Kategoriler
Rehberler

Otomatik iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır?

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır?

iTunes bir türlü Apple kullanıcılarının beklentisine ayak uyduramamış bir yazılım. Kendisi piyasaya çıktığı ilk günden bu yana hayli geliştirilsede aynı karmaşık yapısını, hantallığını ve yorucu arayüzünü muhafaza etmeye devam ediyor. iTunes’un pek istenmeyen özelliklerinden biri de PC’ye takılan iPhone’u otomatik olarak eşitlemeye çalışması. Bu hem iTunes‘un bir anda karşınızda belirmesine neden olurken aynı zamanda sistem kaynağınızı istenmediği yerde meşgul ediyor. Eğer siz de bu durumdan memnun değilseniz şimdi aşağıda yer vereceğimiz adımları takip ederek iTunes’un otomatik eşitleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

iTunes’un gerçekten kullanışlı olduğu bir alan varsa o da cihazınızı PC’ye taktığınızda şarj olmasını sağlamak. Dosya göndermek gibi basit işlemler Android kadar pratik olsaydı iTunes’u kullanmaya gerek bile kalmazdı.

Belli bir cihazın iTunes’la eşitlenmesini durdurmak

Eğer yalnızca belirli bir iPhone ya da iPad’in iTunes’la eşitlenmesini durdurmak istiyorsanız cihazı USB kablosuyla PC’nize bağlayın ve açılan iTunes ekranından aşağıda göründüğü gibi üstteki telefon simgesini seçin.

İlginizi Çekebilir:  iPhone SE (3. Nesil) mi, iPhone 12 mini mi?
iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır?

Sol penceredeki Özet sekmesi seçiliyken aşağı kaydırarak Seçenekler bölümünde bulunan Bu iPhone bağlandığında otomatik olarak eşzamanla seçeneğinin işaretini kaldırarak değişikliği onaylayın.

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır?

Hepsu bu. Artık cihazı bilgisayarınıza bağladığınızda iTunes daha fazla otomatik eşzamanlama yapmaya çalışmayacak. Yine dilediğinizde manuel olarak eşzamanlama yapabileceğinizi de unutmayın.

Tüm cihazların iTunes’la eşitlemesini durdurmak

Eğer birden çok iOS cihazı kullanıyorsanız tek seferde her birinin Tunes’la otomatik eşitlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bunu yapmak içinse herhangi bir cihazı PC’ye bağlamanız gerekmiyor. Yalnızca iTunes ekranına gelerek sol üstten menü butonuna tıklayın ve listeden Tercihler‘i seçin.

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır?

Tercihler ekranındayken Aygıtlar sekmesine tıklayın. Pencerenin altında bulunan iPod’ların, iPhone’ların ve iPad’lerin otomatik olarak eşzamanlanmasını engelle seçeneğinin yanında bulunan işareti kaldırdıktan sonra ekranı onaylayın.

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır?

Bundan sonra artık hiçbir cihaz iTunes’la otomatik olarak eşzamanlanmaya çalışılmayacak. Böylelikle çalışmalarınızın tam ortasında fırlayan iTunes ekranından dikkatiniz dağılmayacak ve iTunes eşzamanlama ile sistem kaynaklarınızı gereksiz yere meşgul etmeyecek. Konu hakkında daha farklı sorularınız için bize yorum bırakmayı unutmayın. Yine forum kısmını kullanarak daha hızlı bilgi alabilirsiniz.