Kategoriler
Konular

Her Android Kullanıcısının Denemesi Gereken Altı Şey

Android işletim sistemli akıllı telefon sahibiyseniz cihazınızın sınırsız yeteneklere sahip olabileceğinin farkına varmalısınız. Özelleştirilmiş ROM’lardan alternatif arayüzlere, uygulamalardan LED bildirimlere, jest kontrolünden simge paketlerine ve çeşitli ince ayarlara kadar Android’i önemli ölçüde düzenlemek ve daha kullanıcı dostu bir şekle büründürmek mümkün. Bu küçük rehberimizde her Android kullanıcısının denemesi gereken 6 şeye değineceğiz.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 0

Her Android Kullanıcısının Denemesi Gereken 6 Şey

1. Pil Optimizasyonu Yapın

Android işletim sistemli akıllı telefonlarda pil ömrü konusunun hepimiz için büyük bir sorun oluşturduğu açık. Öncelikle “Uyarlanan parlaklık” özelliğini devre dışı bırakın. Bu seçenek ekran parlaklığını ortam ışığına göre otomatik ayarlıyor ancak en iyi sonucu verdiği söylenemez. Ortamdaki ışığı tespit etmekle görevli sensör insan gözü kadar başarılı değil ve mevcut duruma göre kendiniz ekran parlaklığı seviyesini daha doğru şekilde ayarlayarak güç tüketimini önemli ölçüde düşürebilirsiniz. “Ayarlar” menüsünden “Ekran” seçeneğine giderek  bu seçeneği kapatın.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 1

Güncel Android arayüzlerinin çoğunda pil tasarrufu sağlayan bir özellik bulunuyor. Her birisi farklı bir kullanım deneyimi sunsa da pil tasarrufunda önemli rol oynadıkları söylenebilir. Örneğin Sony cihazlardaki “Stamina” modu performansı çok az etkiliyor, bu modu dilediğiniz zaman açabiliyorsunuz. Stok Android versiyonunda güç tasarrufu modu yalnızca pil seviyesi çok düştüğünde tercih edilmeli çünkü performansı önemli oranda etkilemekte. HTC’nin “Power Saver” modu da Sony’ninki gibi başarılı.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 1 b

2. Android Cihaz Yöneticisi’ni Ayarlayın

Android Cihaz Yöneticisi harika bir özellik ama cihazlarda varsayılan olarak etkinleştirilmiş değil. Bu özellik sayesinde çalınan ya da kaybolan akıllı telefonunuzu uzaktan kilitleyebilir, verileri silebilir, cihazın yerini tespit edebilir hatta kilit ekranında onu bulanlar için mesaj bırakabilirsiniz.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 2

Bu özelliği etkinleştirmek için “Ayarlar” menüsüne gidin, “Güvenlik” seçeneğine dokunun. “Cihaz yönetimi” bölümünden “Cihaz yöneticileri” ne girin ve “Android Cihaz Yöneticisi” seçeneğini etkinleştirin.

3. Wi-Fi Bağlantısını Güçlendirin

Google Chrome ayarlarında bu güzel web tarayıcısının veri kullanımını düşürecek bir seçeneğin olduğunu biliyor muydunuz? Cevabınız hayır mı? Merak etmeyin, birçok kullanıcı bu özelliğin farkında değil. Deneyimlerimizde geçtiğimiz ay bu özellik sayesinde veri kullanımımızın % 30 düştüğünü gözlemledik. Chrome’u açın, “Ayarlar” menüsüne gidin ve “Veri Tasarrufu” özelliğini açın.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 3

Akıllı telefonunuzun Wi-Fi bağlantısının sürekli etkin kalmasını da sağlayabiliyorsunuz. Ayarlar > Kablosuz > Gelişmiş adımlarını izleyin ve “Uykudayken Kablosuz’u açık tut” özelliğini “Her zaman” durumuna getirin.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 3 b

4. Pushbullet Hizmetinden Faydalanın

Şüphesiz her kullanıcının olmazsa olmaz uygulamaları vardır, çünkü herkesin ihtiyaç ve beklentileri farklı. Ama burada bahsetmek istediğimiz uygulama farklı, Pushbullet herkesin elinin altında olması gerektiğini düşündüğümüz bir çözüm.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 4

Pushbullet ile akıllı telefon ve bilgisayarınız arasında link, not, görsel ve hatta bildirim transferi yapabilirsiniz. Özellikle bilgisayarda çalışıyorken akıllı telefon bildirimlerinin PC’den görülebilmesi büyük kolaylık sağlıyor.

5. NFC İle Zaman Kazanın

NFC teknolojisinin büyük hayranı değilseniz dahi bu teknolojinin hayatı ne denli kolaylaştırdığını inkar edemezsiniz. NFC gerçekten müthiş bir özellik. Tek bir dokunuş yardımıyla Bluetooth kulaklığı akıllı telefonla eşleştirmek ve eski akıllı telefondan yenisine veri aktarımı gerçekleştirmek mümkün hale geliyor.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 5

Teknoloji tutkunu bazı kullanıcıların kafalarına NFC yongası entegre ettiklerini ve bu sayede akıllı telefon kilidi ile hiç uğraşmadıklarını biliyoruz. Tabii sizin bu kadar ileri gitmenize gerek yok, NFC özellikli cihazlar ve NFC etiketleriyle zaman kaybının önüne geçmeniz yeterli. Bizce NFC en pratik ama kıymeti bilinmeyen teknolojilerden birisi.

6. Kilit Ekranına Parola Koruması Ekleyin

Akıllı telefonlarımızda başkalarının görmesini istemeyeceğimiz kişisel verilerimiz var ve cihazlarımızı kilit ekranı parolası ile güvende tutmamız önemli. Çok sayıda arkadaşımızın bu şekilde bir parola ile cihazlarını koruma altına almadığını gördüğümüzde şaşırmadan edemiyoruz.

Her Android Kullanıcısının Yapması Gereken 6 Şey 6

Güncel akıllı telefonların hemen hepsinde kilit ekranına parola koruması ekleme özelliği zaten var. Tabii Google Play uygulama mağazası üzerinden başarılı uygulamalar da indirebilmeniz mümkün.