Kategoriler
Haberler

Android Cihazların %10’u Lollipop Versiyonunda

Google geride bıraktığımız Nisan ayının Android dağılım verilerini açıkladı. Sonuçlara baktığımızda beklenilen şekilde Android 5.0 sürümünün pazar payını arttırdığını ve tüm cihazların % 10‘unda Android Lollipop işletim sisteminin farklı versiyonlarının kurulu olduğunu görüyoruz.

Android 5.0 Lollipop tüm cihazların % 9‘unda kurulu, önceki ay bu değer % 5 seviyelerindeydi. Daha yeni sürüm olan Android 5.1 Mart ayında % 0.4 olan pazar payını % 0.7‘ye yükseltebilmiş.

Veriler incelendiğinde Android KitKat sürümünün ciddi bir pazar payına sahip olduğu açıkça fark edilebiliyor. Android 4.4 KitKat Mart ayındaki % 39.8‘lik dilimini % 41.4‘e çıkarmış.

Android Jelly Bean ve onun çeşitli versiyonları Nisan ayında düşüş yaşamayı sürdürüyor. Android’in güncelliğini kaybetmiş versiyonlarını taşıyan cihazların oranı % 40. 2011’de tanıtılan Android Ice Cream Sandwich dahi ürünlerin % 5.3‘ünde bulunmakta. Şüphesiz daha şaşırtıcı olan ise beş yıl önce kullanıma sunulan Android 2.3 Gingerbread‘in Android’li donanımların % 5.7‘sinde yer alması oldu.