Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS 10’da Tüm Safari Sekmelerini Tek Seferde Kapatmak

Safari’de Tüm Sekmeleri Tek Seferde Kapatmak

Safari geliştirilen en güvenilir web tarayıcılarından biri olmasının yanında kullanıcı dostu arayüzü ile de öne çıkan bir uygulama. Geride bıraktığı yıllar içinde Safari büyük oranda değişti ve Google Chrome gibi güçlü rakipleri karşısında artık yere daha sağlam basmaya başladı. Özellikle iOS tarafında tarayıcı istenileni veriyor. 2013 yılına kadar iOS tarafında en popüler tarayıcı Chrome iken şimdi bu durum değişmeye başladı. Daha fazla sayıda kullanıcı artık Safari ile kalmayı tercih ediyor.

Ancak Safari’nin halen gidecek uzun bir yolu ve kazanması gereken yeni özellikleri var. Neyse ki iOS 10 ile bu umut bir miktarda olsa arttı. Zira bu yeni işletim sistemi ile Safari’nin çok aranan fonksiyonlarından tek butonla tüm sekmeleri kapama özelliği uygulamaya nihayet eklenmiş durumda.

Ancak unutmayalım ki Cydia gibi Jailbreak çözümleri ile bu özellik tarayıcıya eklenebiliyor. Ancak her kullanıcı Jailbreak’e sıcak bakmıyor ve telefonlarını fazla kurcalamadan olduğu gibi kullanmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle özelliğin artık tüm iPhone’larda bulunacak olması sevindirici.

Şimdi bunu iOS 10’da nasıl yapıldığını basitçe görelim.

1- iOS 10 ile ana ekran düzeni aynı kalıyor ve Safari yine bu ekrana konumlandırılmış. Ana ekranımızdan uygulamayı çalıştıralım.

2- Şimdiyse sekmeleri yönetmenizi sağlayan butona basılı tutarak birkaç saniye bekleyelim.

Safari'de Tüm Sekmeleri Tek Seferde Kapatmak

3- Bunu yaptığınızda karşınıza tüm sekmeleri kapamanıza yarayan bir buton çıkacak. Bu butonu kullanarak o an ne kadar sekme açıksa hepsini tek seferde kapayabiliyorsunuz.

Alternatif olarak bunu sekmeleri görüntülediğiniz ekrandan yapabilirsiniz. Bu ekran açıkken sağ alta konumlanmış Bitti butonuna basılı tuttuğunuzda aynı fonksiyon karşınıza çıkıyor.

Safari'de Tüm Sekmeleri Tek Seferde Kapatmak

Safari’ye kazandırılan bu yeni özellik ile göstermek istediklerimiz bunlar. iOS’un en yeni sürümü şuan yalnızca geliştirici ekosistemine açılmış durumda. Ancak dilerseniz iOS 10 Beta‘yı bir şekilde geliştirici hesabı olmadan da yüklemek mümkün. Ancak hatırlatalım henüz Beta olmasından ötürü hatalardan arındırılmış değil. Bununla ilgili yakın zamanda bir rehber hazırlayacağız.