Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Geri İleri Alma Nasıl Yapılır?

Bu mini eğitimde, size iPhone’da bir eylemi anında geri almanın veya ileri almanın en iyi yollarını göstermek istiyoruz. Çünkü birden fazla yolu var.

Sallama Hareketi

Hem iPhone’larda hem de iPad’lerde yazmayı geri almanın ilk ve muhtemelen en iyi bilinen yolu, cihazınızı sallamaktır. Sol, sağ, yukarı, aşağı, farketmez – sadece önemsemiyormuş gibi sallayın. Cihaz sallama hareketini kaydettiğinde, devam etmek ve yazmayı geri almak isteyip istemediğinizi soran bir ekran onayı gösterecek. Tekrar sallarsanız ileri almayı isteyip istemediğinizi soracak.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

Sallamayla etkinleştirilen “geri al” hareketini kapatmak isterseniz, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümündeki erişilebilirlik ayarlarına gitmeniz gerekir. Orada, iPhone’unuzun “sallamaları” kaydedip kaydetmeyeceğini kontrol edebilirsiniz.

Üç Parmakla Kaydırma Hareketi

Apple son zamanlarda yeni bir geri alma tetiği ekledi ve bu sefer herhangi bir onay istemi olmadan eylemi anında tetikleyen üç parmaklı bir kaydırma hareketi yapıyorsunuz. iOS 13 veya sonraki sürümlerde geri almak için üç parmağınızı kullanarak sağa kaydırmanız yeterlidir.

Kendi Hareketlerinizi Yaratmak İster misiniz?

Apple’ın iOS 10 veya sonraki sürümlere sahip tüm iPhone’larda bulunan AssistiveTouch özelliğini kullanarak kendi hareketlerinizi de özelleştirmenize izin verdiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bu, Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > AssistiveTouch’a giderek yapılabilir. Buradan, aşağıdakiler gibi bir dizi öğeyi özelleştirebilirsiniz:

  • Üst Seviye Menü: Menüdeki simgeleri maksimum 8 simge olarak ekleyin veya kaldırın. Bir simgeye dokunmak, tetiklediği eylemi değiştirmenizi sağlar.
  • Tek Dokunma / Çift Dokunma / Uzun Basma / 3D Touch: Tüm bunlar, farklı eylemleri tetikleyecek şekilde özelleştirilebilir (3D Touch yalnızca iPhone 6s ile iPhone XS Max arasında kullanılabilir)
  • Yeni Hareket Oluştur: Burada kendi özel hareketlerinizi oluşturabilirsiniz.
  • Boşta Opaklık: Boştayken menü düğmesinin görünürlüğünü değiştirmenizi sağlar.
  • AssistiveTouch ile Onaylama: Yan düğmeye çift tıklamak yerine özel bir hareket kullanarak Face ID ile ödemeleri onaylamanıza olanak tanır.
İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri