Kategoriler
Konular

Sony Xperia M4 Aqua Arayüzü ve Kullanımı

Sony, Android 5.0’ın getirdiği Materyal Tasarımı olarak anılan yeni görünüşüne birkaç bir şey eklemiş. Örneğin eğlenceli kısayollar, güzel görünüm sağlayan araçlar vb… Bunun aynı zamanda telefona hız kattığını da söyleyebiliriz. Modern tasarımın arayüzle buluşmasıyla M4 Aqua sınıfındaki diğer rakiplerinden ayrılıyor.

Artık 5.0 Lolilop ve Sony’nin iyice özelleştirdiği arayüzü sayesinde işlem yapma, resim çizme, birçok küçük boyutlu uygulamayı bir arada aynı anda kullanma ve kamerayla fotoğraflar çekme gibi günlük hayatta kullandığımız birçok fonksiyonel özelliği bir arada kullanmak çok daha kolay. Doğal olarak Sony’nin kendi getirdiği Albüm ve Medya gibi uygulamalar Google’ın stok Fotoğraflar uygulamalarına alternatif oluşturuyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda ise daha kolaylaştırılmış, son derece basit, şık ve kullanışlı bir kullanım deneyimi ortaya çıkıyor. Dediğimiz gibi kullanmak da gayet zevkli.

Diğer belirtmemiz gereken nokta ise Sony’nin getirdiği ve her zaman seçebileceğiniz arka plan resimleri ve temalar. Bazı telefonlardaki kalitesiz seçenekler kullanıcıları başka başka uygulamalara yöneltse de Sony, M4 Aqua’da; bu konuda sizi hayal kırıklığına uğratmayacak gibi duruyor.  Açık renkli temalar sayesinde farklı bir deneyim yaşamak mümkün. Suyun altında kullanmayı düşünen okuyucularımız için büyük bir farklılık olabilir.

Genel olarak bakarsak Android 5.0’la çalışan bir cihaz olduğundan kasma problemi bulunmuyor. Bu konuda Sony’i mi Google’ı mı tebrik etsek bilemedik. Sadece bu bile övgüye layık. Çünkü amiral gemisi olmayan telefonlar bazen ihmal edilebiliyor ve kullanıcılar kasmaların olduğu yavaş telefonlara terk edilebiliyor. Sony’nin kendisinin getirdiği uygulamalar da yavaşlatma yapmıyor. Sony de sonunda anladı ki kendi eklediği uygulamalar ne kadar fonksiyonel olursa olsun eğer telefonu yavaşlatıyorsa kullanıcılar tarafından istenmiyor. Özetle bu telefonu almayı düşünen okuyucularımızın herhangi bir arayüz sıkıntısı çekeceğini düşünmüyoruz.