iPhone 15 Özellikleri

iPhone 15 özellikleri nasıl olacak? Şu sıra teknoloji dünyasını yakından takip eden birçok kişi bunu merak ediyor. Her yıl Eylül geldiğinde Apple yeni bir iPhone tanıtır. Bazen aylar fark etse de genelde dönem hep aynıdır. Yılbaşı öncesi ve yazın sona ermiş olması Apple için en iyi iPhone tanıtımı zamanıdır. Yıl geneli ise bir sonraki iPhone hakkında dedikodu ve spekülasyonlarla geçer. bu yeni iPhone’un öncekilerden ne kadar farklı olduğuna dair söylentiler ve spekülasyonlar ortaya çıkıyor.

Her bir yeni tanıtımda Apple çok önemli yenilikler getiriyor ancak güncel bazı teknolojileri de hep sonraya attığını biliyoruz. iPhone 15 neye benzeyecek? Hangi şarj girişine sahip olacak? iPhone 15 özellikleri arasında Lightning olmaya devam edecek mi? Konuşulan her söylenti elbette tam olarak doğru olmayacaktır ve zaman geçtikçe daha da net bilgiler ele geçecektir. Ancak yine de birazdan bahsedeceklerimiz hiç de ütopik değil ve olması beklenenler arasında. Elbette palavra bilgiler de ortada çok fazla dolaşıyor ancak bize gerçek gibi gelen söylentilerin listesi şu şekilde:

8K Video Desteği ve 4K Sinematik Videolar

iPhone 14 serisi ile Apple fotoğraf çekiminde ciddi bir adım attı ve 48 MP fotoğraf çekimi desteği sunmaya başladı. Video tarafında da iyileştirmeler elbette var ancak gelişen bir sensörle birlikte beklenen 8K video desteği Pro modeller olan iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’ta yer almadı. Bildiğiniz gibi iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max 4K çözünürlükte 60 fps video çekebiliyor. Elbette yeni Action Mode özelliği asla göz ardı edilemez ancak çözünürlük tarafında beklenen olmadı.

iPhone 15 özellikleri özellikle video tarafında desteklenen 8K desteği ile hayranlık uyandırmayı başaracaktır. Ayrıca sinematik mod konusunda beklenen 4K desteği de iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’ta yer almadı. Bu nedenle iPhone 15’in ileri düzey modellerinde sinematik video çekimi konusunda da 4K çözünürlük desteğini görmek hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Fotoğraf ve sensör kalitesinde ise çok ciddi bir değişiklik beklediğimizi söyleyemeyiz.

Ters Kablosuz Şarj

Bu söylenti yeni olmasa da, sonunda gerçeğe dönüşebilir gibi görünüyor. Malum Apple iPhone 14 ailesinde bu özelliği halen sunabilmiş değil. Bazı kaynaklara göre Apple, iPhone 15’e ters kablosuz şarj özelliği eklemeyi planlıyor. Hali hazırda bu teknoloji aslında kullanıma hazır. Bu, yepyeni bir söylenti değil ve iPhone 14’ün 2022’de piyasaya sürülmesinden önce de aynı şeyi duymuştuk. Halen hızlı şarj konusunda özellikle Xiaomi gibi yenilikçi firmaları geriden izleyen Apple henüz bu konuya yeterince ağırlık vermiyor ancak iPhone 15 için bu durum şart gibi.

İlginizi Çekebilir:  OnlyFans Nedir? Nasıl Kullanılır?
iPhone 15 özellikleri nasıl olacak? Netleşen özellikler, teknik özellikler
iPhone 15 özellikleri arasında şarj girişi yer almaması bir sürpriz olabilir.

Piyasadaki diğer akıllı telefonların ters kablosuz şarj özelliğini nasıl kullandığına bakarak, iPhone’un bir çift AirPods veya başka bir iPhone gibi cihazları şarj edebileceğini varsayabiliriz. Apple bu konuda sırt sırta dayama metoduyla telefonların birbiri arasında şarj olabilmesi üzerinde çalışıyor. iPhone 15 özellikleri arasında yer alan MagSafe sayesinde iPhone arkasına yapıştırılan tüm aksesuarlar kolaylıkla şarj edilebilecek. Kabul etmek gerekir ki, bu muhtemelen hızlı şarj olmayacak, yine de güzel bir özellik. Her yeni nesilde Watt gücü daha da fazla olabilir.

USB Type-C’ye Geçiş Zamanı

Apple, iPhone’larında USB Type-C kullanma fikrinden hoşlanmıyor. Diğer cihazlarının çoğunda USB-C’ye geçtikten sonra, şirket hala (kasıtlı olarak) tüm iPhone modelleri için Lightning kullanıyor. Yani biz bu şekilde düşünmeye başladık çünkü Apple tabletleri yani iPad’lerde USB Type-C kullanılıyor. Fakat Apple’ı önümüzdeki sene bir sürpriz bekliyor. Yeni Avrupa düzenlemeleri nedeniyle Apple, 2024 yılına kadar lightning portundan vazgeçmek zorunda kalacak. Bu durumda da Type-C dışında bir tercihi olamayacak.

iPhone 15 özellikleri arasında 8K video desteği
8K video ve 4K sinematik video iPhone 15 özellikleri arasında yer almalı.

Bununla birlikte, Apple’ın savaşmadan pes etmesini beklemeyin. Elbette, Apple Avrupa düzenlemelerine uymak zorunda, ancak bu USB Type-C bağlantı noktası kullanması gerektiği anlamına gelmiyor. Yeni yasaya göre Apple, iPhone’larında kablolu şarj kullanmayı bırakabilir ve ilk portsuz akıllı telefonunu yaratabilir. Dolayısıyla artık MagSafe Charger’lar ile şarj olabilen cihazlarla su dayanımı daha yüksek ve port bağlantı sıkıntıları yaşamayan cihazlara daha yakın olabiliriz. iPhone 15 özellikleri arasında en şaşırtan tasarımsal adımların arasında bu yer alabilir.

iPhone 15 Wi-Fi 6E Desteği

iPhone 15 özellikleri arasında Wi-Fi 6E desteği de var. Aslında bu söylenti iki yıldan biraz fazla bir süredir mevcut, ancak yeni cihazlarda gerçekleştiğini görebiliriz. Söylentilere göre iPhone 15’in Wi-Fi 6E’yi destekleyecek ve bu da mevcut iPhone modellerinin desteklediği Wi-Fi 6’dan büyük bir yükseltme olacak.

Wi-Fi 6E nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz? Wi-Fi 6E ile daha fazla bant genişliği ve genel olarak daha iyi bir bağlantı elde edersiniz. Daha az gecikme ve bağlantı sorunları ile daha istikrarlı ve güvenli bir bağlantı sağlaması amaçlanmıştır. Söylentilere göre Apple, Wi-Fi 6E’yi yalnızca iPhone Pro serisinde uygulayacak. Bilindiği gibi Pro kullanıcılar her zaman ayrı tutuluyor. Yani yeni nesil Wi-Fi tipik iPhone 15 özellikleri arasında yer almayacak.

Dinamik Ada Desteği

iPhone 14 serisinin açık ara en büyük yeni özelliği yeni Dinamik Ada oldu. Herkes bu ismi sevmese de, bazılarımızın artık onsuz yaşayamayacağı harika bir özellik olduğu kesin. Elbette iOS güncellemesi oldukça yenilikler kazanmaya devam ediyor. Dinamik ada ile ilgili şimdilik tek sorun Pro’ya özel bir özellik olması. Ancak bu durum yeni iPhone 15 ile değişebilir. Dinamik ada hakkında merak ettikleriniz varsa burada paylaştığımız konuda okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  OnlyFans Nedir? Nasıl Kullanılır?

Apple analisti Ross Young‘ın Twitter’da yaptığı açıklamaya göre, standart iPhone 15 modelleri Dynamic Island özelliğine sahip olacak. Ne yazık ki her şey iyi haber değil; Young ayrıca temel modellerin ProMotion’ı desteklemeyeceğini ya da 120 Hz ekrana sahip olmayacağını söyledi. Her seferinde bir adım atmamız gerekecek. Ayrıca ön taraf için hap delikli kamera tasarımı beklentileri var ve görünüşe göre bu da desteklenmeyecek.

iPhone 15’in Yeni Ses ve Güç Düğmesi

Görünüşe göre Apple, normal düğmelerin geçmişte kaldığını düşünüyor ve bu yıl katı hal düğmelerine geçecek. Ünlü Apple analisti ve sızıntı uzmanı Ming-Chi Kuo’nun Twitter’da yaptığı açıklamaya göre Apple, iPhone 15 Pro modellerinde ses ve güç düğmeleri için katı hal düğmeleri kullanacak. Temel modeller bugün bildiğimiz normal düğmelere sahip olmaya devam edecek. iPhone 15 özellikleri arasında bu küçük detaydan da bahsetmemek olmazdı.

iPhone 15 özellikleri
iPhone 15 özellikleri elbette yeni A16 çip ve yeni nesil Wi-Fi gibi Ultra’da yer alabilir.

Katı hal düğmeleri, düğmelerden ziyade geçmişte iPhone 7’de kullandığımız dokunmatiğimsi düğmelere benziyor. Yani bu düğmelerden birine tıkladığınızda aslında ona basmayacaksınız. Bunun yerine, parmağınızda yalnızca girdinizin kaydedildiğini bildiren dokunsal bir hafif titreşim hissedeceksiniz. iPhone 15 özellikleri arasında çok şart olmayan ve çok üzerine düşülmeyecek bir özellik olsa gerek.

Yeni Model Yolda: iPhone 15 Ultra 

Apple’ın iPhone Pro Max modelinin yerini alacağı söylenen yeni ve daha güçlü bir iPhone üzerinde çalıştığına dair birçok söylenti var. Bu modelin adı iPhone 15 Ultra olacak. Diğer iPhone 15 modelleriyle birlikte bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen bu model ilk etapta temkinli şekilde parti parti üretilecek ve her isteyene hızlı bir şekilde ulaşmayacaktır. iPhone 14’ün de Pro modellerinde bu sorun bu yıl içerisinde fazlası ile yaşandı.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın belirttiği gibi, bu Apple’ın her iki yılda bir iPhone’un tasarımını değiştirme modeline uyacaktır. Bu model devam ederse, Apple’ın 2023’te iPhone 15’in tasarımını değiştirmesi ve bir iPhone Ultra tanıtması daha mantıklı olacaktır. Bu aynı zamanda Apple’ın standart modelleri Pro iPhone’lardan farklılaştırması için de büyük bir şans olacaktır. Yine kenarları kavisli ve iPhone 11’lerde kalan tasarım çizgilerine devam edilebilir ancak küt hatlar daha fazla donanım sığdırabilmek adına Apple’ın daha fazla işine geliyor.

iPhone 15 Özellikleri İçin Eksikler Neler?

Burada yazılanlar buzdağının görünen kısmı. iPhone 15 özellikleri konusunda bahsedilmeyen ve gerçekten doğru olabilecek başka söylentiler de var. Pek olası olmasa da, Pro modelleri için ayrılmış olsa bile ekran içi Touch ID’yi görmeyi bekleriz ancak Apple’ın artık tüm odağı Face ID üzerine. Unutmayın ki Apple yeni özellikler ve değişiklikler konusunda acele etmeme eğilimindedir, bu nedenle bu yıl her şeyi tam olarak göremeyebiliriz. Yine de iPhone 14’lerde beklenen ve görülmeyen özellikler iPhone 15 özellikleri arasındaki yerini alacaktır.