Kategoriler
Rehberler

Android: İşlemci Hızını Arttırmak

Teknoloji dünyasını yakından takip eden Android kullanıcılarının performans konusunda hassas olduklarını biliyoruz. “xoomdev” kullanıcı adlı XDA Developers forumu üyesinin geliştirdiği ve “h0rn3t” ile “educk” kullanıcı adlı üyelerin modifiye ettikleri Performance Control uygulaması ile Android işletim sistemli akıllı telefonlarda işlemci hızını arttırmak mümkün. Uygulama ile CPU yönetimi, I/O zamanlama ve saat hızı kontrolü gerçekleştirilebiliyor. Pil bilgisi, hızlı şarj ayarı ve pil ömrünü uzatma araçları da sunuluyor.

Android: İşlemci Hızını Arttırmak

Android İşlemci Hızını Arttırmak 1

Uygulama ile işlemcinin çalışma frekansını ayarlayabiliyorsunuz. “MinFree Task Killer” aracı ile aktif olarak çalışan uygulamaları sonlandırarak RAM ve işlemci kullanımını azaltabilirsiniz. Dosya sistemi ve çeşitli sanal bellek ayarlarını değiştirerek SD okuma hızını özelleştirmek mümkün. Özel shell komutları, önbellek ve dalvik’i temizleme, kernel ve recovery dosyalarını flash’lama (img formatında), artık dosyaları temizleme ve veritabanını optimize etme olanağı var.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Performance Control uygulamasından yararlanabilmek için elbette bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Akıllı telefon ya da tablette root erişimi olmalı, Busybox kurulu ve çalışır şekilde bulunmalı. AOSP tabanlı bir Android ROM’a ihtiyaç var, CyanogenMod gibi. Elbette biraz da tecrübe şart! Android’li akıllı telefonlarda işlemci hızını arttırmak / azaltmak, bellek kullanımını optimize etmek için kullanabileceğiniz Performance Control aracını buradan indirebilirsiniz.