Kategoriler
Rehberler

Xbox One’ı Telefondan Kontrol Etmek

Xbox One’ı Akıllı Telefondan Kontrol Etmek

Akıllı telefonlarımızın gerçekten başaramadıkları çok az şey var. İyi oldukları işlerden biri de Windows PC ile Mac gibi dizüstü ve masaüstü bilgisayarları kendi ekranından yönetebilmek. Şimdiyse bunlara Xbox One‘da dahil oluyor. Basit ama akıllı bir uygulama sayesinde sizde akıllı telefonunuz üzerinden favori konsolunuzu kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

Microsoft’un Xbox SmartGlass isimli uygulaması telefonunuzdan Xbox One oyunlarını açmanıza, TV akışlarını görüntülemenize ve konsoldaki uygulamaları çalıştırmanıza imkan tanıyor. Hatta bu uygulama sayesinde Xbox One’a bağlı olan TV’inizde bir programı izlemeye başlayabilirsiniz.

Xbox SmartGlass ücretsiz olduğu gibi Android, iPhone, Windows 10, Windows 8 ve hatta Windows Phone telefonlarla çalışabiliyor. Uygulamanın eksik olan tek bir yanı var o da henüz stream dediğimiz canlı yayın akışlarını desteklemiyor olması.

Xbox One'ı Akıllı Telefondan Kontrol Etmek

1- Uygulamayı iPhone ve iPad için App Store‘dan, Android cihazlar içinse Google Play‘den ya da Windows Phone telefonlar için Windows Phone Store‘dan indirebilirsiniz. Uygulamanın ayrıca Windows PC’lerde çalıştığını söylemiştik. Bunun için dilerseniz Windows Store‘u ziyaret edip gerekli uygulamayı masaüstüne indirebilirsiniz.

  • Her ne kadar konumuz Xbox One olsada Microsoft aynı hizmeti Xbox 360 için de sunuyor. Bunun için şu linklerden uygun olanını kullanarak cihazınız için yükleme işlemini başlatabilirsiniz. iOS Android Windows Phone StoreWindows Store
İlginizi Çekebilir:  Instagram hesabı olmadan Instagram Hikayeleri'ni görmek

2- Uygulama yüklendiyse Xbox hesabınızla giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra otomatik olarak Xbox One’ınızı listede bulacaksınız. Konsol ile telefonun aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerektiğini hatırlatalım. Eğer öylelerse Bağlan/Connect butonuna basarak konsola bağlanabilirsiniz. Eğer Otomatik Bağlan/Connect Automatically seçeneğini aktif bırakırsanız, gelecek sefer kendisi otomatik bağlanacaktır.

  • Uygulama bir şekilde Xbox One’ı görmüyorsa, IP adresini kullanarak bağlanma seçeneğine başvurabilirsiniz. Bunun için IP Adresini Gir/Enter IP Address butonunu kullanın. Xbox One’ın IP adresini öğrenmek içinse Ayarlar > Tüm Ayarlar >> Ağ Ayarları > Gelişmiş Ayarlar yolunu takip edin.

3- Cihazınız konsola bağlıysa artık Xbox One arayüzünde dolaşabilir, uygulamaları çalıştırabilir ve bunların daha fazlasını yapabilirsiniz. Örneğin, SmartGlass arayüzünden bir uygulamanın ya da oyunun üzerine dokunarak onu Xbox One’da çalıştırabilirsiniz.

Xbox One'ı Akıllı Telefondan Kontrol Etmek

Ayrıca bazı oyun ve uygulamaların SmartGlass ile ekstra özelliklere sahip olduğunu hatırlatalım. Örneğin, oyununuz destek veriyorsa oyun içi haritayı telefonunuzdan ayrıca açabilir ve oynarken haritayı buradan görüntülemeye devam edebilirsiniz.

Xbox One SmartGlass uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler bunlar. Eğer daha fazla sorunuz varsa yorum bırakabilir veya forumu kullanarak cevap alabilirsiniz.