Kategoriler
Rehberler

Android Grafik Ayarlarını Değiştirmek

Android grafik ayarlarını değiştirmek mi istiyorsunuz? GPU’nun shader, doku sıkıştırması gibi detaylarını optimize etmeye ya da onu Nvidia Tegra GPU’su gibi gösterip Tegra Zone oyun dünyasına girmeye hazır mısınız? Öyleyse akıllı telefonunuzda root erişimini sağlayın ve GLTools uygulamasını cihazınıza yükleyin.

Android Grafik Ayarlarını Değiştirmek

Özelleştirilmiş bir OpenGL ES sürücüsü olan GLTools aracı OGL ES 2.0 uyumlu GPU’larla -ARM veya x86 tabanlı- çalışabiliyor. Kullanıcılar bunu ChainFire 3D alternatifi olarak düşünebilir. Araç özellikle akıllı telefonunda kontrolü tam anlamıyla eline almak isteyen optimizasyon takıntılı kullanıcılara hitap ediyor.

İlk olarak aracın herhangi bir uygulama veya oyun için çözünürlük ve renk derinliğini değiştirme imkanı sağladığını belirtelim, bu özellik ilgili uygulamada / oyunda varsayılan olarak yer almasa dahi kullanılabiliyor. Shader optimizasyonu, dokuları çözme / yeniden sıkıştırma ve boyutlandırma seçeneği var.

Destekli GPU’larda MSAA ve CSAA filtreleri etkinleştirilebiliyor, oyunlarda elde edilen performansı ekrandaki fps sayacı ile görmek mümkün. Varsayılan ayarlar kaydedildiği için işler ters gittiğinde kolaylıkla geri dönüş yapabiliyorsunuz.

Eski ya da giriş seviyesi akıllı telefon sahipleri görüntü kalitesinden feragat ederek oyunlarda daha akıcı bir deneyim elde edebilmekte. Üst seviye 3D oyunlarda sıkıntı yaşayanlar 16 bit render, doku kalitesini düşürme, çözünürlüğü azaltma gibi yollar izleyebiliyor.

Bu kadar açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyoruz, GLTools aracını indirerek optimizasyona girişebilirsiniz. Uygulamayı XDA Developers‘tan ücretsiz indirebilir ya da geliştiricisine destek olmak adına Google Play‘den 1.99 USD karşılığında satın alabilirsiniz.

GLTools hala en iyi optimizasyon uygulamalarından birisi olmaya devam ediyor.