Kategoriler
Konular

Fotoğrafçılar için Mavi Saat Nedir ve Hangi Zamanı Kapsar?

Fotoğrafta altın saati duymuş olabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde bu yazıda anlatmıştık. Peki, mavi saati duydunuz mu? Bu yazıda mavi saat boyunca nasıl çarpıcı fotoğraflar çekeceğinizi anlatacağız.

Ağırlıklı olarak mavi renk paletine sahip bir manzara veya şehir fotoğrafı gördüğünüzde, muhtemelen mavi saatte çekilmiş olduğundan emin olabiliriz. Birçok kişi altın saat fotoğrafçılığını duymuştur, ancak mavi saat aynı kabulü görmüyor gibi düşünülmektedir – ancak dikkate alınması gereken bir zaman dilimi.

Mavi saat, altın saatten önce ve sonra meydana gelir ve aydınlatma koşulları, fotoğrafçıların duygu tetikleyici ve nefes kesici görüntüler yakalamasına olanak tanır.

Bu yazımızda mavi saatin ne olduğunu ve ne zaman oluştuğunu anlatacağız. Bu süre zarfında mükemmel çekimi elde etmek için bazı teknikleri de gözden geçireceğiz.

Mavi Saat Nedir?

Mavi saat, güneş ufkun altındayken, gün doğumundan hemen önce ve gün batımından hemen sonra atmosferin ışıklandırma durumunu tanımlayan bir terimdir. Ayrıca tan veya şafak (sabah) ve akşam alacakaranlığı olarak da adlandırılır.

Atmosfer, saçılma etkisi nedeniyle çeşitli mavi renkler gösterir; mavi ışık, kısa dalga boyundan dolayı daha fazla saçılıyor. Güneşin ufkun altındaki konumu nedeniyle, mavi olmayan, dağılmamış ışığın geçebileceği bir ortam oluşamaz ve bu nedenle uzayda kaybolur.

Mavi saat renk tayfı, genellikle güneş ufkun dört ila sekiz derece altındayken kendini gösterir ve bu nedenle hem deniz alacakaranlığına hem de sivil alacakaranlığında karşılaşılır.

Deniz alacakaranlığı

MAVİ SAAT

Deniz alacakaranlığı sırasında, güneşin merkezi ufkun altı ila 12 derece altındadır. Atmosferin renk dağılımı derin mavi tonlarındadır ve daha parlak yıldızlardan bazıları hala görülebilmektedir. Ufku görmeye yetecek kadar ışık hala olsa da, fotoğrafınızda yer alacak konuların ayrıntılarını anlamakta zorluk çekeceksiniz.

Sivil alacakaranlığı

Sivil alacakaranlığı

Sivil alacakaranlık, güneşin merkezinin ufkun altı ile sıfır derece arasında olduğu zamandır. Alacakaranlığın en parlak anıdır ve ufuk ve nesneler daha kolay ayırt edilebilir. Sivil alacakaranlık sırasında, atmosferin renk tonu daha koyu mavilerden daha parlak morlara ve kırmızılara hızla değişim gösterecektir.

Mavi Saat Ne Zaman Başlıyor?

Mavi saatin başlangıcı, bitişi ve süresi mevsime ve enleminize göre belirlenir. Güneşin ufkun altında sekiz ila dört derece (veya dört ila sekiz derece) arasında hareket etmesi için geçen süre, ekvatora ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır.

Örneğin, Gabon’da mavi saat 15 dakika kadar daha hızlı olabilirken, Norveç’te bir saatten uzun sürebilir.

Mavi Saati Bu Kadar Özel Yapan Ne?

Fotoğrafçıların mavi saatlerde çekim yapmayı tercih etmesinin birkaç nedeni vardır ve bunların çoğu kesinlikle duygularla ilgilidir. Duygusal fotoğrafçılığın mesleğinizde daha fazla etki uyandırma olasılığı yüksektir, bu nedenle mavi saat, aşağıdaki öğelerden yararlanmak için harika bir fırsattır.

Nadir Manzaralar

Çoğu insan mavi saati yakalayacak kadar erken uyanmaz ve güneş battığında, biz zaten ev hayatına çoktan kapanmış oluyoruz. Bu nedenle, doğal mavi tonların bir görüntüsünü fotoğraflamak, o anın ne kadar ruhani görünebileceğini anlamamızı sağlayacaktır.

Her şey bir yana; şafak vakti dışarıda pek fazla insan olmadığı için, minimum kalabalıkla çekim yapmak için mükemmel bir zaman.

Duygusal Olarak Etkilidir

Birçok insan, bize hissettirdikleri nedeniyle maviyi en sevdiği renk olarak adlandırır. Sakinlik, dinginlik ve güvenlik hissini getirme eğilimindedir. Mavi renkler aynı zamanda melankoli ve yalnızlığı da tetikleyebilir. Bu duygular, manzara veya şehir manzarası çekimlerinde çok etkilidir.

Monoton Renk Düzeni

mavi saat

Mavi saat renk paleti, altın saat veya günün herhangi bir döneminden çok daha monotondur. Renkler duygulara ilham verir, bu nedenle bir fotoğraf monoton olduğunda, rengin tetiklediği duyguyu geliştirir.

Mavi ışıklı atmosferin yoğunluğuna bağlı olarak, bitki örtüsü, kayalar ve hatta insanlar gibi tipik olarak renkli olan nesneler bile mavi tonuna bürünecektir. Bu, görüntüyü oldukça sadeleştirir ve dijital ortamda işlenmesini kolaylaştırır.

Mavi Saat Fotoğrafçılığı İçin İpuçları ve Teknikler

mavi saat

Bu türden özel aydınlatma koşullarında harika bir çekim, belirli teknikler gerektirecektir. Elbette mavi saatin benzersiz renk tonuyla kullanabileceğiniz bazı etkileyici yöntemler var.

Erken Uyanın

Derin mavilerden açık morlara ve kırmızılara renk değişiklikleri düşündüğünüzden daha hızlı başlar ve sonlanır. Bu nedenle, aradığınız belirli bir renk paleti varsa, deniz alacakaranlığı başlamadan önce orada olmak en iyi hamledir. Bu şekilde, alacakaranlık renk tayfının tüm yelpazesini elde edebileceksiniz.

Fakat söz konusu yere karanlıkken gelirseniz iyi bir kompozisyon bulmak için en iyi yeri bulmanız biraz zaman alabilir. Dışarısı hala aydınlıkken kurulum yapmayı ve çekimleri alacakaranlıkta yapmayı planlayın.

ISO’yu Düşük Tutun

ISO’yu ilk başta 100’e ayarlayın. Karanlıklaştıkça açabilirsiniz, ancak 400’ün üzerine çıkmamanız gerekir. Daha yüksek bir ISO ayarı görüntüyü aydınlatsa da, daha fazla kumlanma (veya gren) ile sonuçlanacaktır. Bu, netliği ve keskinliği tamamen bozacak.

Doğru Diyaframı Seçin

Mavi saat için en iyi performansı gösteren belirli bir lens yok; bu tamamen görüntüdeki çevreye bağlıdır. O nedenle diyaframla sıklıkla oynayarak karar vermelisiniz.

Daha düşük f/2.8 diyafram açıklığı kameraya daha fazla ışığın girmesine izin verir ve bu şekilde daha hızlı bir deklanşör hızı kullanabilirsiniz. Ancak bir tripod kullanıyorsanız, aydınlık bir merceğe ihtiyacınız yok; f/16’ya kadar daha yüksek bir diyafram açıklığı, daha fazla alan derinliği sağlar ve size daha keskin görüntüler sunar.

Tripod Kullanın

Mavi saat fotoğrafçılığı için bir tripod şiddetle gerekiyor. Düşük ışık ayarında yakalanan ışığı artırmanın tek yolu ISO’yu artırmak ve açıklığı genişletmektir, ancak bu, gürültülü görüntülere ve alan derinliği eksikliğine neden olur. Bu nedenle daha iyi bir çözüm olarak daha yavaş bir deklanşör hızı kullanmalısınız.

Bununla birlikte, daha yavaş bir deklanşör hızının kendi problemleri vardır: Elinizin en ufak bir hareketi netliğin bozulmasına neden olur. İşte tam bu noktada bir tripod imdada yetişir—kameranızı dengeler.

RAW’da Çekin

Post prodüksiyonda herhangi bir düzenleme yapmayı planlıyorsanız, RAW’da çekim yapmalısınız. Bir RAW görüntü görüntüyü işlenmez, sadece yakalanan tüm verileri kaydeder. Bu, neredeyse boş bir tuval gibidir ve diğer formatlara kıyasla post prodüksiyonda ayarlamalar için çok daha fazla alana izin verir.

Yapay Işık Kaynağı Kullanın

Mavi saat olması, görüntünün tamamının koyu tonlu olması gerektiği anlamına gelmez. Bir renk patlaması eklemek için yapay ışık kaynaklarını yakalayabilirsiniz. Bu nedenle mavi saat, şehir fotoğrafçılığı için çok iyi performans gösterir- sokak lambaları, bina lambaları, araba farları vb. görüntüyü aydınlatmak için kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz ışıklarla yaratıcı olun. Deniz feneri gibi tek bir ışık kaynağına veya şehrin sokakları gibi daha yoğun bir şeye odaklanın. Bir nesneye bir el feneri doğrultarak da kendi ışığınızı oluşturabilirsiniz.

Hareketi Yakalayın

Mavi saatte hareketi durdurmak, atmosferin sakinliğine çarpıcı bir unsur katar. Kaydırma konusunda ustalaşma noktasındaysanız, hareketli görüntüler yakalayabilirsiniz. Yavaş bir deklanşör hızı, uzun pozlama ve bazen de kameranın hareketini birleştirin.

Yansımaları Kullanın

Bir ışık kaynağı bulun, şehir ışıkları veya hatta ay olabilir ve bir su kaynağı için de çevrenizi araştırın. Işıkların yansımasını yakalamak için kameranızı suyun arkasına yerleştirin. Yansıma fotoğrafçılığı, görüntülere ilginç ve sanatsal bir dönüşüm katar.

Silüet Oluşturun

siluet

Mavi saat, büyüleyici silüetler oluşturmanıza olanak tanır. Arka ışık daha parlak olacağından, bir silüeti yakalamak için en iyi zaman sivil alacakaranlık dönemidir. Ve mavi, mor ve kırmızımsı renklerin kombinasyonu çarpıcı bir fon oluşturur.