Kategoriler
Rehberler

Telefon Kamerası ile Dil Çevirisi Yapmak

Herhangi başka bir dildeki metni yalnızca telefonunuzun kamerasını yaklaştırarak anında hedef dile çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Hem de hiçbir şeye dokunmanıza gerek kalmadan.

Telefon Kamerası ile Anında Çeviri Yapmak

Beğenilen Google Translate hizmetinin mobil forma bürünmüş hali özellikle iOS ve Android gibi platformlarda marketin en çok indirilen uygulamaları arasında yer alıyor. Hem zengin dil içeriği hem de hızlı ve ücretsiz yapısıyla Translate ya da ülkemizdeki adıyla Google Çeviri işini gerçekten iyi yerine getiriyor. Ancak uygulama son zamanlarda aldığı yeni güncelleme ile bambaşka bir fonksiyona kavuştu. Google Çeviri ile artık bir metnin sadece kameranızı açıp yakınlaştırarak tercümesini yapabilirsiniz. Şimdi bunun nasıl kolayca başarıldığına bakalım.

  1. Öncelikle akıllı telefonunuzdan Google Çeviri’nin son versiyonunu Play Store ya da App Store‘dan indirerek yükleyin. Bunun için yukarıda verdiğimiz bağlantıları kullanabilirsiniz.
  2. Uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda sizden çeviri yapmak istediğiniz dili ve hedef dili seçmeniz istenecek. Bunları daha sonradan değiştirebildiğinizi hatırlatalım.
  3. Her şey tamamsa şimdi Çeviri uygulamasının ana ekranıyla karşı karşıya olmanız gerekiyor. Buradan ekran görüntüsünde göründüğü gibi Kamera ikonuna basarak özelliği açalım.
  4. Şimdi kamerayı çevirmek istediğiniz dile tutarak hedef dile nasıl anında döndüğünü tecrübe edebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?
Telefon Kamerası ile Anında Çeviri Yapmak

Kamera fonksiyonun düzgün çalışması hakkında bir ufak tüyoda telefon ekranını dikey tutmaktan geçiyor. Ayrıca yakınlaştırdığınız metnin çok küçük fontlardan oluşmadığına dikkat edin.

Google Çevirinin kazandığı bu yeni fonksiyon ile uygulamanın güncel özellikleri şu şekilde:

  • 103 dilden yazarak çeviri yapabilme
  • İnternet olmadan 52 dilde çeviri desteği
  • 29 dilde anında kamera çevirisi imkanı
  • Fotoğrafı analiz ederek 37 dilde çeviri yapma
  • 93 dilde el yazısı ile çeviri desteği

Google Çeviri’nin yeni fonksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler bunlar. Uygulama şuanda 29 farklı dilde anında kamera çevirisi yapabiliyor bunlardan biride dünyanın en önemli dillerinden biri olan Türkçe. Özellikle İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce çevirilerinin çok başarılı olduğunu söylemeliyiz. Konu hakkında daha fazla sorunuz için yorum bırakabilir ve forum bölümümüzü kullanabilirsiniz.