Advertisement

Xiaomi Mi 5 kullanıcı inceleme

Telefon alırken önceliğiniz Fiyat/performans mı yoksa Marka/Fiyat mı?

• Kullanılan toplam oy
    6

mtonan

Üye
Mi5'in (bende 32 GB beyaz olan modeli var) nasıl bir telefon olduğunu merak eden ve almakla almamak arasında kalan arkadaşlar için 6 ay kullanımdan sonra telefon hakkındaki düşüncelerimi yazayım dedim, umarım almak isteyenlerin işine yarar.

Teknik özellikleridir vs yazmıyorum çünkü internette nereye yazsanız hepsi çıkıyor ama işlemcisi hakkında şunu söylemek isterim LG G5 ile yan yana test ettik arada çok az da olsa hız farkı var ama bu fark kullanıma yansıyor mu derseniz, Antutuda 1 saniye bile sürmüyor açılış süresi ama var işte. İncelemeyi, telefonun eksi yönleri ve artı yönleri olarak anlatmak kullanıcılar için daha önemli bence o yüzden bu şekilde devam edeceğim.

Öncelikle eksi yönlerini yazayım;
İlk olarak telefonun neredeyse tamamı cam, gorilla glass 4 filan ama insan kullanırken tedirgin oluyor. Şimdiye kadar hiç bir telefonumu kılıf ile kullanmamıştım, çizilsin vs önemli değildi ama bu alet hiç güven vermiyor, ayrıca arka camdaki pürüzsüzlük yüzünden inanılmaz kayıyor. Otururken pantolonun üzerine telefonu koyamıyorsunuz akıp gidiyor alet. Az bir eğim kayması için yeterli dolayısıyla kılıfsız kullanıyorsanız telefonu koyduğunuz yere dikkat edeceksiniz.

İkincisi, telefonun ekranı kapalıyken önden bakınca sanki ekranın yanında hiç çerçeve yokmuş gibi duruyor, ama ekranı açınca bırakın sağı solu üst ve alttaki çerçevenin içinde bile siyah bir çerçeve daha var. Büyük çakallık yapmış Xiaomi :)

Bunların dışında düşündüm düşündüm başka kötü bir yan bulamadım kullanımda. Belki şu da kötü bir yan sayılabilir, her hafta telefona 50 ile 150 mb arasında bir güncelleme geliyor, bi tarafı düzeltirken diğer tarafı bozuyorlar, Mesela geçen hafta Play Store'dan dosya indiremiyordum, bu hafta onu düzelttiler ama şimdide şarj normalden çabuk tükeniyor. 2 hafta önce her şey çok güzeldi ama niye durduk yere bozdular anlayamadım. Bu hafta gelecek güncellemede kesin bu şarj problemi de çözülür bunu bilmek güzel.

Şimdide artı yönlerine geçeyim;
Her şeyden önce bu telefonun 1200 TL civarına ülkemizden alınabildiğini ve ne kadar iyi bilmiyorum ama bir firma tarafından 2 yıl garanti kapsamında olduğunu bilmek, telefonu almak için ilk ve en önemli artı bence. Snapdragon 820 işlemci vs 32 GB UFS 2.0 hafızaya sahip 1500 TL altında alınabildiği tek telefon hatta 2000 TL altındaki tek telefon bile olabilir. UFS 2.0 ne diye soran olacaktır. telefonun hafızasının teknolojisi, http://en.miui.com/thread-241359-1-1.html soldaki linkten aradaki farkın ne olduğunu görsel olarak anlayabilirsiniz ama o resmin sayısal karşılaştırması UFS 2.0 "350 mb okuma 150 mb yazma hızına sahip" eMMC5 ise "250 mb okuma, 90 mb yazma hızına sahip" ha bunlar ne işe yarıyor derseniz. altınızda bir ferrari düşünün saatte 350 km hız yapabiliyor ama köy yolunda ilerlemeye çalışıyorsunuz her taraf çukur yollar toprak. araba ne kadar iyi olursa olsun yoldan dolayı 100 ü geçemiyorsa neyleyim ben ferrariyi :)
Kısacası bu fiyata bu kadar üst düzey teknik özelliklere sahip başka bir cihaz yok, performans benim için önemli ve çok param yok diyorsanız alabileceğiniz tek telefon bu.

İkinci artı yönü benim açımdan ön ve arka kamera, elimde 2 tane kamera var biri giriş seviye pro canon 650d diğeri kompakt ve kaliteli Canon PowerShot sx220 kendi çapımda fotoğrafla ilgileniyorum yani ama artık iş güç derken sürekli yanımda sx210 bile taşıyamaz olmuştum, bu telefonun kamerası benim açımdam günü kurtaran bir cihaz haline getirdi telefonu. Pro makinalarla mı yarışıyor bu telefon derseniz, tabiki hayır ama manuel olarak ayar yapabiliyor olmak, çekim hızı, sensör kalitesi kesinlikle iş görüyor. Örnek fotoğraf yüklemeye çalışırım. Ön kamera HTC A9'un kamerası ile aynı ultrapixel dedikleri teknolojiden ve düşük ışıkta bile canavar gibi fotoğraf çekiyor. Ayrıca arka kamera için OİS baya gelişmiş deniyor 5 yönlü imiş ama yine G5 ile karşılaştırdık öyle ekstrem bi fark yok ama iphone 6 ile karşılaştırınca farkı gördük.

Üçüncü olarak ekranın kalitesi 1080p ve 5.2 inç bir telefon için fazlasıyla yeterli. Ekran kalitesine her daim önem vermişimdir, HTC ONE X kullandığım günden beri ekran teknolojisi ile ilgilenir oldum. Benim açımdan 300 ppi üstünü insan gözü çok zor algılıyor ve bu telefonun ppi değeri 400ün üzerinde. Tabi sadece ppi değeri de her şey değil ama ekran gerçekten kaliteli. Telefonun içinde gelen arka plan fotoğraflarında papağanlı bir fotoğraf var onu açıp baktığınıza vay anasını diyorsunuz. Bu arada yaptığım değerlendirmeleri telefonun fiyatını göz önünde bulundurarak düşünün. Çok iyi diyorum diye 4000 liralık s8 ile karşılaştırmayın ama s6 - s7 olur htc 10 olur, g5 bi nebze, xperia x olur, bunlarla kafa kafaya gider.

Dördüncü artı için tasarım diyebilirim ben ama bu çok göreceli, benim için detaylar önemli, zira bir mimar olarak tasarımdan az çok anlarım diye düşünüyorum. Başta çok kayıyor filan dedim tabi orası öyle ama telefonun elde tutuşu çok iyi, arka tarafta Samsung'un edge ekranları ile aynı şekilde tasarlanmış cam kaplama ele çok güzel oturuyor onun dışında telefonun ön camının bitişini lazer kesim metal diyorlar galiba, o da çok güzel duruyo. Alt üst çerçevenin ekran kapalıyken ki oranları da çok güzel olmuş ayrıca telefonun köşe dönüşlerindeki çemberin çapı da çok iyi ayarlanmış, ne çok yuvarlak duruyor ne de çok keskin. Bu yazdıklarımı fotoğraflarla desteklemeye çalışırım. Kısacası telefon iyi tasarlanmış, öyle boş beleş bi telefon değil, yaptık oldu dememişler baya işlemişler yani.

Son olarak Ana ekran tuşunun kullanım şeklini söyleyebilirim, alıştıktan sonra diğer telefonlar baya amelelik gibi gelmeye başlıyor. Ben ekranın içindeki yönlendirme tuşlarını oldum olası beğenmiyorum Çok kısa süre HTC A9 kullandım sonra sinirlendim eşime verdim telefonu. İlla basmalı olmasına gerek yok ama ekranın altındaki boşluklarda olan yönlendirme tuşlarını kullanmak çok daha hızlı bence. Bu telefonda 2 tane dokunmatik bir de ortadaki aynı zamanda parmak izi sensörü de olan basmalı yönlendirme tuşu var ama olay burda değil, İsterseniz iki dokunmatik tuşu kapatıp bütün işi parmak izi sensörü ile yapabiliyorsunuz. Tam basınca ana ekrana dönen tuşa dokununca geri tuşu görevi görüyor iki kere basınca çalışan uygulamalar açılıyor uzun basıncada google açılıyor. Tek tuşla hayatınızı devam ettiriyorsunuz yani. :) Diğer firmalar niye yapmıyor anlayamadım ama bence çok kullanışlı. Ayrıca parmak izi sensörü de baya baya hızlı onu da arada söylemiş olayım.

Bunların dışında bi sürü ekstrası var ama temeldeki önemli özellikleri bunlar bence, merak ettiğiniz bir şey olursa cevaplarım arada bu yazıda da düzeltmeler yapabilirim. Fotoğrafları da en kısa zamanda eklemeyi planlıyorum. :) Kısa bi inceleme olsun dedim ama baya uzamış umarım işe yarar. :)

00 (2).jpg 001 (1).JPG 001 (5).JPG 001 (6).JPG 11 dikey.jpg 11 yatay.jpg 22 düşük ışık 100 karşılaştırma.jpg 22 yüksek ışık 100 karşılaştırma.jpg 44 macro.jpg 55.jpg

Son düzenleme:

cepchi

Üye
kardeş teşekkürler iyi bir inceleme olmuş. açıkçası bende düşünüyorum almayı peki satınalmak için nereye bakalım bir de renk seçenekleri ne ve arka kapak sabit mi

mtonan

Üye
arka kapak sabit tabi, renk içinde benim aldığım dönemde siyah seçeneği yoktu, olsa siyah alırdım. Rekalm olur mu bilmiyorum ama ben hepsiburada'dan aldım garantili. Ha alacaksan biraz daha paran varsa kesinlikle mi5s öneririm bu arada. 150 lira fark var arada ama kesinlikle değer.

cepchi

Üye
teşekkürler peki fiyat ve özellik farkı nedir ikisinin. benzer duruyorlar çünkü

mtonan

Üye
S modeli metal, işlemci 821 kamera daha iyi, parmak izi sensörü daha farklı bı teknoloji misal bendeki modelde parmak ıslakken okumadığı oluyor ama onda öyle değilmiş. Kısacası daha sağlam ve daha hızlı. Fiyatı her sitede değişik bi değer veremedim şimdi ama 1400 civarı desem yanlış olmaz. Sırf metal olduğu için bile alınır bence.

cepchi

Üye
senin telefonun da kalitesini merak ediyorum fotoğraf açısından. özellikle akşam çekmeleri iyi midir bir görmek gerek

mtonan

Üye
Küçük Canon ile bi kaç karşılaştırma yaptım bu gün, yarın onları eklerim. Acele çekim oldu ama fikir verir.

Şu anda çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.