Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

Android Wear Cihazda Ekran Görüntüsü Almak

Android Wear cihazda ekran görüntüsü almak bir süre önce ciddi ve zorlu bir mesele idi ancak güncel ürünlerde bu sorun gerilerde kalmış durumda. Akıllı saatlerde ekran görüntüsü kolayca alınabiliyor, ihtiyacınız olan tek şey akıllı telefonunuzda Android Wear uygulamasının bulunması. Size işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi aşama aşama anlatacağız.

Android Wear Cihazda Ekran Görüntüsü Almak

Öncelikle ekran görüntüsünü paylaşmak istediğiniz saat yüzü ya da menüyü akıllı saatinizde açın. Ardından akıllı telefonunuzu elinize alın ve cihazda kurulu olan Android Wear uygulamasını çalıştırın.

Uygulamanın içerisinde sağ üst bölümde konumlandırılmış üç noktalı simgeye dokunun. Burada karşınıza beş seçenekten oluşan bir menü açılacaktır. Bu menüden “Take wearable screenshot” seçeneğine dokunun. Seçeneğe dokunduğunuzda akıllı saatinizden ekran görüntüsü alınmasına onay vermeniz gerekecek.

android wear cihazda ekran görüntüsü almak 1

Akıllı telefonlardaki durumdan farklı olarak Android Wear’da alınan ekran görüntüleri telefon ya da saatten hemen görüntülenemiyor. Ekran görüntüsü aldığınızda “Wearable screenshot finished. Touch to send.” uyarısıyla karşılaşıyorsunuz. Ekran görüntüsünü Hangouts gibi mesajlaşma uygulamaları ya da Gmail, Google Drive, Dropbox gibi uygulamalarla paylaşabiliyorsunuz.

android wear cihazda ekran görüntüsü almak 2

Alınan ekran görüntüsü basitçe “screen.png” adlandırmasına sahip, akıllı telefonlardaki gibi tarih / saat bilgileri bulunmamakta. Eğer görseli bulut depolama hesabına aktaracaksanız ekran görüntüsünü yükledikten sonra adını ya da bulunduğu dizini değiştirin, bu sayede daha sonra tekrar ekran görüntüsü kaydedip yüklemek istediğinizde önceki dosyanın üzerine veri yazılması tehlikesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Son olarak Huawei Watch ya da Moto 360 (2015) gibi dairesel ekranlı bir akıllı saatiniz varsa ekran görüntüsünün kenarlarına siyah çerçeve eklendiğini ve görselin kare formuna dönüştürüldüğünü sözlerimize ekleyelim.