Kategoriler
Apps & Oyunlar

Secret Files Tunguska

Macera türüne dahil olan bu oyunda Nina Kalenkov adındaki ana karakteri yöneten oyuncu, başta derin görünmeyen ama kısa süre içinde tüm dünyayı sardığı ortaya çıkan politik bir gizemin peşine düşüyor. Hikaye, kısa süre içinde unutulacak türden sönük kalıyor ama oyunu tamamlamanız için çözmeniz gereken çılgın bulmacalara yol alırken çok da fazla teşvik etmiyor. Bunun yerine önünüze çıkan bağımsız engellerin ne derece tuhaf olduğunu görüp şaşırıyorsunuz. Oyun sırasında farklı yerlerde bulduğunuz nesneleri birleştirip bir şeyler üretmek için hayli fazla zaman harcıyorsunuz ve oyunun büyük kısmını bu işlemler işgal ediyor. İlk başta son derece bariz görünen bir çözüm bile karmaşık hale gelebiliyor.

Secret Files: Tunguska for Nintendo Switch - Nintendo Game Details

Oyundaki arka planlar hoş ve en ufak detayları bile net biçimde görmenizi sağlayacak derecede detaylı. Zaten bu son derece önemli çünkü bazı gizemleri çözmek için gizlenmiş nesneleri dikkatli biçimde bulup ayıklamanız gerekiyor. Aksine animasyonlar son derece basit ve sönük. Menü sistemi de kullanıcının işini kolaylaştırmıyor. Parmağınızı radar misali ekran üzerinde gezdirerek etkileşimli ve envantere atılabilecek nesneleri bulabilirsiniz. Bu başarılı konsept sayesinde zamandan tasarruf ediyorsunuz ama maalesef oyunda yer alan tıklama odaklı yürüme komutuyla birbirine girdiği anlar oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Bulmacalarda telefonu bantla sabitlemek, kedi üzerine bağlamak ve tuzlu su içirmek gibi tuhaf işlemler yapmamız gerekti. Bu gibi akla gelmeyen sıradışı çözümlerle karşılaşır ve tıkanırsanız yardım seçeneği de var. Nina’nın önerileri bulmaca çözümü sırasında yönlendirici olabiliyor. Secret Files Tunguska oyunundaki bulmacalara yönelik yaratıcılık ilgimizi çekmeyi başardı. Başlığın kafa karıştırıcı yapısından ötürü seslendirme ve demode animasyonları unutabilirsiniz. Üretim değerleri bir yana bırakılırsa bu bulmaca oyunu günlerce kafanızı kaşıyıp çözüm aramanıza sebep olacak.