Kategoriler
Haberler

5G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek?

4G LTE-A şebekeleri global arenada yeni mobil iletişim standardı olma yolunda hızla ilerlerken International Telecommunication Union (ITU) mobil iletişim alanının yeni spesifikasyonları üzerinde çalışmalara başlıyor. 10 – 18 Haziran günleri arasında 12 delege bir araya geldi ve 5G ağ standartları belirlendi. ITU’nun aldığı kararlara bakılırsa 5G şebekeleri 20 Gbps seviyesinde hızlar sunabilecek! Mevcut 4G LTE teknolojisinde bu değer yalnızca 1 Gbps, yani teorik aktarım hızı 20 katına çıkıyor.

Tabii bu değerler teorik maksimum seviyeyi işaret ediyor, yani pratikte 5G şebekelerinden daha düşük hızlarla faydalanabileceğiz. Şu an en hızlı 4G standardı LTE Cat 9 ve anlık olarak maksimum 300 Mbps’e ulaşılabiliyor, teoride 1 Gbps hıza erişilebilen 4G’de durum bu şekilde. Yani 5G aboneleri ultra yüksek çözünürlüklü filmleri saniyeler içinde indiremeyecek, 20 Gbps indirme hızını pratikte görmek mümkün olmayacaktır.

5. nesil şebekeler nesnelerin interneti (IoT) cihazları için de önemli, ITU 5G şebekelerinin 1 kilometrekarelik alanda 1 milyon IoT cihaza 100 Mbps bağlantı sağlayabilmesini hedefliyor. İlk ticari 5G ağlarının iş dünyasında 2020’de kullanımına başlanması amaçlanıyor, teknolojinin çalışan örneği 2018 olimpiyatlarında sergilenebilir.