Yurt Dışı Tatillerinde Telefon Kullanımına Dair Bu Püf Noktalarına Dikkat Edin!

Yoğun geçen bir iş sezonunun ardından herkes kendi bütçesi dahilinde keyifli bir tatil planlaması yapıyor. Kimisi Antalya, Bodrum, İzmir’i tercih ederken kimisi de bu hakkını yurt dışı ülkelerinden yana kullanıyor. Türkiye’de tatil yapanlar için telefon kullanımı hakkında herhangi bir soru işareti yokken bu durum yurt dışı için geçerli değil. Yurt dışı seyahatlerinde telefonların kullanılabilmesi için çeşitli uygulamaların yapılması veya farklı yöntemlerin denenmesi gerekiyor. Bugün sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler içeren tavsiyeler vereceğiz. İşte Ytur.net katkılarıyla hazırlanan yurt dışı telefon kullanımına dair tavsiye ve ipuçları karşınızda!

yurtdışı telefon kullanımı
Yurtdışı telefon kullanımı

Hattınızı Yurt Dışında Kullanıma Açtırmayı Unutmayın!

Yurt dışında tatil planlaması yaptıktan sonra kendinizi ister istemez bir hazırlık sürecinde bulacaksınız. Bu süreçte valiz hazırlığı, alınması gereken eşyalar, vize işlemleri, bütçe planlamaları derken telefon detayı akıllardan çıkabiliyor. Tatil heyecanı içerisinde unutulan bu detay ise kabarık faturaların gelmesiyle sonuçlanabiliyor. Böyle olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için sadece saniyelerinizi alacak birtakım yöntemleri deneyebilirsiniz.

Eğer yurt dışı tatilinde ülkenizdeki operatörü kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız “Roaming” adı verilen tekniği uygulamanız gerekir. Bu tekniğin Türkçesi, hattınızın yurt dışında aktif bir şekilde ulaşılabilir olmasına karşılık gelmekte. Bunun için operatörünüzün mobil şubesinden destek alabilir, müşteri hizmetlerini arayabilir veya bireysel olarak kendiniz aktifleştirebilirsiniz. Hattınız ne olursa olsun *121#’yi tuşlayıp arama butonuna bastığınızda hattınız yurt dışında kullanıma otomatik olarak açılacaktır. Eğer red cevabı alırsanız *150#’yi deneyebilirsiniz. Tabii hattınızı yurt dışında kullanıma açtırmadan önce operatörünüzün tarifelerini de incelemeyi unutmayın. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, hattınızı sadece Türkiye’deyken yurt dışına açtırabiliyorsunuz. Yani bu işlemi yapmadan tatile çıkarsanız bulunduğunuz ülkenin operatörüne ait yeni bir hat almanız gerekebilir.

yurtdışı internet kullanımı
Yurtdışı internet kullanımı

Yurt Dışında Telefon Kullanımı ve İnternet Kullanımı Ücretlerine Göz Atın!

Türkiye’deki mevcut GSM operatörünüze bağlı hattınızı yurt dışında kullanmak, tabii ki normal ücretlerin biraz daha üzerinde olabiliyor. Operatörlere bağlı olarak değişiklik gösteren tarife ücretleri, ülkeden ülkeye de farklı olabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, operatörünüzün hangi ülkede kullanılıp kullanılmadığını iyice araştırmak olmalı. Örneğin bir firma Orta Doğu bölgesinde kullanım sunabiliyorken diğerinde bu durum geçerli olmayabiliyor. Bu durumda ise hattınız o bölgede kullanım dışı kalabiliyor veya sonuçta ödediğiniz fatura tutarı aratabiliyor.

Yurt dışında internet kullanımı da sesli konuşmadan farklı değil. Biraz önce bahsettiğimiz Roaming ayarının açık olması halinde telefonunuzdan yurt dışında 3G, 4G veya 4,5G gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Gittiğiniz Ülkelerin Operatörlerini de Kullanabilirsiniz!

Turistik açıdan gelişmiş ülkeler, birçok açıdan ziyaretçilerine kolaylık sağlamayı ihmal etmiyor. Bunlardan biri de ülkelerine kısa süreliğine gelen turistlere yönelik olarak sunulan telefon hatları. Örneğin Tayland’a gittiğinizde o ülkenin yerel operatörlerinin ön yüklemeli sim kartlarını tercih edebilirsiniz. Bu örnekler farklı ülkeler için çoğaltılabilmekte. Bu sim kartların ortalama kullanım bedelleriyle Türkiye’den getirdiğiniz ve Roaming ayarını açmış olduğunuz hatların tarifelerini karşılaştırmalısınız. Hangisi bütçenize uygun geliyorsa tercihinizi bu yönde yapmalısınız. Eğer “Bütçe benim için önemli değil” diyenlerdenseniz Türkiye’deki hattınızı bu ülkelerde kullanabilir ve iletişim sorunu yaşamadan tatilinize devam edebilirsiniz.