Kategoriler
Haberler

Windows 10 Mobile 512 MB RAM Sınırlamaları

Microsoft yeni Windows 10 Mobile işletim sistemiyle birlikte geride güncellenmeyen cihaz bırakılmayacağını açıklamıştı ancak 512 MB RAM içeren modellerde bazı kısıtlamalar olabileceğini belirtmişti. Sızan dökümanlarda bu ürünlere sahip olan kullanıcıların elde edebileceği deneyim hakkında önemli ipuçları bulunuyor.

Dökümana bakılırsa üçüncü parti uygulamaların % 97’si 512 MB RAM’li akıllı telefonlarda çalışabiliyor. Ancak birçok uygulamanın birden fazla uygulama çalışıyorken birbirleri arasında geçiş yapıldığında bir süre “Resuming” yani “Yükleniyor…” uyarısı ardından kullanılabilir hale geldiği belirtilmekte. Tarayıcıda iki adet sekmenin bellekte tutulması ve diğerleri için yeniden yüklemenin gerçekleştirilmesi muhtemel görünüyor.

HDR fotoğraf çekimi gibi özelliklerde de bazı sınırlamalar olacak. Giriş seviyesi modellerde beş adet 8 MP fotoğraf yerine üç adet 5 MP fotoğraf çekilebilecek.

Navigasyon uygulamaları ile ilgili de bazı endişeler var. Arka planda konum takibi olabilir ancak aktif uygulamaların çok fazla bellek kullanmaması gerekiyor. Navigasyon uygulamaları muhtemelen sorun çıkarmayacaktır ama çalışan diğer uygulamalar da bu noktada önem teşkil ediyor.

Skype benzeri VoIP uygulamaları başlangıçta 120 MB ve arka planda çalışmak için 20 MB RAM kullanmakta. Bu durum uygulamaların görüntülü konuşmalarla başa çıkma, gelen çağrıları yanıtlama ve uygulama çalışıyorken farklı uygulamalara geçişi etkileyebilir.

Bu tablo kullanıcıları korkutmamalı çünkü 512 MB RAM’li Lumia modellerinde “Yükleniyor” uyarısıyla şu anda da sürekli karşılaşılmakta. Navigasyon ve VoIP uygulamalarında da düşük belleğin etkileri hissedilebiliyor. Bu sıkıntıların daha çok Windows Phone 8.1 işletim sistemli eski modelleri etkileyeceğini belirtelim çünkü Microsoft Lumia 430 gibi güncel giriş seviyesi Lumia akıllı telefonlarda dahi 1 GB RAM görüyoruz.