Instagram Story İndirme – 2024 En Güncel Yöntem

Instagram püfleri konusunda sizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. Artık neredeyse hepimizin bir Instagram hayatı var ve Instagram story indirme konusu da 24 saat boyunca kalan bu içerikleri saklamak için zaman zaman gerekli bir yöntem olarak düşünülebilir. Bilindiği gibi Instagram story süresi artık 60 saniyeye ulaştı ve bu da özellikle bazı içeriklerin daha da dikkat çekici bir şekilde karşımıza gelmesine olanak sağlıyor. Eğer siz de cep telefonunuza veya bilgisayarınıza Instagram story indirme ihtiyacı duyuyorsanız bahsedeceğimiz yöntemlere mutlaka kulak verin.

Instagram’da paylaşılan bir story’nin herkes tarafından ne kadar süreyle görülebileceğine dair bir zaman sınırı vardır ve Instagram hikayelerin kaydedilmesi veya indirilmesi için bir seçenek sunmuyor. Bunun için de Instagram hikaye kaydedici olarak adlandırabileceğimiz birtakım internet siteleri veya uygulamalar yardıma koşuyor. Bu yazıda Instagram hikaye indirme yollarından bahsedeceğiz.

Instagram Story İndirme – Kendi Hikayenizi İndirin

Instagram’da kendi hikayeni indirme mümkündür ve ek bir uygulamaya ihtiyaç yoktur. Ancak bu yöntem başkasının hesaplarında geçerli olmamaktadır. Instagram’da kendi hikayeni hem Android, hem de iOS’da indirebilirsiniz. Bunun için paylaştığınız hikayeyi görüntüleyin. Sonrasında “Daha Fazla” seçeneğine tıklayıp menüyü açın. “Kaydet” seçeneğine bastıktan çok kısa bir süre sonra Instagram story indirme indirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer paylaşılan hikaye bir video ise Instagram bu kez size “Videoyu Kaydet” veya “Hikayeyi Kaydet” şeklinde iki seçenek sunacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Facebook Hesap Silme (En Kolay Yöntem)

Burada iki seçenek arasında birtakım farklar vardır. “Hikayeyi Kaydet” o anda hesapta paylaşılan tüm hikayelerin bir video şeklinde indirilmesini sağlar. “Videoyu Kaydet” ise sadece paylaşılan videoyu üzerinde varsa çıkartmalar ile kaydeder ve bunların tekrar kullanımı için yeniden eklenmesi gerekir. Yani görsel olarak Instagram’dan eklenen ayrıntılar görünür ve teknik olarak çalışmaz. Ham videoya erişme şansı bu noktada eğer sildiyseniz yoktur.

Instagram Story İndirme
Instagram story indirme ekranı

Instagram Eski Story İndirme ve Arşiv

Instagram’da önceden paylaşmış olduğunuz hikayeleri indirebilirsiniz. Bunun için önce profil resminize tıklayıp ana ekranınızı açın. Sağ üst köşeden menüye girerek “Arşiv”‘i seçin. “Arşiv” bölümünde daha önceden paylaşmış olduğunuz Hikaye, Gönderi ve Canlı Yayın’lara ulaşabilirsiniz. Canlı Yayın kısmında 30 güne kadar arşivleme yapılabileceğini bu noktada belirtelim. Gönderiler zaten ana ekranınızda yer alır ve arşive kaldırdıklarınız bu bölümde olur. Tüm eski hikayeleri buradaki Hikaye kısmında görebilirsiniz. Üstelik sekmelerden takvime göre hikayeleri veya harita konumlarına göre eski hikayeleri bulma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Eski bir hikayenin üzerine gelin. “Fotoğrafı Kaydet” veya “Videoyu Kaydet” diyerek hikayenizi indirebilirsiniz. İndirilen hikaye telefonunuzun galeri kısmında görülecektir.

Instagram Story İndirme
Geçmiş zamanlı Instagram story indirme için arşivi kullanın.

Başkasının Paylaştığı Instagram Story İndirme

Bir başkasının Instagram Story’sini kaydetmek için belki de en basit yol ekran görüntüsünü almaktır; bunların hiçbiri Instagram kullanıcısını bilgilendirmez. Eğer bir videodan bahsediyorsak o halde ekran videosu alma yöntemi de kullanılabilir. Örneğin; Apple’ın iOS’de bulundurduğu Ekran Kaydedici aracı bu iş için idealdir. Instagram story indirme için Android kullanıcısıysanız bir ekran videosu kaydedici uygulamalardan da faydalanabilmeniz mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Instagram Hesabı Olmadan Profil Görüntüleme

Instagram story indirme konusunda Toolzu gibi üçüncü taraf bir web sitesi kullanma seçeneği de vardır; bu web sitesi, hesapları özel bir hesap olmadığı sürece Instagram story’sini veya başka birinin hikayesini kaydetmenize olanak tanıyabilir. Instagram’da gizli hesapların story’sini kaydetmek ise teknik olarak imkansızdır. Ancak hesabı takip ederek bu yapılabilir. Eğer şahsi hesabınızdan gizli bir hesabı kaydediyorsanız yani sizi kabul etmişse ve kısıtlı bir gruba paylaşım yapmıyorsa gizli Instagram hesabı story’si kaydetme işlemini de aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Story İndir
Toolzu Instagram Story indir

Bir masaüstü veya mobil tarayıcıda Toolzu‘nun sayfasına gidin. Site Türkçe dil seçeneği sunmasa bile gayet kolay ve anlaşılabilir bir arayüz sunuyor. Abonelik gerekmeden Instagram post’u indirme, Instagram hikayesi kaydetme, profil resmini büyütme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

YouTube video

Instagram Gizli Hesap Story İndirme Mümkün mü?

Gizli hesapların paylaşımlarını ancak onaylanmış takipçileri görebilir. Eğer takip etmiyorsanız bu paylaşımları asla indiremezsiniz ve hiçbir servis aracılığıyla da gerçekleştiremezsiniz.

Instagram Arşiv Süresi Ne Kadar?

Instagram’ın arşivlediği Canlı Yayın’lar 30 gün kadar kalıyor. 30 günü geçen paylaşımları arşivden geri çağırma şansınız yok. Hikayeler ve Gönderiler içinse zamansal bir sınırlama yok yani hesabınızı ilk açtığınız güne kadar gidebilirsiniz.

Instagram Story Kayıt Kalitesi

Instagram’da kendi hesabınız için eğer “Hikayeyi Kaydet” diyerek tüm paylaşılan hikayeleri indirirseniz bunun çözünürlüğü 374 x 666 gibi oluyor ve video şeklinde telefona indiriliyor. “Videoyu Kaydet” dediğinizde ise 720 x 1280 piksel çözünürlükte kayıt gerçekleşiyor. Yani 1080p veya 4K çözünürlükteki ana kayıt elinizde değilse bir miktar kalite kaybı yaşamanız olası.