Kategoriler
Haberler

Modüler Tasarımlı Fairphone 2 Akıllı Telefon

2013 yılında ilk örneğini gördüğümüz Fairphone’un yeni nesil modeli Fairphone 2 belirdi. Amsterdam merkezli firma tarafından geliştirilen cihazda yüksek modüler tasarım var ve birçok bileşen kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ekran değişiminin yanı sıra CPU, kamera, mikrofon ve akıllı telefonun diğer birçok parçası yenilenebilmekte. Bu Project Ara ile karıştırılmamalı, geleneksel görünümde bir ürün ama tıpkı masaüstü bilgisayarlarımızda olduğu gibi parçalar güncellenebiliyor.

Android 5.1 Lollipop işletim sistemiyle gelen Fairphone 2’ye özel birçok Custom ROM geliştirilmesi sürpriz olmayacaktır. Cihazın 5 inç genişlikli, 0.7 mm inceliğinde Gorilla Glass 3 ile korunan ekranı 1920 x 1080 piksel çözünürlük değerine sahip. Snapdragon 801 yongaseti, 2 GB RAM, 8 MP kamera, 4G LTE, çift SIM yuvası, microSD kart yuvası hazır.

Arka kısımda genişleme için sensörlerle uyumlu bir port olması muhtemel. Fairphone CEO’su Bas van Abel ürünün değiştirilebilir parçaları sayesinde daha tatmin edici bir kullanım deneyimi sunacağını ifade ediyor. Fairphone 2 daha güncel bileşenlerle zenginleştirilebilecek, tıpkı Samsung’un akıllı televizyonlarına eklenebilen Evolution Kit’leri gibi. Akıllı telefonun Avrupa ülkelerinde sonbahar ayları içerisinde 525 Euro fiyatla satın alınabilir durumda olması bekleniyor. Şu an ön sipariş verilebilmekte. Orijinal Fairphone’un toplamda 60.000 birimlik satışa ulaşabildiğini hatırlatalım.