Kategoriler
Rehberler

Apple TV’yi iPhone Kilit Ekranından Kontrol Etmek

Apple TV’yi iPhone Kilit Ekranından Kontrol Etmek

Apple TV gerçekten büyük potansiyellere sahip bir platform. App Store’un bağışladığı bazı harika uygulamaları ve o hep iPhone ve iPad’den oynamayı sevdiğimiz birçok favori oyunları bünyesinde barındırıyor. Hem de bu keyfi büyük ekran bir TV’de yaşayabiliyorsunuz. Ancak Apple TV hakkında can sıkıcı bir nokta var ki o da kullanıcıyı Siri Remote kontrolcüsüne muhtaç bırakıyor olması. Her ne kadar bu sanal kumanda asistanı işini sorunsuzca yerine getirecek kadar başarılı olsada bazen kontrollerde aradığınız rahatlığı bulamıyorsunuz. Ayrıca Siri’nin farklı aksanları anlamada halen ciddi problemleri var. Neyse ki bu noktada devreye CiderTV isminde farklı bir alternatif giriyor.

CiderTV uygulaması Apple TV’nizi iPhone kilit ekranından kontrol etmenize imkan tanıyor. Bunu Bildirim Merkezi içine yerleşen bir widget ile başarıyor. Beraberinde ise özel bir klavye ve kolay kullanılabilir fonksiyonlarla gelmekte.

1- Önce CiderTV uygulamasını iPhone ya da iPad cihazınıza indirin. Kendisi App Store‘dan ücretsiz bulunabilir.

2- Uygulama yüklendiyse şimdi ekranı aşağı kaydırarak Bildirim Merkezi‘ni getirin.

3- Daha sonraysa Bugün sekmesindeyken ekranı en aşağı kaydırarak Düzenle butonuna erişin.

Apple TV'yi iPhone Kilit Ekranından Kontrol Etmek

4- Bu ekrandan CiderTV’nin yanında bulunan yeşil artı simgesine dokunun. Ardından ekranı sağ yukarıdan onaylayın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?

CiderTV’yi Apple TV ile eşleştirme

1- CiderTV’yi iOS cihazınızdan çalıştırın. Apple TV’nin açık ve cihazınız ile aynı ağa bağlı olduğundan emin olun.

2- Sonrada sağ yukarıdan artı simgesini kullanarak uygulamayı TV’niz için bir kumanda yazılımına dönüştürün.

3- Bunun ardından ekranda çıkan dört haneli kodu girmeniz gerekecek.

Apple TV’nizden Ayarlar > Kumandalar ve Aygıtlar > Remote Uygulaması yolunu takip edin ve az önce cihazınızın ekranında gözüken kodu buraya girin.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra artık tek yapmanız gereken Bildirim Merkezi‘ni getirip widget’ın sunmuş olduğu fonksiyonları kullanarak Apple TV’yi kontrol etmek olacak. Bunlar dört yönlü klasik tuşlar, onay tuşu ve menü butonu olarak ayrılmakta. Ayrıca sağ aşağından tam ekran ya da küçültme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Apple TV'yi iPhone Kilit Ekranından Kontrol Etmek

Widget ayrıca nesneleri seçmenize, uygulamaları çalıştırmanıza ve ekran imlecini kullanmanıza imkan tanıyor. Bir diğer faydalı fonksiyonu ise Menu butonuna uzunca basılı tutarak anında Apple TV’nin ana ekranına gitmek veya cihazı uykuya almak.

CiderTV hakkında anlatabileceklerimiz bunlardı. Eğer Siri Remote‘a alternatif bir yazılım arıyorsanız kendisi bu noktada iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor. Zaten ücretsiz olduğundan bir deneyip görmekte yarar var. Daha fazla sorunuz için yorum bırakmayı unutmayın.