Kategoriler
Apps & Oyunlar

En İyi VR / Sanal Gerçeklik Destekli Oyunlar

Sanal Gerçeklik Destekli Oyunlar

Virtual Reality, VR, ya da sanal gerçeklik olarak son 2 senedir karşımıza çıkmaya başlayan bu yeni alan, 2016 ile beraber çok büyük bir hızlı yükselmeye ve donanımlarını kazanmaya başladı. Özellikle Oculus Rift’e Facebook’un yaptığı yatırımın ardından mobil telefon üreticilerinin de ilgisinin bu yöne kaydığını söyleyebiliriz. Samsung, HTC ve LG’nin son derece başarılı sanal gerçeklik aksesuarları mevcut. Sanal gerçeklik kategorisinin en önemli ayağı oyunlar olacaktı. Yakın zamanda birçok oyun tamamen sanal gerçeklik ile uyumlu olarak duyurulmaya başladı. Bizde o oyunlardan 2016’da çıkacak olan en iyilerini sizler için listeledik. Sayfa sayfa sanal gerçeklik destekli oyunlar nelermiş görebilirsiniz.

EVE Valkyrie

EVE Valkyrie takım bazlı çok oyunculu oynanan bir uzay gemisi savaş simülasyonunu konu alıyor. Tamamen VR setlere özel hazırlanan oyun Unreal Engine 4 grafik motoru ile geliştirilmiş. Oyun karakter geliştirme sistemi, yeni uzay gemilerini açma, silah ve gemi özelleştirmeleri gibi farklı seçenekler sunuyor. Valkyrie’de ayrıca tek oyunculu modu da mevcut. VR cephesi için 2016‘nın en çok beklenen oyunlarından biri diyebiliriz. Eğer bir sanal gerçeklik seti alacaksanız bu oyuna kesinlikle göz atmalısınız. EVE Valkyrie Oculus Rift, PlayStation VR ve HTC Vive ile uyumlu olacak.

Zen Blade

Zen Blade bölümleri bir oda ölçüsünü aşmayan tek oyunculu ve kılıç eşliğinde oynanan bir aksiyon oyunu. Oyun HTC Vive için özel olarak geliştirilmiş ve basitçe söylemek gerekirse elinizdeki samuray kılıcınız ile etrafınızda uçan meyveleri doğruyorsunuz. Odanızdaki fiziksel şartlar göz önüne alınarak oynanması gereken Zen Blade’de hem isabet hem de hız büyük rol oynuyor.

Andromedum

Andromedum arkaplan seslendirmeleri olan bir sanal gerçeklik romanı. Jack Philips olarak yer aldığınız bu romanda Jack kendisinin kim olduğunu hatırlamayan bir karakter. Bazen Jack’in hatırasına gelen şeyler onu krallıktaki tüm insanları öldürmesi gerektiğine inandırıyor. Jack bir şeyden kaçıyor ancak bunun ne olduğunu tam olarak hatırlamıyor. Romanda Jack kim, onu kim kovalıyor ve unutulan bu anılar neleri barındırıyor gibi sorulara cevap bulmaya çalışıyoruz. Gizemli bir adada geçecek olan oyun HTC Vive ve Samsung Gear VR ile uyumlu olacak.

Sweet Escape VR

Sweet Escape VR HTC Vive için geliştirilen çok oyunculu bir yarış oyunu. Şeker temasıyla süslenmiş adalarda arkadaşlarınızla yarış verdiğiniz oyunda tepeleri tırpanma ve rampalardan atlama gibi eğlenceli mekanikler mevcut. En çok lolipopu toplayanın kazandığı Sweet Escape’de aracımızı yönetirken Vive kontrolcülerinden yararlanabiliyoruz. Şeker gibi olan ancak bir o kadar da tehlikerle dolu adalarda yarışırken HTC Vive sanal gerçeklik setini kullanarak arkadaşlarınızla eğlenceli anlara tanık olabilirsiniz.

Descent: Underground

HTC Vive ve Oculus Rift için geliştirilen Descent: Underground geniş mağaralar ve dönen tüneller arasından altı boyutlu bir dünyada yolunuzu bulduğunuz bir birinci şahıs nişancı oyunu. Oyun tek oyunculu modunun yanısıra çapraz platform destekli çok oyunculu modlarına da sahip. Çeşitli gemi sınıfları arasından bir drone seçerek başladığınız oyunda geminizi özelleştirebiliyor ve özelliklerini yükseltebiliyor ve böylece oyun stilinize en uygun hale getirebiliyorsunuz. Oyun kendi görevlerinizi ve haritanızı tasarlayabildiğiniz modlama araçları da barındırıyor.

Chunks

Chunks küp-bazlı dediğimiz Minecraft‘a benzeyen kum havuzu türünde bir Virtual Reality oyunu. Bu sanal gerçeklik oyununda oluşturduğunuz dünyaları arkadaşlarınızla paylaşabiliyor ve onları oyununuza davet edebiliyorsunuz. Lunapark hız trenleri, çeşitli yapılar ve şehirler inşa edebildiğiniz oyun Rust‘ın geliştiricisi Facepunch Studios tarafından hazırlanmakta. Oyun hali hazırda Steam Erken Erişimi kapsamında oynanabiliyor.

Holodance

PlayStation VR ile HTC Vive için geliştirilen Holodance çok oyunculu işbirlikçi bir ritim oyunu. Kaliteli bir müzik şölenine yer verilen oyun bu yönüyle kullanıcılarına maksimum ritim deneyimini sunmayı hedefliyor. Oyunda ejderhaların size fırlattığı ritmik küreleri toplamanız isteniyor. Bunu HTC Vive’ın hareket izlemeli kontrolcüleri ile yapıyoruz. Unity oyun motoruyla Narayana Games tarafından geliştirilen Holodance’ın temmuz ayında çıkışı bekleniyor.

Carpe Lucem: Seize The Light

Birinci şahıs bulmaca oyunu olan Carpe Lucem: Seize The Light‘da etkileyici bir rüya evreninde zorlu bulmacalar arasında ilerliyoruz. Oculus Rift ve HTC Vive setleri ile uyumlu olan oyun hareket izlemeli kontrolcüler ile oynanabiliyor. Oyun sanal gerçeklik için saniyede 90 kareye ayarlanmış. Carpe Lucem’i oynarken tüm odanızı bu oyuna ayırmak isteyebilirsiniz. 5 Nisan’da PC için çıkışını gerçekleştirmiş oyun bu yıl içerisinde diğer sanal gerçeklik cihazları için yayınlanacak. Oyunu ayrıca Steam VR kontrolcüleri ile oynayabildiğinizi de belirtelim. Bu oyun sanal gerçeklik alanına giriş yapacaklar için iyi bir başlangıç gibi görünüyor.

Feral Rites

Feral Rites tek oyunculu bir macera sanal gerçeklik oyunu. Oculus Rift için Oculus Studios ve Insomniac işbirliği ile geliştirilmekte olan yapımda Ratchet & Clank serisinden bildiğimiz tecrübeli bir ekip yer alıyor. Kombo bazlı dövüş sistemi mekaniklerine sahip olan oyunda çeşitli ana görevler ve eğlenceli yan görevler arasında kazandığımız yeni becerilerimiz ile keyifli dakikalar geçiriyoruz. Oyuncular Feral Rites’da erkek ya da dişi karakter seçebiliyor. Her cinsiyetin kendine has eşsiz özellikleri mevcut. Feral Rites yalnızca gamepad ile oynanabiliyor.

SUPERHOT

Superhot bu zamana kadar gördüğümüz en eşsiz oyunlardan bir tanesiydi. Şimdiyse VR platformuna doğru yürüyor ve bu sene içerisinde çıkışını yapacak. Bu oyun içerisinde birinci kişi kamera açısına sahip bir karakteri kontrol ediyoruz ve üstümüze gelen düşmanları tabancamızla ve zamanı kontrol etme özelliğimizle bir bir yere seriyoruz. Bu oyunda zaman yalnızca siz hareket ettiğiniz ilerliyor. Yani yaptığınız hem bir hamle zamanı ileri sararak düşmanların size yaklaşmasına neden oluyor. Superhot zorlu ancak bir o kadar da keyifli bir oyun.