ilgili ve günümüzde herkes bu konuya kafayı takmış durumda.

AirTag’in Pil Ömrü, Su Direnci ve Dayanıklılığı

Öyleyse, bir AirTag almaya karar verdiğinizi varsayalım. Ne kadar dayanıklı olacak? Ne sıklıkla şarj etmeniz gerekiyor? MagSafe ile çalışacak mı? Bu soruların bazıları tartışmalı, ancak bazıları oldukça basit.

Pil ömrü: Şarj cihazına ihtiyacınız var mı?

Apple’ın ürünlerinin uzun vadede güvenilir olduğu bilinmektedir ve AirTag bir istisna değildir. AirTag dayanıklılığının tartışabileceğimiz iki yönü vardır – pil ömrü ve fiziksel dayanıklılık.

İlkinden bahsedelim.

MagSafe’i satın almayın. Hoşçakal MagSafe.

Kesinlikle herkesi şaşırtacak şekilde, AirTag’lerdeki pil kullanıcı tarafından değiştirilebiliyor! Bu çok “Apple” vari değildir. 2009 ortasından önce piyasaya sürülen MacBook’ları (Retina öncesi) saymazsak, şirket hiçbir zaman kullanıcı tarafından değiştirilebilen pili olan bir cihaz satmadı.

AirTag, dünya çapında yaygın olarak bulunabilen bir CR2032 düğme pil içerir. Bu piller, hesap makineleri, kol saatleri, çeşitli tıbbi cihazlar, fitness aletleri, oyuncaklar ve daha fazlası gibi küçük elektronik cihazlara güç sağlamak için kullanılır. Çok ucuzlar.

AirTag’inizin CR2032 pilini, arka paslanmaz çelik kapağın döndürülmesiyle çıkarabilir ve değiştirebilirsiniz.

Apple’a göre bir pil bir yıl kadar dayanmalı. Pil ömrünün Apple tarafından yürütülen belirli bir dizi teste dayandığını unutmayın: Dört ses çalma (öğelerinizi sese göre bulmak için kullanılır) ve günde bir kez Hassas Bulma olayının (yalnızca iPhone 11 ve 12’de mevcuttur) günlük kullanımı ile test edilmiştir.

Bu nedenle, pil ömrü kullanıma, çevresel koşullara, yedek pil üreticisine ve diğer birçok faktöre göre değişir. Örneğin, Precision Finding’i “Hassas Bulma” desteklemeyen iPhone’lara sahip kullanıcılar için pilin ömrü bir yıldan fazla olabilir. Bununla birlikte, anahtarlarınızı günde altı kez yanlış yerleştirme eğilimindeyseniz ve AirTag sesini altı kez tetiklerseniz, bir yıldan daha kısa bir süreye inecektir. Basit matematik.

Dayanıklılık: Su geçirmez mi ve kılıfa ihtiyacınız var mı?

Her şeyden önce evet – AirTag’ler sıçramaya, suya ve toza dayanıklıdır. Apple, AirTag’leri IEC standardı 60529 kapsamında IP67 derecesiyle kontrollü laboratuvar koşullarında test etmiştir (basitçe, maksimum derinlik 1 metreden 30 dakikaya kadar).

Sıçrama, su ve toz direncinin kalıcı koşullar olmadığını unutmayın. Bu nedenle normal aşınma sonucu azalabilirler. Apple ayrıca AirTag’inizi kirle temas etmişse veya suya batırılmışsa temizlemenizi ve kurutmanızı tavsiye eder.

Küçük izleyicinin ayrıca yerleşik bir hoparlörü olduğunu unutmayın. Akıllı telefonlardan hoparlörlerin suyu sevmediğini biliyoruz, bu nedenle AirTag’inizde pil değişimi yaparken ıslatmamaya dikkat edin.

AirTag’in üstüne basmayın

Bununla birlikte, AirTag’de ön tarafta plastik ve arka tarafta paslanmaz çelik bulunur. Her iki malzeme de kolayca çizilebilir, bu nedenle AirTag’inizi kesinlikle “kılıf” içine koymak isteyeceksiniz. AirTag’ler anahtarlığa takmak için yerleşik bir halka ile birlikte gelmez. Bu tartışmalı bir konu, ancak Apple’ın aksesuarları kullanmayı ne kadar sevdiğini biliyoruz, bu yüzden şaşırmıyoruz.

Apple, bir dizi anahtarlıklar, “döngüler” ve tutucular sunar. Belkin, Apple.com’da en ucuzunu yapıyor ve maliyeti 12,95 dolar. Pahalı ancak üçüncü taraf şirketlerin yakında piyasayı daha da ucuz seçeneklerle dolduracağından eminiz. Aslında, Amazon’da halihazırda düzinelerce uygun fiyatlı seçenek var, ancak bunların çoğu henüz stokta yok ki bu anlaşılabilir bir durum.