Kategoriler
Rehberler

Android: Isınan Telefon Nasıl Soğutulur?

Isınan Telefon Nasıl Soğutulur?

” Isınan telefon nasıl soğutulur? ” sorusunun cevabı oldukça kolay. Biraz eski toprak olduğumuzdan olsa gerek, bizim için soğutma deyince akla fanlı ve bakır borulu sistemler gelir. Bir zamanlar bilgisayar kasasında ısınabilecek her şey için soğutma çözümleri üretilirdi. Hatta taşınabilir bilgisayarları da soğutabilen stand özellikli çözümleri de görmedik değil; halen karşımıza çıktığı oluyor. Mevzu bahis akıllı telefon soğutma olduğunda ise durum biraz daha değişiyor. Fan takıp soğutacak değiliz ya? Uygulama bazlı davranışları analiz etme yetisi güçlü ve bizi bu konuda uyarabilecek bir programla ısınmanın önüne geçebiliriz. Aslında Android platformu için bunu bir nevi telefon soğutma olarak adlandırabiliriz. Sürekli ısınma alışkanlığı olan bir akıllı telefonda bunu engellemiş olsak “telefon nasıl soğutulur?” sorusuna da çare bulmuş oluyoruz değil mi? Yaz da artık iyice geldiğine göre telefon soğutma konusuna biraz daha eğilebiliriz. Tavsiye ettiğimiz uygulamanın adı Cooler Master. Google Play’de Profesyonel telefon soğutucu adı ile de bulunabiliyor. İndirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Screenshot_2016-06-11-15-57-19

Telefon soğutma uygulaması açıldığında ilk olarak hızlıca bir ölçüm yapılıyor ve yüksek sıcaklık bildiriminin devrede olduğuna dair bir uyarı bizi karşılıyor. Yüksek sıcaklık uyarısını elbette değiştirebilmemiz mümkün. Onaylayarak telefon soğutma uygulaması ana ekranına düşüyoruz.

Screenshot_2016-06-11-15-57-45

Kısa bir analiz sonucunda telefon soğutma uygulaması bize güncel sıcaklığı, işlemci ve belleğe dair ayrı ayrı yük durumlarını gösteriyor. Elbette bu değerler modelden modele hatta havanın sıcaklığına göre bile değişiklik gösterecektir. Uygulamayı “telefonum çok ısınıyor” dediğiniz zamanlar da açın ve öncelikle işlemci ve bellek yük durumlarına bakın. İşlemci ve bellek yükü fazla olmadan telefonunuz ısınmaz.

Screenshot_2016-06-11-15-57-56

Telefon soğutma uygulaması içinde aşırı ısınan uygulamaları sapta dediğinizde kısa bir analiz süreci daha başlıyor. Değerlendirme sonucunda ise telefon ısısı iyi veya telefon ısısı yüksek gibi uyarılar ortaya çıkıyor. Tabii önceden belirttiğimiz gibi uyarı sıcaklığını ayarlar üzerinden değiştirebilmek elinizde.

Screenshot_2016-06-11-15-58-04

Telefon soğutma uygulaması reklam içermiyor. Sadece şirketin diğer kendi uygulamalarının tanıtımları var ve rahatsız etmiyor. İlk analizimize göre telefon ısısı yüksek çıkmadı.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri
Screenshot_2016-06-11-15-58-41

Telefon soğutma uygulaması içinde sağ üst köşedeki menüye girince Ayarlar’a erişebilirsiniz. Burada ayrıca telefonun sıcaklık durumu günlük şekilde tutuluyor. Yapımcı firmaya geri bildirimde bulunma ve uygulamayı paylaşma seçeneklerine de yer verilmiş.

Screenshot_2016-06-11-15-58-53

Ayarlar içinde telefon sıcaklığı ölçmek için C veya F seçilebiliyor. Ayrıca Ses kısmından uyarıyı açıp kapatabiliyorsunuz. Gelişmiş Ayarlar ve Dil ayarları da buradan yapılabiliyor. Telefon soğutma uygulaması için en önemli bölümlerden birisi Gelişmiş Ayarlar. Çünkü buradan telefon sıcaklığı alarmı için gerekli sıcaklık seviyesini belirleyebiliyoruz. Yoksayılanlar listesi ise sıcaklığı yükselten ancak buna rağmen dikkate alınmaması gereken uygulamaları seçmenizi sağlıyor.

Screenshot_2016-06-11-15-58-56

Gelişmiş Ayarlar içinde telefon sıcaklığı ölçümü sonrasında dereceye göre uyarı verilmesini sağlayabiliyoruz. 20 derece ile 60 derece arasında telefon sıcaklığı alarmı eşiği belirleyebiliyoruz. Telefonunuzu sürekli olarak ısıtan bir uygulama varsa kesinlikle bir daha o uygulamanın açılmamasını sağlayan Uzun Ömürlü Soğutma dikkat çeken bir detay. Yüksek sıcaklık bildirimi için de açma kapama işlemini buradan yapabiliyoruz.

Screenshot_2016-06-11-15-59-24

Test amacı ile telefon soğutma uygulamasını, işlemci 20 dereceyi geçtiğinde uyarı vermesi üzerine programladık. 29.7 derecelik serin çalışma sıcaklığında uyarı aldık. 40 derece bunun için yeterli bir seviye olabilir ancak siz yine de telefonunuz için en ideal değeri bulmaya çalışın. Telefon soğutma uygulaması her telefonda farklı bir yaklaşım gerçekleştirecektir. Donanımlarla birlikte tasarımların da bu konu üzerinde etkili olabileceğini unutmayın. Hemen telefonu ısıtan uygulamalar listelendi.

Screenshot_2016-06-11-15-59-34

Sakin ol dediğimizde -pek iyi Türkçeleştirilmemiş olsa gerek- biraz önce telefonu ısıtan uygulamalar kapatılıyor ve esprili bir animasyonla telefonun soğutulduğu ifade ediliyor.

Screenshot_2016-06-11-15-59-40

Telefon soğutma uygulaması görevini başarıyla sona erdirdi. Artık daha az ısınan bir telefonunuzun olacağına emin olabilirsiniz. Siz yine de ara ara telefonunuzu kontrol edin ve telefonu ısıtan uygulamalardan uzak durmaya çalışın.