Kategoriler
Konular

Hesaplarınız İçin En Üst Güvenlikte Şifreler Oluşturun

En Üst Güvenlikte Şifreler Oluşturun

Hesabınız için güvenilir bir şifre oluşturmak kolay bir iş gibi gelebilir. Ancak dijital dünyada bu en çok göz ardı edilen konulardan biridir. Çünkü akıllı ve güvenlikli bir şifre oluşturmak ve bunu tüm hesaplarınızda kullanmak her zaman pratik olmayabilir. Biz de bu yazımızda tüm hesaplarınız için en güvenlikli şifreyi nasıl oluşturabileceğinize dair önemli tüyolar verdik. Bunları kullanarak sizde kendi özel ve tahmin edilmesi güç şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Güçlü bir şifre oluşturmak için kullanılabilecek çok fazla farklı teknik var. Ancak bunları uygulamaksa bir o kadar basit.

#1 Şifrelerinizde Shift+Sayılar Kombinasyonunu Kullanın

Yalnızca alfabetik olanlar kırılması en kolay şifrelerdir. Ancak bunlara özel karakterler eklediğinizde durum tamamen değişir. Bu metodu kullanarak tahmin edilmesi imkansız bir şifre yaratabilirsiniz. Örneğin, şifrenizi 824760 yapmak yerine bu sayılara Shift tuşu basılıyken basarsanız ortaya şöyle bir sonuç çıkar: (‘+/&=. Hem aklınızdaki kombinasyonu girmiş olur hem de harikulade zorlukta bir şifreye sahip olursunuz.

En Üst Güvenlikte Şifreler Oluşturun

#2 Şifrenizi Oluştururken Film Diyaloglarından İlham Alın

Şifrenizi izlediğiniz filmlerin favori repliklerinden ya da en sevdiğiniz şiirlerin favori satırlarından esinlenerek oluşturabilirsiniz. Örneğin, Memento filminden bir repliği ve sevdiğimiz bir şiirin dördüncü satırını ele alalım.

“Kendimize kim olduğumuzu hatırlatmak için hepimizin aynalara ihtiyacı var.”

ya da daha kısa haliyle orijinal repliği kullanabiliriz.

“We all need mirrors to remind ourselves who we are.”

ve sonuç şuna dönüşürdü: wa4mtr4w4a

En Üst Güvenlikte Şifreler Oluşturun

#3 Şifrelerinizde Boşluk Kullanın

Bu en işe yarar yöntemlerden bir tanesi çünkü günümüzde birçok websitesi kayıt alırken sizden hem alfabetik hem de özel karakterleri bir arada kullanmanızı istiyor. Eğer çok fazla karmaşadan hoşlanmıyorsanız, favori şifrenizin içerisine bir boşluk koyarak tahmin edilmesini çok daha zor hale getirebilirsiniz.

Eğer bunu yukarıdaki tüyolarla birleştirirseniz ortaya şöyle bir sonuç çıkar:

AkıllıTelefon2016

Örnek: Akıllı Telefon’=!&

En Üst Güvenlikte Şifreler Oluşturun

#4 Klavye Düzeninden Faydalanın

Klavyedeki tuş düzeninini örnek alarak online hesaplarınız için hem güvenilir hem de akılda kalıcı bir şifre oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi orta bölümdeki tuşlar kırmızı çizgileri takip eden bir hatta girildiğinde ortaya sıradan şifrelerden daha karmaşık olan ancak hala hatırda kalan bir sonuç çıkar. Bu şifrelerin içinde CapsLock yardımıyla büyük harfler de kullanabilirsiniz.

En Üst Güvenlikte Şifreler Oluşturun

#5 Kişisel Tarihlerinizi Kullanın

Bunları doğum tarihinizle karıştırmayın. Zira bunlar en sık kullanılan çözümler ve ele geçirilmesi bir o kadar da kolaylar. Örneğin, işe girdiğiniz ilk günün, önemli bir kutlamanın ya da geçmişten bir olayın tarihini kullanabilirsiniz. 2 farklı tarihi beraber kullanabilir ve bunları özel karakterlerle ayırabilirsiniz.

Örnek: 11.10.1922_23.10.1923

En Üst Güvenlikte Şifreler Oluşturun

#6 Şifrenizin Güvenliğini Kontrol Edin

İnternette şifrenizin ne kadar güvenlikli olduğunu kontrol edebileceğiniz online bir servis bulunuyor. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz servis ile şifrenizin tahmin edilmesi ne kadar güç olduğunu ve çözülmesinin ortalama ne kadar zaman alacağını görebilirsiniz. Yukarıdaki tüyolarla girdiğimiz şifrenin 18 yılda çözülebileceğini öğrendik.

2