Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android’de Chrome Kontrollerini Basitleştirin

Chrome Kontrollerini Basitleştirin

Akıllı telefonlar 4 inç ekran boyutunu aştıklıkları günden bu yana ekrana tek elle hakim olmak neredeyse tüm cihazlarda imkansız bir hal aldı. Artık iPhone 5 serisi gibi “görece” küçük ekranlı telefonları tek parmağımızla yönetmenin rahatlığına varmak bugün mümkün değil. Neyse ki bu tarz sorunları tam manasıyla olmasada Android tarafında yazılımlarla çözebiliyoruz. Xposed gibi akıllı araçlar sayesinde Google Chrome gibi sık kullanılan tarayıcıları daha kompakt hale getirmek mümkün oluyor. Sizde yazımızı takip ederek Chrome kontrollerini basitleştirin.

Bu tarayıcılarda konumlandırılan birbirinden uzak menü tuşlarına büyük ekranlı telefonlarda tek parmağınızla ulaşmaya çalışmak tam bir acı. İşte bu düşünülerek yazılmış Pie isimli kontrol menüsünü aktif ettiğinizde ise tarayıcının kullanımı çok daha rahat hale geliyor.

Pie kontrolcüsünü çalıştırmak için Xposed yükleyicisine ve root edilmiş bir Android’e ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Xposed’ı yüklemek içinse şurada hazırladığımız yazıya göz atabilirsiniz. Yükleyiciyi çalıştırmadan önce Android’i root ettiğinizden emin olun. Bunun için şuradaki yazıya göz atın.

1. Xposed yüklenmiş ve cihazınız root edildiyse şimdi Google Chrome’u özelleştirerek Pie kontrolcüsünü yüklememize yarayan bir Xposed modulünü indireceğiz. ChromePie ismindeki bu uygulamayı şuradan cihazınıza indirin.

Chrome Kontrollerini Basitleştirin

2. Uygulamayı indirdikten sonra içerisinden ChromePie isimli Xposed modulünü etkinleştirin. Ardından yüklemenin tamamlanması için cihazı baştan başlatın.

3. Yükleme tamamlanınca ChromePie’ı çalıştırın ve ayarları dilediğiniz gibi konfigüre edin. Bu ekrandan Pie menu size ile menünün büyüklüğünü veya Trigger side ile menüyü açan butonun ekrandaki konumunu belirleyebiliyorsunuz. Trigger area size ile ayrıca butonunun ölçüsünü değiştirebiliyorsunuz.

Chrome Kontrollerini Basitleştirin

4. Ayarları her değiştirdiğinizde cihazınızı baştan başlatmanız gerekiyor. Aksi halde değişiklikler ilk etapta uygulanmıyor.

Chrome Kontrollerini Basitleştirin

Hepsi bu. Artık Chrome’u tek parmağınızla hem de daha akıcı bir biçimde kullanabilirsiniz. Eğer sizde Xposed ile yüklenen ChromePie modulünden hoşlandıysanız düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı ya da sorunuz varsa sormayı unutmayın.