Kategoriler
Haberler

12 MP Kameralı Apple iPhone 6s Plus Duyuruldu

Apple düzenlediği özel etkinlikte 4.7 inç ekranlı iPhone 6s’in yanı sıra 5.5 inç ekranlı iPhone 6s Plus’ı da tanıttı. Büyük ekranlı cihaz Alüminyum 7000 serisi yekpare gövdesi ve yeni bileşenleriyle dikkat çekiyor. iPhone 6s Plus önceki nesildeki 5.5 inç genişlikli 1080p IPS ekranını koruyor ancak 3D Touch teknolojisini kazanmış durumda. Bu teknoloji ile kullanım deneyimi bir üst seviyeye taşınabiliyor. iOS artık basit dokunmalar ile güçlü dokunmaların farkını algılayarak ikisi için farklı işlemler gerçekleştirebiliyor. Bu elbette yeni bir sensör ile mümkün. Yeni “Taptic Engine” sayesinde farklı jestler için geri bildirimler yapılıyor.

Yeni A9 yongası önceki nesil A8’e kıyasla % 90’a varan oranlarda grafik işlem ve % 80’e varan oranlarda işlemci performansı artışı getiriyor. Yeni işlemci, GPU ve RAM hakkında detaylı bilgiler henüz mevcut değil ancak RAM’in 1 GB olduğu söylentisi var. M9 yardımcı işlemcisi de iyileştirilmiş, hem aktivite takibi hem de “Hey Siri” komutunu kabul etme işlevini sürdürüyor.

apple iphone 6s plus 2

Apple nihayet kamera konusunda bir atılım gerçekleştirmiş, yeni iPhone’da 12 MP çözünürlüklü ve optik imaj stabilizasyonu özellikli kamera bizleri karşılıyor. Kameraya çift tonlu LED flaş eşlik ediyor. Yeni Live Photos özelliği ile HTC’deki ZOE’ye benzer şekilde shutter tuşuna basıldığında 1.5 s’lik videolar anlık olarak kaydediliyor ve işlendikten sonra görsellere dokunulduğunda gerçek anlamda hareket ediyor. Kilit ekranına dokunulduğunda hareket eden bir görsel dahil edebiliyorsunuz. 4K video kaydı artık üst düzey Android akıllı telefonların ayrıcalıklı konumunu sona erdiriyor.

apple iphone 6s plus 1

5 MP çözünürlüklü ön kamera yüz algılama özelliği ve 1080p video kaydı yeteneklerine sahip. Selfie çekimlerde daha iyi ışık koşulları elde edebilmek için ekranı LED flaş olarak kullanma olanağı sağlayan Retina Flash özelliği var. iPhone 6s Plus LTE Cat.6 desteği, Apple Pay kullanımı için NFC, MIMO destekli 802.11ac kablosuz ağ bağlantısı ve VoLTE’ye bünyesinde yer veriyor. Gümüş, uzay grisi, altın ve yeni altın gül renk seçenekleri kullanıcıların beğenisine sunulacak. iPhone 6s Plus’ın ABD’deki kontratlı fiyatları 16 GB versiyon için 299 USD, 64 GB model için 399 USD ve 128 GB kapasiteli ürün için 499 USD. Kontratsız ürünlerin Avrupa fiyatlarının ise bu modeller için sırasıyla 849, 959 ve 1069 Euro olduğunu sözlerimize ekleyelim.