Kategoriler
Rehberler

Kayıp iPhone Nasıl Bulunur?

Kaybolan iPhone’u Bulmak

Kaybolan iPhone’u bulmak gerçekten sıkıntılı bir deneyim halini alabiliyor. Biz de bu yazımızda yanlış yere konmuş iPhone’unuzun nasıl kolayca izini sürebileceğinizi göstereceğiz. Özellikle iPhone gibi pahalı bir şeyi kaybetmiş olmanın verdiği acıyı düşünmek hayli zor.

Günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği yan etkilerden biri de aşırı çevresel uyaranlara bağlı oluşan kolay dikkat dağınıklığı. Bazen birkaç saniye önce mutfak masasının üzerinde bıraktığınız telefonunuzun yerini anımsamanız dahi zaman alıyor.

Neyse ki bu konuda düşünceli davranan iPhone ekibi bizlere Find My iPhone (iPhone’umu Bul) adında pratik bir çözüm sunmuş. Bu özellik ya da hizmet sayesinde kaybolan veya çalınan iPad, iPod ve iPhone gibi tüm taşınabilir Apple cihazlarının yeri kolayca saptanabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Google Takvim'de ay evreleri nasıl gösterilir?

Bu özelliği kullanmanız için cihazınız çalınmadan ya da kaybolmadan önce iPhone’umu Bul hizmetini aktive etmiş olmanız gerekiyor.

Adım 1. Bu özelliği açmış olduğunuzu varsayarak; cihazınız yerini öğrenmek için icloud.com/find adresine gidebilir veya eğer yüklü değilse iPhone’umu Bul uygulamasını herhangi bir cihazınıza indirebilirsiniz.

Kaybolan iPhone'u Bulmak

Adım 2. Daha sonra açılacak haritada tüm iOS cihazlarınızın haritadaki yerlerini görebilirsiniz. Eğer yalnızca iPhone‘unuzu arıyorsanız yukarıdaki menüden iPhone cihazınız seçin. Bu sayede cihazın yerini kolayca saptayabilirsiniz.

Kaybolan iPhone'u Bulmak

Adım 3. Üçüncü adım olarak, çalınan cihazınızı Kayıp Mod‘una alarak şahsın cihazınız üzerinden herhangi bir satın alım veya ödeme gerçekleştirmesini engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone USB Type-C Soket Değişimi
Kaybolan iPhone'u Bulmak
  • Kayıp Mod‘u özelliğinin bir diğer güzel yanı ise eğer cihazınızdaki konum servisleri kasıtlı olarak kapatılsa dahi tekrar aktive ederek cihazınızın izini sürmeye devam edebiliyorsunuz.
  • Bu mod sayesinde ayrıca cihazınıza kilit ekranı şifresi (Passcode) koyarak açılması neredeyse imkansız hale getirebiliyorsunuz.
  • Kilit ekranında özel bir mesaj da gösterebildiğiniz bu mod sayesinde ayrıca cihazınızdaki tüm bilgileri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak bunu yaptıktan sonra cihazınızın izini sürmeye devam edemiyorsunuz.

Eğer iPhone’umu Bul özelliğini daha önce aktive etmediyseniz, cihazınızın izini sürmeniz mümkün değil. Bu durumda güvenliğiniz için Apple ID şifrenizi ve iCloud şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  TikTok videosu indirme

Kayıp iPhone’un bulunması durumunda sizin olduğunu kanıtlamanız için supportprofile.apple.com adresine giderek hesabınıza kayıtlı cihazın seri numarasını kullanabilirsiniz.