Kategoriler
Konular

ASUS ZenFone 2 ZE551ML Performans Değerleri

ASUS’un yeni amiral gemisi ZenFone 2 ZE551ML modelinin performans değerleri incelemesiyle karşınızdayız. ASUS ZenFone 2‘nin kalbinde bir önceki serideki gibi Intel Atom işlemcisinden vazgeçmemiş. 64-bit mimariye sahip 1.8 GHz gücündeki Intel Atom Z3560 işlemci kullanılan telefonun işlemcisinin Qualcomm Snapdragon işlemci setiyle yarışır bir performansta olduğunu belirtelim. PowerVR G6430 grafik işlem birimine sahip olan ASUS Zenfone 2 ZE551ML‘nin 2 GB’lik modeli sentetik testlerde ortalama sonuçlar alıyor.

Snapdragon 810 işlemcisinin yeni teknoloji olması, fakat soğutma sisteminin eski düzen olması yüzünden ısınması bu işlemciye sahip telefonları kullananların canını sıkıyor. Mobil seri için yeniden ele alınan Intel Atom serisinde ısınma sorunu ve pil tüketimi kontrole alınmış. Fakat işlemcinin gücü sentetik testlere tam olarak yansımıyor. Yine de ZenFone 2 serisinin işlemcilerinin eksiksiz olduğunu söyleyebiliriz.

ASUS ZenFone 2 ZE551ML, Geekbench testinden aldığı puanla bizi epey şaşırttı. Geçmiş yıllarda satışa sunulan LG G3, LG G2, Samsung Galaxy Note 3 Neo gibi cihazları kıl payı geçen cihaz; Samsung Galaxy S6, HTC One M9, Meizu MX4 gibi cihazlardan açık ara fark yedi. İşlemcinin Intel olmasına bağladığımız bu test sonucunda ZenFone 2’nin LG G3 ile yarıştığını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

ASUS ZenFone 2 ZE551ML, AnTuTu Benchmark testinden de ortalamanın bir tık üstünde bir sonuç aldı. Yine LG G3 ve Samsung Galaxy Note 3 ile benzer puanlar alan akıllı telefon, 40000 ile 50000 puan arasında bir değer alarak orta-üst sınıfta güçlü bir temsilci olduğunu kanıtladı.

ASUS ZenFone 2 ZE551ML, browser testlerinden ise beklenildiği gibi yüksek bir sonuç aldı. ZENUI’nin gayet akıcı bir internet tarayıcısına sahip olduğunu biliyorduk. Bu sonuç testlere de yansımış durumda. ZenFone 2, aldığı sonuçla HTC One M9, Samsung Galaxy A7 gibi telefonların tarayıcılarıyla yarışır bir skor alarak bu alandaki gücünü ispatlamışa benziyor.

ZenFone 2 serisinin hoparlör performansı ise bize hayal kırıklığı yarattı. Bağırma seviyesinin çok çok altında bir sonuç alan hoparlör ortalamaların çok altında bir derece aldı.

* Test fotoğrafları GSMArena.com’dan alınmıştır.

Genel olarak ZenFone 2 ZE551ML, 2 GB RAM’li modeliyle çok satan markaların amiral gemisi sayılan modellerinden geri kalmıyor. 4 GB RAM’li modelinin üst sıradaki modellerle yarışacağını düşündüğümüz telefon bu bağlamda bizden iyi bir not aldı. Sonraki incelememizde ASUS ZenFone 2‘nin kamera performansından bahsedeceğiz.