Advertisement

Akıllı telefon temizleme ve hızlandırma yöntemleri

Çeri

Üye
Katılım
2 Tem 2017
Mesajlar
59
Tepki puanı
91
Yer
İstanbul
telefon-hafizasini-bosaltma-yollari.jpg

Telefon Hafızasını Temizleme YöntemleriAkıllı telefonunuzun depolama alanı dolmuş olabilir. Bu problemi ufak ama etkili yöntemlerle bir nebze de olsa aşabilmek mümkün. İşte telefon hafızasını temizleme yöntemleri!
Günümüzde akıllı telefonların depolama kapasiteleri artmış olsa da, yetersiz depolama alanı hala pek çok kullanıcı için sorun olmaya devam ediyor. Hafıza beklenmedik bir anda dolunca yeni fotoğraf çekmek, müzik listeleri oluşturmak ve dahasını yapmak imkansız hale geliyor.

Bu yüzden sizler için bir liste hazırladık. Listemizde telefonunuzda yer açmak için ufak ipuçları bulabileceksiniz. Sonuçta filmleri, dizileri silerek geniş alanlar yaratabileceğinizi siz zaten biliyorsunuz.

Önbelleğe alınmış haritaları silin
google-maps-onbellek-temizleme.jpg


Sık olarak geziyorsunuz ve bu sebeple de telefonunuzun harita hafızası giderek fazlalaştı mı? Tabii ki bu hoş bir şey ama hafıza doluyken akıllı telefonunuzda yüzlerce harita tutmak pek akıllıca olmayabilir.

Bu çözümü otomatik olarak çevrimdışı önbellek tutan Apple Maps'te kullanamasanız da, Google Maps ve diğerlerinde deneme şansınız var. Google Maps'te ana menüden çevrimdışı bölgeler kısmına girin, istediğiniz bölgeye dokunun ve ardından silin.

Bunun gelecekte tekrar etmesini istemiyorsanız da, çevrimdışı bölgelerin 30 gün sonra kendilerini otomatik olarak silmesini aynı menüden ayarlayabilirsiniz. Emin olun faydasını da göreceksiniz.
Senkronize oynatma listelerini silin
spotify-muzik-silme.jpg


Belki de sevdiğiniz müzikleri her yere taşıma tutkunuz akıllı telefonunuzun dolup taşma sebeplerinden birisidir. Spotify'da ana menüden kütüphanenize giderek yeşil renkteki senkronize edilmiş oynatma listelerini kaldırabilirsiniz.

Aynı yöntemi Google Play Music'te de Ayarlar kısmındaki 'indirmeleri yönet' seçeneğiyle uygulayabilirsiniz. Oynatma listesinin yanındaki turuncu renkteki tike basarsanız, istediğiniz listeleri, albümü ya da şarkıyı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Benzer şekilde Apple Music'te de listelerinizi kaldırarak telefon hafızanızı rahatlatma şansınız var.

Fotoğraf ve videoları silin
telefondan-fotograf-silme.jpg


Özellikle sıkça 4K video çekenlerdenseniz, fotoğraf ve video silmek size hatrı sayılır miktarda alan kazandıracaktır. Eğer fotoğrafları kökünden silmeye kıyamıyorsanız Google Photos gibi bulut uygulamaları kullanarak, verileri telefonunuzun dahili depolama alanı dışında saklamayı tercih edebilirsiniz.

Aynı yöntemi iCloud yedeklemeleriyle Apple'ın Fotoğraflar uygulamasında da gerçekleştirebilirsiniz ve fotoğraflarınızı başka yerde saklayarak, akıllı telefonunuzun depolama kapasitesini artırabilirsiniz.Tarayıcı indirmelerini silin
telefonda-tarayici-temizleme.jpg


İnternet üzerinden çokça dosya indirip daha sonra da unutuyor musunuz? Safkan Android'lerde "indirmeler" uygulaması olduğundan, buraya kısaca göz atarak silmeyi unuttuğunuz fotoğrafları, uygulamaları ve dosyaları görebilirsiniz. Artık ihtiyacınız olmayanları kaldırmayı unutmayın.

iOS ise bildiğiniz gibi indirmeler konusunda biraz daha titiz ve kayıtlı fotoğraflar da zaten fotoğraf uygulamasında saklanıyor. Ayrıca web sitelerinin geçmişlerini, tarayıcı önbelleklerini de düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Oynamadığınız oyunları silin
telefon-oyun-yukleme.jpg


Merak edip indirdiğiniz onlarca oyun olduğunu biliyoruz ama kaldırmak neden bu kadar zor geliyor ki? Belki farkında değilsiniz ama bir hevesle indirdiğiniz oyunlar, akıllı telefonunuzda ciddi bir yer kaplayabiliyorlar.

Şimdi menünüzü kontrol edin ve bir bakın bakalım, oynamadığınız kaç tane oyun var?
 Şu anda çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Üst