Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonun Flaşı ile Mesaj Gönderme ve Sohbet Etme

Telefon Flaşı İle Nasıl Mesaj Gönderilir ve Sohbet Edilir?

Başlığı okuduğunuzda “bu da nasıl oluyor?” diyebilirsiniz. Lafı çok fazla dolandırmaya gerek yok. Mors alfabesinden faydalanacağız. Mors alfabesinin tarihine de girmeye gerek yok ancak döneminin en yaratıcı buluşlarından olduğu bir gerçek. Hem ses, hem de ışık ile iletişim şansı veriyor ve mantık uzun ve kısa süreler ile oluşturulan harflere dayanıyor. Sahip olduğunuz telefonun flaşını kullanarak mesaj gönderme ve sohbet etme olayı da tamamen buna dayanıyor. Yaratıcı bir Android uygulaması olduğu kesin! Morse Talk uygulamasını şuradan indirerek işe koyulabiliriz.

Android: Telefonun Flaşı İle Mesaj Gönderme ve Sohbet Etme

Uygulamada hiçbir reklam yok ve tertemiz. Öncelikle buradan bizden geçer notu aldığını söyleyelim. Bizi tertemiz bir ekran karşılıyor. Ekrandaki alana İngilizce olarak mesajımızı giriyoruz. İngilizce karakterler kullanmak kaydı ile Türkçe de yazabilirsiniz. Start Transmission dediğiniz anda ekranınız Mors alfabesine uygun şekilde yanıp sönerek karşı tarafa mesajınızı iletiyor. Tabii süre tamamen yazdığınız harflere ve uzunluğa göre değişiyor. Mors alfabesi okumayı bilen biri varsa bu şekilde bir şeyler ifade edebilirsiniz. Telefonun flaşını kullanarak mesaj gönderme ve sohbet etme böylece mümkün hale geliyor.

Android: Telefonun Flaşı İle Mesaj Gönderme ve Sohbet Etme

Mesajımızı tamamlayıp Start Transmission dediğimiz anda ekranın yanıp söneceği hakkında bir uyarı alıyoruz ve ekran tamamen kararıyor. Mors kodları ekranın siyah ve beyaz geçişleri ile ve aralardaki süreler ile oluşturuluyor.

3

Siyahlarla ve beyazlarla mesajımızı karşı tarafa iletmeye devam ediyoruz. Bu sadece telefonun flaşını kullanarak mesaj gönderme ve sohbet etme yolumuzun mesaj gönderme aşaması. Bir de karşılıklı sohbet etme seçeneğimiz var.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü
Android: Telefonun Flaşı İle Mesaj Gönderme ve Sohbet Etme

Uygulamanın ayarlarına bakınca öncelikle tekrarlama özelliğinin olduğunu görüyoruz. Örneğin; bir acil durum (SOS) mesajı gönderecekseniz bunu sürekli olarak tekrarlayabilirsiniz. Aksi halde mesaj bir kere gönderildikten sonra ekran eski haline geliyor. İkinci seçenekte ise ekran yerine flaş ile mesaj gönderme ayarı yapılabiliyor. Bu özellik de özellikle uzak mesafelerde haberleşmek için birebir. Malum ekran parlaklıkları çok fazla değil ve flaşların da ne derece güçlü olduğunu biliyoruz. Son seçenek ise standart olarak açılışta SOS mesajının ön tanımlı olmasını sağlıyor.

5

Uygulamanın en sevdiğimiz özelliği hiç şüphesiz telefonun flaşını kullanarak mesaj gönderme ve sohbet etme özelliğini sunması. Burada sohbet için ayrı bir seçenek var. Üç noktalı menü üzerinden ulaşabilirsiniz. İki arkadaş olarak aynı uygulamaya sahip olduğunuzu düşünün. Flaşlarınız birbirinize Mors alfabesi mesajları gönderecek ve kameralar ile de bu mesajları okuyabileceksiniz. Gayet dahiyane! Focus ile karşı telefona netlemeyi yapıyoruz. Start ile görüşmeyi başlatıyoruz ve Send ile mesajımızı gönderiyoruz. Yine aynı şekilde İngilizce karakterlerle mesajımızı yazıyoruz ve gönderiyoruz.

6

Telefonun flaşını kullanarak mesaj gönderme ve sohbet etme işte bu kadar basit. Karşı taraftan bize gelen mesajları da bu şekilde okuyabiliyoruz ancak asıl performans için gece veya düşük ışık koşullarında denemenizde fayda var. Aksi halde kamera gün ışığının parlaklığı nedeniyle biraz yanılabiliyor. İsterseniz yanıp sönen bir ekranla arkadaşınıza şifreli bir mesaj bırakın. Sizin de bu uygulamayı seveceğiniz kesin!