Kategoriler
Haberler

İlk Sızıntı: iPhone 6s

2015’in son çeyreğinde yeni iPhone modellerini satışa çıkarması beklenen Apple’ın bu cihazlarıyla ilgili ilk bilgiler sızmaya başladı.

iPhone-6S-Mini

Apple Insider’ın ABD merkezli teknoloji devine yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus adını almasını beklenen cihazlar, 2 GB RAM’e sahip olacaklar.
Bunun pil tüketimine olumsuz etki edeceğini belirten kaynaklar, yeni modellerin iPhone 6 ve 6 Plus’a göre daha iyi bir bataryaya sahip olacağını belirtiyor.

Apple’ın ilk olarak iPad Air 2 ve iPad Mini 3’ün tanıtıldığı lansman toplantısında duyurduğu Apple SIM’in yeni iphone modellerinde bulunacağı da sıklıkla dile getirilen iddialar arasında.
İlk olarak Air 2 ve Mini 3 iPad modellerinde kullanıma sunulan ‘Apple SIM’ adı verilen bu yeni uygulama sayesinde kullanıcılar, GSM operatörlerinden SIM kart almak zorunda kalmıyorlar.

Donanımsal Özelliklerine Göz Atalım

Yeni A9 işlemcinin kullanıldığı iPhone 6S modelinde, A9 işlemcinin özellik detayları bilinmese de A8’e göre %35 daha az enerji harcayacağı ve %20 daha fazla güce sahip olacağı yönünde. Bunun dışında 14nm olacağı konuşulan işlemcinin daha yeni geçilen 20nm’den boyutsal olarak %15 daha küçük olacağı bilgiler arasında. Bu da diğer ek parçalara daha fazla yer kalacağı anlamına geliyor.

Kamerasında 8MP aşkını bir kenara bırakacağı konuşulan firmanın iPhone 6S ile 10MP‘e geçiş yapılacağı ve bu yeni kamerada çift lensli Sony CMOS sensörünüde kullanacağı belirtiliyor.
Diğer markalar 16-20MP arasına çıkmışken 10MP seçimi yapacak olan Apple’ı biraz geride kalmış olarak düşünebilirsiniz. Fakat yazılımsal olarak çok iyi işler yapan Apple firması daha önceki modellerinde çok daha yüksek megapikselli telefonlardan daha iyi kamera performansı gösterdiğini de hatırlatmak gerek.

iPhone 6S ile birlikte Apple firması da 1GB RAM miktarını arttırarak 2GB olarak güncelleyeceği söyleniyor. Ayrıca diğer modellerinde LPDDR3 olan RAM’i LPDDR4 olarak güncelleyecek olan firma kullanıcılarına çok daha hızlı bir iPhone deneyimi sunacak.

Apple’ın uzun vadede Apple SIM’i tüm akıllı cihazlarına entegre etmesi beklentiler arasında. ABD’de T-Mobile, AT&T ve Sprint’in anlaşmalı olan Apple SIM’in ne zaman ve hangi GSM operatörleriyle Türkiye’de kullanıma gireceği şu an için merak konusu.

Apple’ın yeni iPhone modellerini Eylül ayında Kaliforniya’da tanıtması öngörülüyor.