Instagram Hesap Silme – 2024 Güncel

Günün birinde Instagram hesap silme ihtiyacınız herhangi bir nedenle ortaya çıkabilir. Çevrimiçi sosyal medya platformlarından uzaklaşmayı isteyebilirsiniz veya daha sosyal bir hayat için kullanacağınız sosyal medya platformlarını sınırlayabilirsiniz. Temelde Instagram hesap silme işlemleri mantık olarak çok da değişikliğe uğramıyor ancak uzun zamandır böyle bir şey yapmadıysanız çeşitli arayüz güncellemeleri sebebiyle nasıl yapılması gerektiğini hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Çok zor bir işlemden bahsetmiyoruz; birkaç basit adımla beraber artık Instagram hesap silme kalıcı olarak gerçekleştirilebilir.

Instagram Hesap Silme Linki

Instagram kalıcı hesap silme için iki yöntem izleyebilirsiniz. En kolay yöntem Instagram hesap silme linki kullanmaktır. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Instagram hesap silme linki

Hesap silme Instagram hesabınızı kalıcı silme yalnızca bir tarayıcı kullanarak gerçekleşebilir, ancak bunu hem telefonda hem de masaüstü tarayıcılarda yapabilirsiniz. Instagram’ı tamamen kapatma öncesinde, hesabınız 30 gün boyunca geçici olarak görünmez olacaktır. Bu nedenle, fikrinizi değiştirirseniz hesabınızı eski haline getirebilirsiniz.

Instagram hesap silme kalıcı
Instagram hesabı silme yöntemi

Burada size Instagram hesabını silme nedeni soruluyor ve seçeneklerden birini seçmeniz isteniyor. Aslında bu alan sizin Instagram hesabını kapatma işleminizin önüne geçmeyi hedefliyor. Gizlilik ile ilgili bir endişeniz varsa Instagram ile bağlantı kurmanız için linkler veriliyor. “Çok zamanımı alıyor” seçeneğinde bile aslında size Instagram uygulamasını telefonun ekranından silme yöntemi öneriliyor ve hesabınızın kapatılması için en altta yer alan “kullanıcı adınız’i sil” seçeneği ile ilerlemeniz gerekli. Diğer türlü bir hesap dondurma işlemi yapmış olacaksınız veya Instagram’ınızı sadece cihazınızdan kaldırmış olacaksınız. Bazı bildirimler veya içerikler yine e-posta olarak size ulaşmaya devam edebilir; arayan kişiler sizi Instagram’da bulabilir.

Instagram hesabı silme öncesi veri yedekleme
Instagram hesabı silme veri indirme

Instagram Hesabı Verileri Yedekleme

Eğer bugüne dek paylaştığınız fotoğraf ve videolar sizin için önemliyse Instagram hesabı silme öncesinde Instagram fotoğraf kaydetme ve video kaydetme yoluyla veri yedekleme yapabileceğinizi belirtelim. Bir diğer konu da bahsettiğimiz tüm işlemlerin hem bilgisayardan, hem de telefondan yapılabiliyor olması. Telefondan Instagram hesap silme işlemi birçoğumuz için daha pratik olacağından bu şekilde ilerlemek daha doğru olacaktır. Şimdi Instagram hesap silme nasıl yapılır buna değinmeden önce verilerin nasıl kaydedilebileceğine bir bakalım ancak buna ihtiyaç duymuyor da olabilirsiniz. Böyle bir durumda doğrudan silin gitsin!

 1. Instagram’ı açın ve sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki hamburger simgesine (Menü) dokunun, ardından Hareketlerin’e dokunun.
 3. Ekranın en altındaki Bilgilerini indir seçeneğini seçin.
 4. E-posta adresinizi girin ve İndirme Talep et tuşuna basın.
Instagram hesap silme veri yedekleme
Instagram hesap silme yedek alma yöntemi

Instagram, genelde birkaç gün içerisinde profilinizdeki fotoğrafları, videoları ve daha fazlasını indirebileceğiniz bir linki verdiğiniz e-posta adresine gönderecektir. Tabii bundan sonra bir ekran daha var. Instagram şifrenizi girerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Bazı hesaplarda bu verilerin toplanmasının 14 günü bulabileceği de özellikle belirtiliyor. Instagram paylaşımlarını kolayca yedekleme düşünceniz varsa veya kapatılan Instagram hesabını sonradan geri açma ihtimaline yönelik bu yolu izleyebilirsiniz. Instagram hesap silme öncesi bu bilgi size fayda sağlayabilir. Eğer bu işlemi yapmazsanız hesabınızla ilgili bir veriye bir daha asla ulaşamayacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Instagram Story İndirme - 2024 En Güncel Yöntem

Telefondan Instagram Hesap Silme

Telefondan Instagram hesap silme işlemleri de basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu da Instagram hesap silme linki ile kıyaslandığında alternatif bir yöntemdir. Instagram hesabı kalıcı silme mantıksız bir karar gibi geliyorsa, devre dışı bırakın. Devre dışı bırakmak oturumunuzu kapatır ve profilinizi gizler. Takipçileriniz söz konusu olduğunda hesabı silmiş de olabilirsiniz. Ancak bu yöntem, geçici olarak devre dışı bırakıldığında istediğiniz zaman tekrar oturum açarak profilinizi eski haline getirmenize olanak tanır. Telefondan Instagram hesap silme veya geçici dondurma için aşağıdaki adımları izleyin. Bu işlemler mobil uygulamadan olmamaktadır.

Instagram hesap geçici silme
Instagram hesabı dondurma geçici silme yolu
 1. Bilgisayardan veya telefondaki tarayıcınızdan instagram.com adresine gidin.
 2. İstenirse giriş yapın.
 3. Sol alt köşedeki profil simgesine tıklayın veya dokunun.
 4. “Profil” öğesine tıklayın veya dokunun, ardından “Profili düzenle” öğesini seçin.
 5. Aşağı kaydırın ve “Gönder” düğmesinin sağındaki “Hesabımı geçici olarak dondur” öğesine dokunun.
 6. Bunu neden yaptığınız sorulur; açılır menüden bir seçenek seçin.
 7. Hesap şifrenizi yeniden girin.
 8. “Hesabı Geçici Olarak Dondur” öğesine tıklayın veya dokunun.

Çalınan Instagram Hesabı Kurtarma

Çalınan Instagram hesabı kurtarma için kişisel bilgilerinizi korumak istiyorsanız, yukarıdaki silme ve dondurma adımlarını kolay bulabilirsiniz, ancak giriş bilgilerinizi hatırlamıyorsanız bunu yapamazsınız. Ne yazık ki, Instagram’da oturum açmadan bir hesabı silme veya dondurma yolu yoktur ve Instagram bunu sizin için yapamaz. Şifrenizi hatırlayamıyor veya bulamıyorsanız ya da başka biri tarafından değiştirildiyse, hesabınıza erişmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Telefonunuzda Kullanıcı Adı ve Şifre olmadan Instagram’ı açın.
 2. Oturum açma ekranında “Şifreni mi Unuttun?” yazısına dokunun.
 3. Karşınıza gelen “Girişte sorun mu yaşıyorsun?” ekranında Facebook’taki Kullanıcı Adınız olarak devam et seçeneği burada size yardımcı olabilir.
 4. Yeni ekranda “E-posta gönder”, “SMS gönder” veya “Facebook ile giriş yap” seçeneklerinden birini seçin.
 5. Size gönderilen onay kodunu girin ve İleri öğesine dokunun.
 6. Her şey yolunda gittiyse, şimdi Instagram hesabınızda olmalısınız.
İlginizi Çekebilir:  Telefona Virüs Bulaştı! Telefondaki Virüsü Temizleme

Çalınan Instagram hesabı kapatma, karşıdaki kişinin bilgilerinizi değiştirme konusunda ne kadar titiz davrandığına bağlı olarak işe yarayabilir.

Kapatılan Instagram Hesabı Geri Açma

Resmi olarak hesabınızı kalıcı olarak sildikten sonra geri alma seçeneği yoktur. Bu konuda size hesabınızı geri getireceklerini iddia eden kullanıcılara prim yaptırmamanızı öneriyoruz. Ancak dondurulan Instagram hesabı geri getirilebilir. Biraz önce de belirttiğimiz eğer sizin isteğinizden bağımsız bir kapatma işlemi varsa hesabınızın saldırıya uğradığını Instagram’a bildirmeniz gerekir.

 • İlk olarak, kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi yazın ve Instagram’ın “Oturum açmak için yardım alın” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekrandan “Oturum açma sorunu” öğesini seçin.
 • Kurtarmak istediğiniz hesap türünü seçerek yönergeleri izleyin, ardından devam etmek için “Hesabım ele geçirildi” seçeneğini belirleyin.
 • Deneyimleriniz hakkında daha fazla bilgi almayı seçin.

Formları doldurduğunuzda Instagram birkaç saat içinde size bir e-posta gönderecektir. Bunun işe yaraması için sonunda bu hesaba yüklediğiniz resimler, kullanıcı adınız, e-posta adresiniz ve doğrulama kodu gibi bazı doğrulamalar sağlamanız gerekecektir.

YouTube video

Instagram Hesabı Tamamen Silinme Süresi

Instagram, hesabınızı tamamen silmenin 90 güne kadar sürebileceğini belirtmektedir; yani Instagram, hesabınızla ilgili bilgileri sunucularında saklamaya devam edebilir. Ancak Instagram’ın Veri Politikası, şirketin hesabınızla ilgili bilgileri 90 günden sonra da saklayabileceğini belirtmektedir.

Bir Başkasının Instagram Hesabını Silebilir miyim?

Maalesef bir başkasının Instagram hesabını silemezsiniz, en azından kullanıcının giriş bilgileri olmadan silemezsiniz. Instagram’ın hesap silme politikasında bu açıkça belirtilmektedir.

Instagram Hesabı Ne Zaman Tamamen Silinir?

Yukarıda özetlenen silme sürecinden geçerseniz, Instagram hesabı talebin ardından 30 gün sonra silinir ve görünmez hale gelir, böylece kimse onu göremez. Ancak, yedeklerde saklanan tüm verilerin silinmesi 90 güne kadar sürebilir.

Instagram Spam Hesapları Neye Göre Siliyor?

Instagram’ın aktif olmayan hesapları veya spam ya da bot olarak bildirilen hesapları silmesinin ne kadar sürdüğünü merak ediyorsanız, cevabı daha az biliniyor. Instagram, tamamen aktif olmayan hesapları ve bot hesapları kendi sistemi üzerinden periyodik olarak silmektedir. Ancak, Instagram dışında hiç kimse bunun ne sıklıkla gerçekleştiğinden veya silme parametrelerinden tam olarak emin değil.