Kategoriler
Rehberler

Android: Fotoğrafın Arkaplanını Bulanıklaştırma

Fotoğrafın Arkaplanını Bulanıklaştırma

Artık görmek istemediğiniz nesneleri içeren fotoğraflar çekme olasılığınız epey yüksek. Kimi zaman silme araçları beklenen sonucu veremez ve bunun yerine farklı bir çözüm denemeniz gerekir. Bir görseldeki belirli alanları bulanıklaştırmak ve belirli bir kısmı odak noktası haline getirmek hem nefes kesici bir görsele dönüştürür, hem de gözlerin istenmeyen noktalara kaymasını engeller. Bu rehberde “Photo Editor by Aviary” uygulamasını kullanarak kullanıcıların test edebileceği en kapsamlı ve gelişmiş seti analiz ediyoruz.

Doğru fotoğraf

fotoğrafta Arkaplan Bulanıklaştırmaaviary

Nispeten kalabalık ya da basit biçimde istenmeyen çok sayıda nesne içeren ve görünmez hale getirmek istediğiniz bir fotoğraf seçin. Uygulamanın alt kısmında yer alan araç çubuğunu kullanarak listenin sonlarına doğru yer alan Odak sembolünü bulun. Birkaç saniyelik yüklemeden sonra yeni bir düzenleme ekranı beliriyor olacak.

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici

Neresi bulanıklaşsın?

fotoğrafta Arkaplan Bulanıklaştırmaaviary2

Standart dairesel bulanıklaştırma seçeneği, ilgili görselde öne çıkarmak istediğiniz alanı seçme konusunda ideal. Parmağınızı kullanarak adı geçen görselde seçili nesneyi hareket ettirin. Eğer gerekli olursa ekranda çimcik hareketi gerçekleştirerek görselin belirli kısmına yakınlaşabilirsiniz.

Bulanıklaştırma çubuğu

fotoğrafta Arkaplan Bulanıklaştırmaaviary3

Eğer görselin büyük bir kısmını ön plana çıkarmak istiyorsanız bu durumda çubuk biçimli bulanıklaştırma seçeneğini tercih etmenizde fayda var. Bu seçenek, görsel içindeki büyük bir alanı bir kerede ve kolayca ön plana çıkarma, bulanıklığı düzenleme imkanı verecek. En iyi sonuçlar için her iki bulanıklaştırma seçeneği bir arada kullanılabilir.

Renkleri iyileştirme

fotoğrafta Arkaplan Bulanıklaştırmaaviary4

Görseldeki istenmeyen alanları bulanıklaştırdıktan sonra ön plana çıkardığınız kısımdaki renkleri iyileştirmek isteyeceksiniz. Aviary içindeki Sıcaklık sekmesine geçiş yapın ve fırça aracını kullanarak görseldeki ön plana çıkardığınız nesne üzerine gidin. Görseldeki renkleri istediğiniz oranda canlandırabilirsiniz.