Kategoriler
Konular

Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Grafik Kalitesi Karşılaştırması

Galaxy S6 ve iPhone 6 grafik kalitesi karşılaştırması ile sizlerleyiz. Son dönemde akıllı telefonların ekran çözünürlükleri hızla artıyor ama çözünürlük her şey değil. Oyunlarda elde edilen sonuçlarda 1440p çözünürlüklü Samsung Galaxy S6 ve 750p ekranlı iPhone 6 arasında ciddi farklılıklar göze çarpıyor. Öncelikle oyunların tamamının yüksek çözünürlük değerleri için optimize edilmediği unutulmamalı. Daha düşük çözünürlüklü grafikler içeren oyunlar üst seviye akıllı telefonlarda upscale edilerek çalıştırılıyor ve bu durumda görüntü kalitesi düştüğü gibi grafiklerde gözle görülür bazı bozulmalara da rastlanıyor.

Imagination Technologies’te teknoloji pazarlama uzmanı olarak çalışan Alexandru Voica’ya göre Apple’ın yongasetlerinde yer verdiği PowerVR modelleri daha yüksek kaliteli doku sıkıştırma standardını destekliyor ve bu sayede çözünürlük ne olursa olsun daha iyi görünümlü grafikler oluşturulabiliyor. iPhone’da oyun grafikleri esasında daha yüksek çözünürlükte render ediliyor ve daha sonra ekran çözünürlüğüne uygun şekilde işleniyor. Bu durumda Galaxy S6’nın Quad HD ekranına göre upscale edilmiş grafiklere kıyasla daha başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp bağlantı hatası sorunu çözümü

Tabloyu etkileyen faktörler arasında piksel depolama formatları, farklı anti-aliasing teknikleri ve kayan nokta hassaslığı da var. Tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde Apple’ın tercih ettiği PowerVR GPU serisi Samsung’un Exynos yongasetlerinde yer verdiği ARM Mali yongalarına kıyasla daha iyi bir sunum gerçekleştiriyor. Yani Galaxy S6’nın rekor düzeydeki piksel yoğunluğu değeri iPhone’a kıyasla daha iyi bir oyun deneyimi sunması için yeterli olmuyor.

Galaxy S6 ve iPhone 6 Grafik Kalitesi Karşılaştırması

1. Farklı GPU doku sıkıştırma formatları farklı sonuçlar üretiyor.

Galaxy S6 ve iPhone 6 Grafik Kalitesi Karşılaştırması 1

2. Galaxy S6’nın ekran çözünürlüğüne kıyasla oyunun piksel sayısının yetersiz kalması varillerin arkasındaki duvarda titremeye neden oluyor.

Galaxy S6 ve iPhone 6 Grafik Kalitesi Karşılaştırması 2
Galaxy S6 ve iPhone 6 Grafik Kalitesi Karşılaştırması 3
Galaxy S6 ve iPhone 6 Grafik Kalitesi Karşılaştırması 4

3. Upscale edilmiş grafikler görüntüde bozulmalara yol açıyor.

Galaxy S6 ve iPhone 6 Grafik Kalitesi Karşılaştırması 5