Kategoriler
Rehberler

iOS 8’de 3D Touch Nasıl Kullanılır?

3D Touch Apple’ın son nesil iPhone’ları ile kullanıma sunduğu ve cihaza yeni bir dokunma metodu kazandıran teknoloji. 3D Touch ile yeni etkileşim olanakları kullanıcıların hizmetine veriliyor. Dokunma hareketinin şiddeti, açısı ve çapı gibi detaylar da dikkate alındığı için farklı uygulama ve menülerde çeşitli işlemler gerçekleştirilebiliyor. Örneğin bir uygulama simgesine basitçe dokunduğunuzda uygulama çalışıyor. Ancak simgeye dokunduktan sonra parmağınızı biraz sürükleyerek çapı ve açıyı değiştirirseniz belirli seçeneklerin açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu teknoloji iOS 9 ile sınırlı olsa da üçüncü parti bir uygulama aracılığı ile 3D Touch iOS 8’e de getirilebiliyor. Tabii tüm fonksiyonlarından yararlanılamayacağı unutulmamalı.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

iOS 8’de 3D Touch Nasıl Kullanılır?

iOS 8'de 3D Touch Nasıl Kullanılır 1

iOS 8’de 3D Touch özelliğini kullanabilmek için Jailbreak işlemine gereksinim var.  Force Touch Activator adlı Cydia tweak’i ile iOS 8 kurulu iPhone’da 3D Touch’tan yararlanılabiliyor. Force Touch Activator mikroskobik değişiklikleri kapasitif sensör ve akselerometre ile takip ederek bu özelliği iOS 8 işletim sistemine kazandırıyor. Bu aracın temelindeki mühendisliğin varsayılan 3D Touch teknolojisi ile benzeştiğini söyleyebiliriz.

Uygulamayı yükledikten sonra tweet kısayolları, ön tanımlı seçeneklerin görüntülenmesi, çeşitli e-posta seçeneklerinin açılması ya da resim düzenleme seçeneklerine hızlı erişim sağlanabilmekte. Force Touch Activator aracının ücretsiz olduğunu belirtelim.