Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS’de Polar Panorama Fotoğraflar Çekmek

Android ve iOS’de Polar Panorama (Little Planet) Fotoğraflar Elde Etmek

Android ve iOS’de polar panorama (little planet) fotoğraflar elde etmek sandığınız kadar zor değil. Mutlaka görüyorsunuzdur, müthiş bir fotoğraf dalı olan polar panorama (little planet) fotoğraflardan etkilenmemek imkansız. Hatta çoğu zaman bir yerlerde görüp, nasıl oluştuğunu merak ettiğiniz bu tür fotoğraflardan size kısaca bir bahsedelim. Bu fotoğraflar tam anlamıyla 360 derece olarak çekiliyor. Çekiminde profesyonel bir fotoğraf makinesi, balık gözü lens, nodal noktaya uygun tripod bağlantısı ve iyi bir tripod gerektiriyor. Sonrasında çekilen fotoğrafları bilgisayara alıp dikkatli bir şekilde birleştirmelisiniz. Birleşen fotoğrafları da ayrıca polar panorama (little planet) haline getirmek de uzmanlık ve bilgisayarda bu iş için kullanılabilecek iyi programların çoğu ciddi ücretlere sahip.

Ek olarak gittiğiniz yerlerde biraz önce bahsettiğimiz kilolarca ekipmanı taşımanız da cabası. Merkezi yerlerde bu durumu biraz kurtarmak elinizde. Sağolsun Google Maps çalışanları birçok noktadan 360 derece görüntü aldı. Üzerinde duracağımız uygulama bunu temel alıyor. İhtiyacınız olan tek şey Android veya iOS işletim sistemli bir akıllı telefon. Google Maps aracının çektiği 360 derece görüntüleri anında polar panorama (little planet) yapan Small Planet uygulamasına gerçekten bayılacaksınız. Uygulamayı Android için buradan, iOS için de buradan indirebilirsiniz. Small Planet’in Android için ücretsiz, iOS için de 0.99 USD fiyata sahip olduğunu belirtelim. iOS için neden ücretli diye sormayın. Android ve iOS’de polar panorama (little planet) fotoğraflar elde etmek için kolları sıvayabiliriz.

Screenshot_2016-06-24-10-57-12

Android ve iOS’de polar panorama (little planet) fotoğraflar elde etmek için yapmanız gerekenler çok basit. Small Planet uygulaması açıldığında size haritadaki konumunuzu gösteriyor. Google Maps baz alındığı için özellikle büyük şehirlerdeki neredeyse her sokak için polar panorama (little planet) görüntüsü alabilirsiniz. Haritadan istediğiniz yeri arama şansınız var. Bildiğiniz gibi Google aracının geçtiği yerler mavi olarak işaretleniyor. Küçük yerlerden bu tür görüntüleri almanız biraz daha zor. Mavi olan sokak veya caddeleri seçtiğimizde imlecin yanında zaten fotoğraf simgesi beliriyor. Sağ üstteki yeşil dünya simgesine basarak imlecin bulunduğu yerin polar panorama (little planet) görüntüsünü alın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü
b9def5c1-b6bd-4d25-92ec-f6b71cfe4c21

Android ve iOS’de polar panorama (little planet) fotoğraflar elde etmek işte bu kadar basit. Elde ettiğiniz bu fotoğraf 1440 x 2048 piksel gibi yüksek bir çözünürlüğe sahip. Yani masaüstü duvar kağıdı yapabilir, bir fincana bastırabilir veya tablo yaptırabilirsiniz. Ama sosyal medya paylaşımları yaparak büyük yankılar uyandıracağınız kesin. Fotoğrafta yakınlaşma uzaklaşma gibi işlemleri yapabilir, döndürerek veya bakış açısını değiştirerek farklı havalar katabilirsiniz. Hatta dilerseniz evinizin sokağından bir fotoğraf alarak bu işe ilk adımı atın. Emin olun sosyal medyadan çok zoru alacaksınız. 🙂

Screenshot_2016-06-24-10-57-34

Uygulamadaki + simgesi ile Android ve iOS’de polar panorama (little planet) fotoğraflar elde etmek işleminden sonra beğendiğimiz noktaları saklayabiliyoruz ve sonradan daha kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyoruz. Hatta gittiğiniz tatil mekanlarında da bu şekilde görüntüler alabilirsiniz.

Screenshot_2016-06-24-10-57-47

Uygulamanın en sağ üst köşesinde paylaşım ikonu var. Hiçbir reklam veya filigran olmadan sosyal medyada paylaşım yapabilirsiniz. Android ve iOS’de polar panorama (little planet) fotoğraflar elde etmek işte bu kadar basit. İlk paylaşımınızı yapın ve günün fenomeni olun!