Kategoriler
Rehberler

Android: Fotoğraflardaki EXIF Verilerini Temizlemek

Günümüzde akıllı telefonlarımız çektiğimiz fotoğraflarla birlikte o fotoğrafla ve çekim ile ilgili çeşitli bilgileri de dosyaya dahil ediyor. Tarih, konum, sıkıştırma, çözünürlük, flaş, pozlama ve daha fazlasını içeren bilgiler kısaca EXIF olarak adlandırılıyor. Google kamera uygulamasıyla fotoğraf çekildiğinde bu ek bilgiler daha derine gidiyor ve fotoğrafın çekildiği konum da kaydediliyor. Haklı olarak bazı fotoğraflarınızın nerede çekildiğinin bilinmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumda fotoğraflardaki EXIF verilerini temizlemek doğru olacaktır. EZ UnEXIF Free (EXIF Remover) adlı ücretsiz Android uygulaması ile fotoğraflardaki EXIF verilerini temizlemek mümkün.

Fotoğraflardaki EXIF Verilerini Temizlemek

Uygulamada EXIF verileri silinen fotoğrafların yeni bir kopyası oluşturulabildiği gibi mevcut dosyanın üzerine yazmak da mümkün. EZ UnEXIF Free’nin ücretli ve ücretsiz versiyonları var. Ücretsiz versiyonda tahmin edebileceğiniz üzere reklam bulunmakta. Fotoğraflarınızdaki EXIF verilerini silmek için ilk aşamada Galeri uygulaması ya da dosya yöneticisiyle fotoğraflarınızı görüntüleyin.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Android Fotoğraflardaki EXIF Verilerini Temizlemek 1

Sonraki “Action” ekranındaki ilk seçenekle EXIF verileri silinirken fotoğrafların yeni kopyasının oluşturulmasını sağlayabilir, fotoğrafın farklı bir uygulama ile paylaşımını mümkün kılabilir ya da son seçenekle EXIF verileri silinmiş dosyayı orijinali yerine konumlandırabilirsiniz.

Android Fotoğraflardaki EXIF Verilerini Temizlemek 2

Uygulama görevini hızlı şekilde tamamlıyor. Aynı anda yalnızca bir adet görsel işlenebilmekte, tek seferde çok sayıda fotoğrafın EXIF bilgilerini kaldırabilmek isterdik. EZ UnEXIF Free uygulamasını buradan indirebilirsiniz.