Kategoriler
Aksesuarlar

Apple AirTag Yüksek Binalarda Çalışıyor mu?

Birçok diğer Apple ürünü gibi AirTag de yeni bir şey değil. Tile ve Samsung’dan pek çok benzer izleyici gördük. Apple, AirTag ile geniş Apple ekosistemini devasa Find My uygulamasının ve ağının avantajlarıyla birleştiriyor. Ancak teknoloji kusursuz değil. Peki Apple AirTag yüksek binalarda çalışıyor mu?

Apple AirTag Yüksek Binalarda Çalışıyor mu?

Bunlardan biri AirTag’lerin çok katlı bir binada “kaybolduğunda” iyi performans göstermiyor gibi görünmesi. Sorun birden çok kata erişimi olan çok katlı binalarda yaşayan kullanıcılar tarafından keşfedildi. Bir ögeyi bir katta kaybeder ve sonra başka bir kata geçerseniz AirTag, Hassas Bulma özelliğinin çalışması için kesin konum gönderemiyor, bu da dikey mesafeyi (rakım) hesaplamada zorluk yaşadığı anlamına gelir.

Yine de standart AirTag izleme özelliği en azından eşyanın aynı binada olduğunu bilmenizi sağlayabiliyor ancak bir gökdelende çalışıyor veya yaşıyorsanız bu pek yardımcı olmayacaktır.

Bu sorun elbette herkesi etkilemeyecek. Pek koridoru olmayan ve açık plan merdivenleri bulunan birkaç katlı ev ve apartmanlar o kadar büyük sorun çıkarmayacaktır. Bununla birlikte, katlar arasında sürekli hareket ettiğiniz yüksek bir binada çalışıyorsanız AirTag ihtiyaçlarınız için en kullanışlı cihaz olmayabilir.

Dünya genelinde en yüksek şehir tabanlı binalara sahip ülkeler arasında ilginç bir istatistik var. Çin’in 2.395 (150m+), 823 (200m+) ve 95 (300m+) bina ile listenin başında yer alması büyük bir sürpriz değil. “En yüksek şehir” ise Hong Kong’dur.

ABD 825 (150m+), 220 (200m+) ve 28 (300m+) yüksek bina ile ikinci sırada. New York, ABD’nin “en yüksek şehri”dir. BAE listede üçüncü sırada, ardından Japonya adası geliyor ve Güney Kore beşinci sırada.

Sonuç olarak, AirTag’inize güvenmek istiyorsanız katlarınızı sayın.