Kategoriler
Apps & Oyunlar

My Data Manager: İnternet Paketinden Nasıl Tasarruf Edilir?

İnternet Paketinden Nasıl Tasarruf Edilir?

Bir zamanlar MB’lar ya da daha yüksek rakamlarla ifade edilen aylık veri kotaları inanılmaz derecede yüksek değerler olarak görülürdü ama şimdilerde gülünecek seviyedeler. Örneğin 1 GB’lık paketler günde 34 MB’a denk geliyor ve yoğun olmayan normal bir internet sayfasını yüklediğinizde 1 MB’dan fazla harcama gerçekleşiyor. Daha da ötesi, sözleşmelerin çoğu kota sınırı dışına çıkıldığında hiç de düşük olmayan ek ödemeler talep ediyor.

Veri kullanımını azaltmanın yollarından başlıcaları bariz önlemleri gerektiriyor. Bununla birlikte aynı zamanda pek de bariz olmayan diğer yöntemler de var. Rehberlerimizden biri, Android cihazınızın siz farkında bile olmadan arka planda kullandığı veri boyutunu azaltmayı gösteriyor. Bir diğer faydalı rehberse ağ bağlantısı üzerinden size gönderilmeden önce verinin sıkıştırılmasına değiniyor.

İlk aşamada başlangıç olması için veri kullanımını azaltan beş önemli ipucumuza yer veriyoruz

  • Sadece Wi-Fi bağlantısında

Eğer mümkünse, filmler gibi büyük boyutlu dosya indirme işlemlerini sadece Wi-Fi üzerinden bağlı olduğunuzda gerçekleştirin.

  • Dolaşımı kapatın

Yurt dışındayken veri kullanımı aylık kotanıza dahil değildir. Bu gibi durumlarda dolaşımı kapatmak ve sadece sıradışı acil durumlarda aktif hale getirmek iyi bir fikir olacak.

  • Çevrimdışı olun

Google Haritalar artık çevrimdışı desteği sunuyor yani haritaları telefonunuzda depolamanıza izin veriyor. Depolama alanı açısından büyük boyutlu bir handikap ama veri kullanmadan indirilmiş harita genelinde navigasyon gerçekleştirebilirsiniz.

  • Opera Mini kullanın

Onavo Extend” kullanmayı tercih etmiyorsanız ya da Android 4.0 ve üstü işletim sistemine sahip değilseniz verileri size ulaştırmadan önce otomatik olarak sıkıştıran Opera Mini internet tarayıcıyı kullanmaya ne dersiniz? Özellikle de bulunduğunuz mekanda kapsama alanı iyi değilse faydalı olabiliyor.

  • Seçici olun
İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Çok fazla veri kullanan ama gerek duymadığınız uygulamaları sistemden kaldırın. Örnek vermek gerekirse birkaç dakikada bir güncelleme yaparak son hava durumunu gösteren uygulamalar iyi sonuçlar verebilir ama veri kotanızı hızlı biçimde tüketebilirler.

Veri kullanımını takibe alın

Kurun ve yazılım ayarlarını gerçekleştirin

İnternet Paketinden Nasıl Tasarruf Edilir?

“My Data Manager – Data Usage” uygulamasını Google Play ya da App Store ortamından indirip kurun. Uygulamayı başlatın ve Mobil sekmesinde “Tarif seçmek için tıkla” yazan yere tıklayın. Ardından veri paketinize ait detayları girin ve “Kaydet” tuşuna tıklayın.

Kullanım istatistiklerinizi görün

İnternet Paketinden Nasıl Tasarruf Edilir2

İlk aşamada günlük kullanımınıza ait istatistikler gösteriliyor olacak ama sola ya da sürükleme yaparak daha ilgi çekici istatistikler elde edebilirsiniz. Zamana bağlı değişen grafiklerle kullanım oranlarını görebilir ve hangi uygulamaların kotanızdan en çok harcama yapanlar olduğunu tespit edin.

Sizi uyaracak bir alarm girin

İnternet Paketinden Nasıl Tasarruf Edilir3

Eşik noktasına (örneğin aylık kotanızın yüzde 95’ine) eriştiğinizde çalacak bir alam girmek için menü butonuna tıklayın, Tarifler ve Alarmlar seçeneğine girin. Herhangi birini ya da ikisini birden kullanarak aylık ya da günlük alarmlar ekleyebilirsiniz.

Mobil veri kullanımını azaltmanın en iyi yolu hangisi?

Veri kullanımını azaltmaya yönelik olan yöntemlerin büyük kısmı uygulamaları daha az kullanmanızı öneriyor. Bununla birlikte bir miktar ön planlama yaptıktan sonra uygulamaların sadece Wi-Fi olduğu zamanlarda kurulmasını sağlayabilirsiniz. Oyunların genelde 40 MB’dan fazla boyutta olduğu düşünülürse önceliğiniz oyun kurulumlarını zamanlamak olmalı.