Modem Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Modem şifre değiştirme konusu özellikle güvenlikle ilgili endişesi olan kullanıcıların en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Öncelikle bilinmelidir ki modem şifre değiştirme ve Wi-Fi şifre değiştirme işlemleri birbirinden farklı işlemlerdir. Eğer kablosuz ağ şifrenizi birilerine geçici olarak verdiyseniz ve internetiniz size olması gerekenden çok yavaş geliyorsa biraz bu konuda kontroller yapmaya başlayabilirsiniz.

Wi-Fi şifrenizi bilen birisi çok kolay bir şekilde modem admin paneli üzerinden tüm bilgilere erişebilir. Hele ki default kullanıcı adı ve şifre kullanmaya devam ediyorsanız. Her marka ve model için farklı olacağı kesin olmakla birlikte bu yazıda modem şifre değişimi işleminin nasıl yapılacağına bakacağız. Özellikle Türk Telekom modem şifre değişimi veya genelde operatörlerin dağıttığı TP-Link modem şifre değiştirme konularına yakından bakacağız.

modem şifre değiştirme
Modem şifre değiştirme nereden yapılır?

Modem Şifre Değiştirme Öncesi Şifreyi Öğrenme

Tüm modemlerin şifreleri ve erişim için ihtiyaç duyulan IP bilgileri birbirinden farklı olabilir. Bu bilgiye genelde modemin kullanma kılavuzu veya kutusu üzerinden erişebilirsiniz. Elbette modem şifre öğrenme için tek yol bu değil. Üreticinin internet sitesini ziyaret ederek veya forumları araştırarak da bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer modeminizin yönetim şifrelerine daha önceden hiç el sürmediyseniz işiniz kolay. Ancak zamanında bunları değiştirdiyseniz ve hiç hatırlamıyorsanız o halde resetlemek yani tüm ayarları kaybetmek dışında bir seçeneğiniz maalesef yok. Yani fabrika ayarlarına dönüş yolunu izlemelisiniz ve bu da genelde modemin arkasındaki iğne ile basılabilen bir reset tuşu ile sağlanıyor. Bu yol modem şifrenizi değiştirme sorunu için bir çözümdür ancak tüm ayarların yeniden yapılması gerekeceğinden internet servisi aldığınız firmanın müşteri hizmetleri ile iletişim kurmanız gerekecektir.

Modem Resetleme ve Modem Sıfırlama Farkı

“Resetleme” tabirini çoğu zaman cihazları sıfırlama için kullanıyoruz ancak modemlerde durum biraz farklı ve modem resetleme dediğimizde aslında yeniden başlatma yerine bu kelime grubunu kullanıyoruz. Yani bir internet bağlantısı sorununuz varsa veya modeminiz kilitlendiyse kapatıp 10 saniye kadar bekleyip tekrardan açtığınızda basit bir resetleme yapmış olursunuz ve ayarlarınız gitmez. Modem sıfırlama ise tam bir resettir yani teknik olarak bir hard reset işlemidir. Modem tekrardan resetlenir ancak bu kez içerisindeki bilgiler de silinerek fabrika varsayılanlarına döner. Bunun için biraz önce de söylediğimiz gibi ışıklar hızlı yanıp sönene kadar modeminizin arkasındaki reset tuşuna uzunca bir süre iğneyi bastırmanız gerekli.

İlginizi Çekebilir:  Telegram Kişi Silme (En Kolay Yöntem)

Modem Şifre Değiştirme ve İlk Ayarlar

Modemin ilk ayarı için öncelikle modeme bağlanmalısınız. Modemi kutu içerisinden gelen ethernet kablosu ile bilgisayarına bağlayabilirsiniz veya Wi-Fi üzerinden standart bilgilerle modemle bağlantı kurabilirsiniz. Bu henüz internete bağlı olduğunuz anlamına gelmez çünkü ayarlar yapılacaktır. Wi-Fi şifresi ve modem şifresi farkı bu noktada daha iyi anlaşılacaktır. Wi-Fi şifresi modemin kablosuz ağına bağlanmanızı sağlarken, modem şifresi ise modemin iç ayarlarını yapmanızı sağlar. Modemin ayar arayüzüne ulaşmak için bir IP numarası kullanmanız gerekir ve bu da genelde kutu üzerinde belirtilir. Telefondan modem ayarlama da mümkündür. Eğer modemin IP numarasını öğrenme ihtiyacınız varsa modemin altında yer alan etiketlere de bakabilirsiniz. En kötü çare olarak bilgisayarınızın komut satırından aşağıdaki komutları vererek IP adresi öğrenilebilir.

Bilgisayardan Modem IP Adresi Öğrenme

Bilgisayardan modem IP adresi öğrenme için Başlat > Ara > CMD yolunu izleyin ve açılan ekrana ipconfig yazarak Enter’a basın. Default Gateway’in karşısındaki numaralar modem IP numarasıdır. Modem IP numaranızı tarayıcınıza yazarak Enter dediğinizde karşınıza modem kontrol arabirimi kullanıcı adı ve şifre bölümü gelecektir. Standart şifrelerle erişim yapmayı deneyin ve olmazsa sıfırlama yolunu izleyin.

modem şifre değiştirme
Modem şifre değiştirme IP öğrenme

Android’li Telefonda Modem IP Adresi Öğrenme

Android’li telefonlarda modem IP adresi öğrenme en kolay yolu WiFi Analyzer uygulamasını kullanmaktır. Uygulamayı Google Play’den indirin ve Görünüm kısmından AP listesini seçin. Bağlandı: [Ağ Adı] başlığını bulup tıkladığınızda size modem IP adres bilgisi verilecektir.

Modem IP adresi öğrenme programı

iPhone’da Modem IP Adresi Öğrenme

Son güncellemelere göre iOS 16.2 sürümüne güncellendi ancak iPhone’da modem IP adresi öğrenme yöntemi çok da değişmedi. Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyin ve bağlı olduğunuz ağın yanındaki i simgesine tıklayın. Yöneltici olarak ifade edilen rakamlar modeminizin IP adresidir. Artık modeme dair ayarlara daha yakından bakabiliriz.

modem şifre değiştirme
Modem şifre değiştirme iPhone

Modem IP Adresi Değiştirme Mümkün mü?

Modem IP adresleri genelde 192.168.1.1 şeklindedir. Bazı karmaşık ağlarda veya güvenliğe önem veren kullanıcılarda daha farklı numaralar kullanıldığını görebilirsiniz. Burada neredeyse size her bir modem ayarlama şansı sunar. Yerel ağ kurulumu seçenekleri arasında 192.168.1.1 ile başlayan IP adresini farklı bir gruba taşıyabilir ve çoğu zaman son haneleri değiştirerek daha fazla bir güvenlik elde edebilirsiniz. Fakat bu değişimi yaptıktan sonra modeminize artık yeni IP adresiyle ulaşabileceğinizi unutmayın ve bu adresi bir kenara not edin. Her bir modemin ayarları kısmı birbirinden farklıdır ancak biraz aşinaysanız kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? - 2024 En Yeni Yöntem

TP-Link Modem Şifre Değiştirme

Ülkemizde en fazla kullanılan modem TP-Link’tir desek hata etmemiş oluruz. Elbette bunun nedeni uygun fiyatlı ve dayanıklı olması, bu sayede birçok operatör kampanyasında kendine yer bulmuş olması. Dolayısıyla bu yazıda TP-Link modem şifre değiştirme adımları ele alınmadan olmaz. Diğer marka ve modeller için size yardımcı olabilmemiz için bize yorumlar kısmından ulaşabileceğinizi de ayrıca belirtelim.

  1. İnternet tarayıcınızı açın (Google Chrome vb.) ve adres satırına 192.168.1.1 yazın.
  2. Karşınıza gelen Kullanıcı adı ve Şifre kısımlarına “admin” yazın; tırnak koymayın ve boşluklara dikkat edin. Eğer bu IP numarası çalışmıyorsa şunları da deneyebilirsiniz: 192.168.0.1, 192.168.0.254, 192.168.0.253, tplinkwifi.net
  3. Sistem araçları kısmını bulun. Eski şifrenizi tekrar girin ve ilgili alana iki kez yeni şifrenizi girin.
  4. Modeminiz yeniden başlatıldıktan sonra yeni kullanıcı adı ve şifre ile giriş denemesi yaparak ayarların gerçekleştiğini doğrulayın.
modem şifre değiştirme
Modem şifre değiştirme alt etiket

Modeme Şifre Koyma

Modeme şifre koyma adımlarından en önemlisini gerçekleştirdik. Bir diğer önemli adım da Wi-Fi şifresi belirlemedir. Bunun için modemin kablosuz ayarlar kısmına gelin. Kablosuz ağ adı değiştirme, bant değiştirme, kablosuz şifre değişimi gibi birçok ayarı kendinize özel şekilde belirleyin ve diğer tüm cihazlarınızı yeniden modeminizle bağlantı kuracak şekilde yapılandırın.

Modem şifre değiştirme işlemleri yaklaşık olarak tüm ürünlerde benzer şekildedir ancak menü ve yerler farklı olabilir. Kablonet, Uydunet, Superbox, Vodafone modem şifre değişimi gibi tüm konularda bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Modeme Reset Attıktan Sonra Şifre Ne Olur?

Modeme reset attıktan sonra şifre sıfırlanır. Fabrika ayarlarına dönen şifreye modemin alt kısmından, kitapçığından veya ilgili firmanın müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.

Modem Sıfırlama Sonrası İnternet Gitti

Modem sıfırlama sonrası internet gitmesi normaldir. Gerekli ayarlar için operatör firmanızı arayarak kullanıcı adı ve şifre bilgisini almanız gerekir. Hatta müşteri temsilcileri sizi bu işlemi nasıl yapabileceğiniz konusunda da yönlendirebilirler.

Modem İnternete Bağlanmıyor Ne Yapabilirim?

Modem internete bağlanmıyorsa bunun tek açıklaması kullanıcı adı ve şifrenizde bir hata olabilme ihtimalidir. Tüm ayarları yaptığınız halde internet bağlantısı kuramıyorsanız müşteri hizmetleri yetkilisini arayarak bir teknik servis talebi oluşturabilirsiniz.