Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Ölü / Parlak Piksel Testi ve Tamiri

Android: Ölü / Parlak Piksel Testi ve Tamiri

Ölü / parlak piksel gerçeği neredeyse ekran içeren tüm teknolojik cihazlar için geçerli. Yıllar öncesinde belirli miktarda ölü / parlak pikselin “kabul edilebilir düzeyde” olduğu belirtilerek ürünlerin ayıplı sayılmasının önüne geçiliyordu ancak günümüzde artık böyle bir durum yok. En basit bir cihazda bile belirtilen süre zarfında iade edip paranızı alma veya değişim isteme şansına sahipsiniz. Tabii iki yıllık garanti süresi dışına çıkmamak kaydıyla. Peki, diyelim yurtdışından yeni aldığınız akıllı telefonun ekranında böyle bir sorun çıktı veya garantisi dolan telefonunuzda bazı piksellerin ölü / parlak olmaya başladığını gördünüz. Ne mi yapacaksınız? Android’de ölü / parlak piksel testi ve tamiri yapabilirsiniz. Tamirin yüzde 100 bir garantisi yok ancak bazı koşullarda pikselleri düzeltebildiği belirtiliyor. Uygulamayı şu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Android'de ölü  parlak piksel testi ve tamiri

Android’de ölü / parlak piksel testi ve tamiri için kullanacağımız uygulama gerçekten bu iş için düşünülmüş ve mümkün olan tüm onarım aşamalarını cömertçe karşınıza getiriyor. Öncelikle Colors seçeneği altından tek tek tüm renklere bakarak Android’de ölü / parlak piksel testi ve tamiri öncesinde ekranı kontrol ediyoruz.

Android'de ölü  parlak piksel testi ve tamiri

Android’de ölü / parlak piksel testi ve tamiri için yer verilen renkler arasında kırmızı, yeşil, mavi, beyaz, siyah ve gri var. İsterseniz Custom seçeneği üzerinden ekrana daha farklı bir renk verme şansınız da var. Böylece şüphelendiğiniz piksele daha gelişmiş bir test uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?
Android'de ölü  parlak piksel testi ve tamiri

Android’de ölü / parlak piksel testi ve tamiri uygulamasında aynı zamanda test öncesinde ekran parlaklığını da ayarlama şansınız var. Böylece pikselleri daha detaylı inceleyebilirsiniz. Eğer ölü / parlak piksel olduğuna eminseniz sağ alt köşedeki menüden onarım frekansını ve onarım süresini belirleyebilirsiniz.

Android'de ölü  parlak piksel testi ve tamiri

Android’de ölü / parlak piksel testi ve tamiri için belirleyeceğiniz onarım frekansında ekranın renkler arasında geçiş süresi belirlenebiliyor. 0.1 sn’den başlayarak 0.2 sn, 0.3 sn ve 0.5 sn gibi değerler seçilebiliyor.Tabii bazı ileri düzey cihazlarda 0.02 sn ve 0.05 sn değerlerine de inilebiliyor.

Android'de ölü  parlak piksel testi ve tamiri

Fixit Duration olarak adlandırılan onarım süresini ise 10 dakikadan başlayarak sonsuz zaman aralığına kadar kademeli olarak yükseltebilirsiniz. Eğer bir ölü piksele veya parlak piksele sahipseniz Android’de ölü / parlak piksel testi ve tamiri uygulaması ile şansınızı denemekte fayda var. Hepimizin bildiği gibi en garantili yöntem panelin değişmesi ve bunu çoğu zaman istemiyoruz. Faydalı olması dileğiyle.