Kategoriler
Konular

Kullanıcılar iOS 9’dan Neler Bekliyor?

Apple’ın her yılın Eylül ayında yaptığı etkinlik, teknoloji takipçilerinin en çok ilgi duyduğu organizasyonların başında gelmiştir. Bu etkinlikte genellikle yeni nesil iPhone ve iOS tanıtımları yapılıyor. Keza bu yılın Eylül ayında da yeni iPhone ve iOS 9’un tanıtımlarının yapılması bekleniyor. Valuewalk sitesinin yaptığı ankette iOS kullanıcılarının yeni nesilde nelerin değişmesini istedikleri soruldu. Biz de bu anketin sonuçlarından kısa kısa notlar çıkardık. Bakalım iOS kullanıcıları, iOS 9’dan neler bekliyor?

1 -) Ana Ekran : Apple, sıkı bir rekabet içinde olduğu Google’dan özellikle basit ana ekranıyla bir adım daha öndeydi. Fakat Google aradaki farkı kapattı ve neredeyse öne geçti. Kullanıcılar yıllardır birkaç ufak dokunuşun yaşandığı ana ekranda artık köklü bir değişikliğin zamanının geldiğini belirtiyorlar.

2 -) Temalar : iOS için yapılan en büyük eleştirilerden birisi de tema konusundaki eksiklik. iOS işletim sistemi tema katalogu açısından Android’e göre çok çok zayıf kalmış durumda. Kullanıcılar tema konusunda çeşitliliğin çok az olduğunda hemfikir ve iOS 9’da daha fazla kişiselleştirilebilir tema olmasını istiyorlar.

3 -) Duvar Kağıdı Yenileyici : Apple kullanıcıları aslında Macbook ve iMac’de bulunan duvar kağıdı yenileyicisine aşinalar. Bu farklılık ve değişiklik için güzel birşey, fakat iOS’ta ne yazık ki bu özellik kullanılamıyor. Kullanıcılar yineleyici özelliğinin iOS 9 için de uygulanmasını istiyor.

4 -) Gece Modu : Tüm akıllı telefon kullanıcılarının en çok dert yandığı konuların başında telefonların ölü vakit olan gecelerde çok şarj yemesi gelir. Her ne kadar otomatik parlaklık modu olsa da bu tasarrufun aksine işlemciyi ve sensörleri devamlı aktif tuttuğu için daha çok şarj yiyor. iPhone kullanıcıları iOS 9’da zamana göre parlaklığını ayarlayabileceği bir gece modu istiyorlar.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

5 -) Misafir Modu : Google’ın Lollipop ile beraber kullanıma sunduğu misafir/çocuk modu belki de iOS ile farkı açan en büyük etmen. Çoğu zaman hayati öneme sahip olan bu özelliğin atlanması pek tabi ki iOS kullanıcılarının canını sıkıyor ve iOS 9’da misafir modunun da olmasını bekliyorlar.

6 -) iTunes – Radyo : iTunes her ne kadar eski iPhone kullanıcılarının vazgeçilmez uygulaması olduysa da zamanla Spotify, Deezer gibi uygulamaların çıkmasıyla güncelliğini kaybetti ve eski cazibesini yitirdi. Kullanıcıların çoğu için gereksiz bir yer işgali olarak görülen iTunes için iOS kullanıcıları, ya iTunes’un kaldırılmasını ve yerine FM Radyo getirilmesini, ya da iTunes’un baştan yenilenerek diğer müzik uygulamalarıyla rekabet edebilecek duruma getirilmesini istiyor.

7 -) Siri : iOS 8 ile aşırı derecede gelişen Siri bir anda iPhone kullanıcılarının vazgeçilmezi haline geldi. Beta sürümünde Türkçe desteğini de gördüğümüz Siri üzerine tartışılacak en son şey gibi görünse de yine de üzerinde biraz daha güncelleme yapılması isteniyor.

8 -) Çoklu Ekran Uygulaması : Pek çok amiral gemisinde görmeye alıştığımız çoklu ekran uygulaması iOS için çok büyük bir eksiklik. Kullanıcılar, bu anlamda da Apple’dan yeni iOS’da çoklu ekran uygulamasının getirilmesini istiyor.