in

Apple Music’in Ödeyeceği Telif Ücretine Tepkiler Geldi

Apple Music, içinde barındırdığı çeşitli yenilikler ve en çok şarkıyı barındıran platform olma hedefiyle pek çok Apple kullanıcısının iştahını kabartmıştı. iOS 8.4 güncellemesiyle gelecek ve deneme amacıyla ilk 3 ay ücretsiz olacak portalın sanatçılara ödeyeceği telif ücreti ünlü şarkıcılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Ünlü şarkıcı Taylor Swift, Apple Music’in ilk 3 ay sanatçılara telif ödemesi yapmayacağını ifade etmişti. Daha sonra Apple’ın yaptığı açıklamayla platformda bulunan şarkıcılara dinlenme başı ücret verileceği duyuruldu. Apple, dinlenen her şarkı başına sanatçılara 0.2 dolar telif ücreti ödemesi yapacak. Kabaca 1000 dinlenme için 20 dolar ödeme yapılacak olması da sanatçıları epey rahatsız etmişe benziyor. Zira Apple Music kullanıcılarından aylık 10 lira ile 15 lira arasında bir ücret alıyor. Ayrıca iTunes’ta satılan şarkıların her biri ortalama 2 lira değerinde. Hal böyle olunca pek çok yabancı şarkıcı bu durumun emek hırsızlığına neden olduğu düşüncesinde.

Amerikalı teknoloji devi sanatçıların bu isyanını görüp telif ücretlerinde bir düzenleme yapacak mı, bunu zamanla göreceğiz.


BU KONUNUN İÇERİĞİNİ DEĞERLENDİRİN

Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Bu içeriği internette arayan diğer kullanıcıların daha kolay bulmasını sağlamak için yıldızlara tıklayarak yüksek bir değerlendirme yapın.

KötüOrtaİyiÇok İyiMükemmel

Yeniden görüşmek üzere!


İşleniyor...