Kategoriler
Konular

LG G4 Kullanıcı Arayüzü

LG G4 Kullanıcı Arayüzü 2

LG G4 kullanıcı arayüzü detaylarına yakından bakıyoruz. Geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan G3’ün arayüzü karikatürimsi nitelikteydi ve akıcılık, basitlık, ferahlık ile fonksiyonaliteyi bir araya getiriyordu. LG UX 4.0 arayüzü de aynı çizgiyi daha sade bir anlayışla sürdürüyor. Kullanıcı deneyimi aynı şekilde, önceki versiyona kıyasla kayda değer farklılıkların olduğunu söylemek zor. Yalnızca ön yüklü bazı LG widget‘larında iyileştirmeler yapılmış.

Fonksiyonaliteyi ele aldığımızda LG’nin kullanım deneyimini zenginleştiren çekirdek özellikleri yine karşımızda. Ekrana çift dokunma ile kilidi etkinleştirip devre dışı bırakan Knock On, üst katmanda uygulama çalıştıran QSlide araçları, ekranda birden fazla uygulamayı kullanma olanağı sunan Dual Window özelliği bizlerle. Kullanıcıdan kullanıcıya farklı görüşler olsa da bu özelliklerin işleri hayli kolaylaştırdığı açık. Smart Notices beğenimizi kazanan detaylardan biri. Bu araç örneğin yağmur yağacağı konusunda kullanıcıyı uyarıp yanına bir şemsiye almasını tavsiye edebiliyor. Arka planda çalışan ve uzun süredir açılmayan bir uygulamayı sonlandırma önerisi yapılıyor.

Android 5.1 Lollipop işletim sistemiyle gelen LG G4 Lollipop’un avantajlarına ev sahipliği yapıyor. Örneğin bu işletim sistemiyle gelen çoklu kullanıcı profili desteği cihaza tıpkı özelleştirilmiş Android sürümlerindeki gibi başarılı şekilde uyarlanmış. Şu anda yalnızca “arkadaş” profili oluşturulabilse de akıllı telefonunu arkadaşına vermek durumunda olan kullanıcıların kendi ayar ve uygulamalarına erişimi kısıtlayabilmesi önemli.

Temalar

Akıllı telefona yeni temalar indirip varsayılanı değiştirmek mümkün. Rakiplerde olduğu gibi tema arayüzün görünümünü değiştiriyor ancak temel özelliklerde bir farklılık olmuyor. Evet, simgeler ve ana ekran görünümü değişmekte ama çekirdek özellik ve servisler aynen kalıyor.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

QSlide

LG G4 Kullanıcı Arayüzü 4

Arayüzde üstte küçük pencere formunda uygulamalar çalıştırma olanağı sunan QSlide özelliği G4’te de karşımıza çıkıyor. Özellikle telefon arama, rehberler, mesajlaşma, takvim, e-posta, dosya yöneticisi, hesap makinesi ve video oynatıcı gibi uygulamalar var. Bildirim alanından ulaşabileceğiz bu araçlar arayüzde sürüklenip yeniden boyutlandırılabilmekte. Hatta transparanlık derecesi de optimize edilebiliyor.

Dual Window

QSlide uygulamaları oldukça iyi ama G4 bünyesinde yer alan Dual Window özelliğiyle ekranda birden fazla uygulama ile aynı anda çalışabiliyorsunuz. Recent Apps menüsünden Dual Window‘u etkinleştirdiğinizde çalışmak için iki uygulama seçmeniz gerekiyor. Takdir ettiğimiz bu özellikte Gallery, Gmail, YouTube ve Hangouts gibi Google servisleri ile doğal araçlar yer alıyor.

Telefon Defteri

G4’ün telefon görüşmeleri gerçekleştirme olanağı sağlayan menüsü ilk etapta G3 ile aynıymış hissi uyandırsa da bazı minör değişiklikler var. Arayüz aynı şekilde sade ve akıcı çalışıyor; oval formda başlıklarla arama yapma, görüşme geçmişi, rehber, favoriler ve gruplara ulaşılabiliyor. Bazı üreticiler seçenekleri tek sekmede toplamayı tercih ediyor ve bu durumda bazı işlevlere erişmek zor oluyor. LG daha mantıklı olan düzene yönelmiş. Arayüz organize bir forma büründürülmüş.

LG G4 Kullanıcı Arayüzü 3

Mesajlaşma

LG G3’ün klavyesini benimseyen kullanıcılar G4’te de hiçbir sıkıntı yaşamadan mesajlaşmaya devam edebiliyor. Tuşlar hızlı şekilde yanıt verebildiği gibi klavyede numerik tuşlar ve sık kullanılan bazı karakterler de ana ekranda beliriyor, farklı alt menüye geçiş yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Otomatik düzeltme özelliği sağlıklı şekilde çalışıyor.

LG G4 kullanıcı arayüzü değerlendirmemiz bu şekilde. Bir sonraki yazımızda cihazın teknik detaylarına ve performans değerlerine yakından bakacağız.