Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

Yeni Pebble’ın Eskisinden Farkları

Son Dönemin En Popüler Akıllı Saat Üreticisi Pebble Artık Tarih Oluyor

2012 yılında Kickstarter üzerinden ilk akıllı saat fikirlerinden birini çıkan Pebble’ın saati piyasaya sürebilmesi için sadece 100,000 $’a ihtiyacı vardı. Ama onlar 10 milyon doların üzerinde para toplamıştı.

Ve yıl 2015.. Geçen yıllar zarfında, birçok büyük firmadan akıllı saat hamleleri gördük. Renkli ekranlar, SIM kart destekli akıllı saatler ve “telefonun yerini alan” akıllı saatler.

3 yıl sonrasında, Pebble tekrardan yeni bir akıllı saat duyurusuyla karşımızda. Tıpkı 2012 yılında yaptıkları gibi, tekrardan Kickstarter’dan yardım istiyorlar. 500,000 $’lık gereksinim çoktan aşıldı ve bu haberin yazıldığı saatlerde 4,894,704 $ bağış toplandı. Eğerki sizde bağış yapmak istiyorsanız, saate önceden sahip olmak istiyorsanız buraya tıklayarak ürünün Kickstarter sayfasına ulaşabilirsiniz.

Peki yeni Pebble’ın özellikleri neler ? Bizlere neler sunuyor ? Gelin hep birlikte bakalım !

  • Pebble’ın önceden WebOS’u geliştiren mühendisleri bünyesine kattığına dair haberler almıştık. Pebble yeni bir işletim sistemine sahip. İsmi Timeline. İsmindende anlaşılabileceği gibi, uygulamalar tek tek açılmıyor. Her uygulama arkada açık oluyor. Geçmiş, Günümüz ve Gelecek şeklinde üç yapıdan oluşan işletim sistemi tek seferde bir programa gir çık yapmadan kısa sürede her programdan her türlü bilginin alınabilmesini sağlıyor.
  • Renkli ekran ! Önceki eski Pebble siyah beyaz bir e-paper (e-kağıt) ekrana sahipti. Güneşte mükemmel okunan bu ekran 7/24 açık kalsa bile Pebble’ın pilini içmiyor ve 7 güne kadar kullanılabilmesini sağlıyordu. Pebble Time’da renkli bir e-paper (e-kağıt) ekran var. 64 farklı renk içeren bu ekran belki bir LCD,LED,OLED,Retina kadar milyonlarca renk veremese bile görevini gerçekleştiriyor ve bunu yaparken 7 günlük pil ömrünü kısaltmıyor ve korumaya devam ediyor.
  • Pebble Time’da artık bir mikrofon var ! Ancak hoperlör olmadığı için, bu mikrofonu aramalar için kullanamıyorsunuz. Pebble ekibi, yeni saati geliştirirken amaçlarının “Telefonun yerini almak”tan ziyade “Telefona bir yardımcı” geliştirmek olduğunu söyledi. Bu bağlamda Pebble Time’ın mikrofonu notlar kayıt etmek ve maillerini, SMSlerinizi, Whatsapp mesajlarınızı ve benzeri uygulamalardan gelen mesajları cevaplamak için kullanılacak.
  • Pebble Time halen su geçirmezliğini koruyor.
  • Pebble Time, eski Pebble’da kullanılan 6500’den fazla uygulama ve watchface ile uyumlu.
  • Pebble Time, eski Pebble’a bakış %20 daha ince.
  • Pebble Time’ın kayışları için artık eskisi gibi vida açılmasına gerek yok ! Mıknatıslı yapısı sayesinde kolayca kayış değiştirip saati istediğiniz gibi özelleştirebileceksiniz.

Beyaz, Siyah ve Kırmızı renkleriyle satışa sunulacak olan Pebble Time, ilk önce Mayıs ayında Kickstarter üzerinden bağış yapanlara, daha sonrada getpebble.com adresinden satışa çıkacak.