Pokemon GO’da IV Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

⁠⁠⁠


Her bir Pokemon’un Stamina (sağlık), Attack (saldırı) ve Defence (savunma) için farklı taban değerleri vardır. Her Pokemon kendi IV’si (individual value ya da bireysel değer) ile “doğar” ve bu üç değer yani sağlık, saldırı ve savunma IV’nin etkisiyle 0’dan 15’e kadar farklılık gösterebilir. Yani sonuç olarak her Pokemon “eşit doğmaz”.

Pokemon GO’da IV Nedir?

Bu IV’ler Pokemon‘un final gücünü belirler. Örneğin, taban değerleri 212 sağlık, 182 saldırı ve 156 savunma olan bir Charizard olabilecek en kötü Charizard’dır; Çünkü tüm IV değerleri sıfırdır. Eğer IV’si maksimum olsaydı bunlar 227, 197, 171 olurdu. Görüldüğü gibi IV’nin etkisiyle Pokemon’un değerleri %10’a kadar farklılık gösterebiliyor.

[irp]

Eğer olabilecek en iyi Pokemon’a sahip olmak sizin için önemliyse bu araç sayesinde elinizdeki Pokemon’un gizli IV değerini bilebilir ve böylelikle geliştirilmeye değer olup olmadığına karar verebilirsiniz. Aracın adı PokeAssistant – IV Calculator ve buraya tıklayarak gerekli sayfaya gidebilirsiniz.

Sayfaya girdiğinizde elinizdeki Pokemon‘un istenilen değerlerini kutucuklara girin. Bu değerler soldan sağa doğru Pokemon’un adı, kaç CP‘de olduğu, HP‘si ve görünen Dust miktarı olarak ayrılıyor. Eğer Pokemon’u daha önce hiç Power Up yapmadıysanız Powered kısmını No olarak bırakın. Aksi halde Yes‘i seçin.

Pokemon GO'da IV Nedir?

Bu araç değerlerini girdiğiniz Pokemon’un IV’sini hesaplamak için aşağıdaki iki formülü kullanıyor:

HP = (Base Stam + Stam IV) * Lvl(CPScalar)

CP = (Base Atk + Atk IV) * (Base Def + Def IV)^0.5 * (Base Stam + Stam IV)^0.5 * Lvl(CPScalar)^2 / 10

Pokemon’ların gizlenmiş seviyeleri olduğunu ve her iki Power Up ile Pokemon’un 1 seviye atladığını belirtelim. Eğer level 4’den sonra 1 kez Power Up yaptıysanız araç Pokemon’un seviyesini 4.5 olarak gösterir.

Pokemon GO’da IV değerleri ve bunların hesaplanması hakkında bilinmesi gerekenler bunlar. Daha fazla sorunuz varsa yorum bırakın.

⁠⁠⁠


[Toplam:2    Ortalama:5/5]

4 Yorum

YORUM YAZ
  1. Bu aletin Türkçe versiyonu çıktı iv hsapla yazınca çıkıyor , daha fazla özellik bar yazınızdaki linki güncelleyen isterseniz başka insanlarda faydalanan Web.tr de

  2. Bu IV işini kafama çok taktım aşağı yukarı her şeyi anladım fakat basitten gidelim örneğin 10 cp lik zubat %95 Iv olabiliyor 400 cp lik ise %30 luk. Biz tutup 10 cp lik olanı mı geliştirmeliyiz? Bu örnek çok uçuk oldu bu cp değerlerin yakın olduğu durumlarda da söz konusu olabiliyor biz neye göre seçim yapmalıyız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir