Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulama Simgelerini Küçültme / Büyütme

Android: Uygulama Simgelerini Küçültme / Büyütme

Sanırsak bize sorulan soruların arasında en çok “Android’de uygulama simgelerini küçültme ve büyütme nasıl yapılır?“ı duyuyoruz. Bunu yapabilmenin zilyon tane yolu var. Fakat reklamlardan tamamen arınmış, ücretsiz ve görsel olarak akıllı telefonunuza çok şey katacak öyle bir uygulama var ki biz de bizzat kullanmaya başladık. Üstelik uygulama sayesinde artık tüm simgeleri de tek ekranda toplamış durumdayız. Aramak ve bulmak için geçen zaman da hayli kısaldı. Lens Launcher’a tek kelime ile bayılacaksınız!

https://play.google.com/store/apps/details?id=nickrout.lenslauncher&hl=tr

Android’de uygulama simgelerini küçültme ve büyütme uygulaması olarak bize göre Lens Launcher’dan daha iyisiyle karşılaşmak biraz zor. Arabirimi İngilizce olsa da anlaşılması oldukça pratik. Size çeşitli seçenekler sunuyor. Simge büyüklükleri, yapılacak büyütme miktarı vs her türlü ince ayarı sunuyor. Tabii burada akıllı telefonunuzun ekran çözünürlüğü devreye giriyor. Ayrıca gözlerinizin ne derece küçük simgeleri görebileceği de ayrı bir dinamik. Uygulama ayrıca yaşlılar için Android’de simge küçültme ve büyütme görevini de iyi bir şekilde üstleniyor.

Android Uygulama Simgelerini Küçültme Büyütme (1)

Android’de uygulama simgelerini küçültme ve büyütme yapmayı sağlayan Lens Launcher’da küçüklü büyüklü siyah noktaları bir ön izleme olarak hayal edebilirsiniz. Hemen altta bulunan ayarlarla oynadıkça bu simge ön izlemelerinde değişiklik olduğunu göreceksiniz. Ayarlar ilk başta simge büyüklüğü olarak karşımıza çıkıyor. Değeri 10 dp ile 40 dp olarak değiştirebiliyoruz. Altta da büyütme bozulması çarpanı var. Bunu da 0.5 ile 5 arasında ayarlayabiliyoruz. Değer yükseldikçe simge arası açılıyor.

Android Uygulama Simgelerini Küçültme Büyütme (2)

Ayarlara devam ediyoruz. Scale Factor olarak adlandırılan kısım bizim doğrudan simge boyutunu olağan değerin katlanarak altına indirmemizi veya üzerine çıkarmamızı sağlıyor. Normalde bu değer 1.0 ile kalırsa karşınıza normal büyüklükte simgeler geliyor. 2.0 olduğunda ise dirseğinizle dokunabileceğiniz simge büyüklüklerine ulaşabilirsiniz.

Android Uygulama Simgelerini Küçültme Büyütme (3)

Sağ taraftaki APPS sekmesine geçince burada tüm uygulamalarınızın listesini görüyoruz. Lens Launcher içinde yer almasını istemediğimiz veya gizli kalması gereken uygulamaları buradan görünmez hale getirebiliriz. Ayrıca bir de burada sağ altta pembe renkli bir ayar tuşu daha var. Bu da değişik ve sıra dışı bazı ayarları içeriyor.

Android Uygulama Simgelerini Küçültme Büyütme (4)

Pembe renkli tuştan APPS ayarlarına girdiğinizde değişik sıralamalar yapmak elinizde. Sırasıyla A’dan Z’ye, Z’den A’ya, önce en yeni, önce en eski, önce en açık renkli simgesi olan, önce en koyu renkli simgesi olan, önce en çok açılan, önce en seyrek açılan gibi değişik sıralama seçenekleri var. Burada bizim ilgimizi en çok renklere göre sıralama özelliği çekti. Ayrıca Android’de kullanım sıklığına göre simge sıralaması yapılabilmesi de önemli bir nokta.

Android Uygulama Simgelerini Küçültme Büyütme (5)

En sağdan ise gerçek ayarlara yani Lens Launcher’in ayarlarına geliyoruz. Burada varsa simge paketi değiştirebiliyoruz, Launcher’i devre dışı bırakabiliyoruz, arka plana düz renk verebiliyoruz -ki biz zaten siyah rengi sevenlerdeniz-, renk temasını seçebiliyoruz. Titreşimi etkinleştirebiliyoruz, uygulama isimlerinin gösterilmesini sağlayabiliyoruz ve seçim yuvarlağını ortaya çıkartabiliyoruz. Yeterli düzeyde gelişmiş ayar mevcut.

Android Uygulama Simgelerini Küçültme Büyütme (6)

Evet telefonumuzda yer alan tüm simgeleri buradan görebilirsiniz. Hepsinin tek bir ekranda bulunması muhteşem bir duygu. Parmağımızı ekrana dokunduğumuzda mükemmel bir efekt başlıyor ve istediğimizi seçebiliyoruz.

Android Uygulama Simgelerini Küçültme Büyütme (7)

Evet haklısınız, biraz önce simgeler hayli küçüktü. Şimdi çok daha iyiler. Lens Launcher’i kurup kullanmak için sabırsızlandığınıza eminiz. Bize göre Android’de uygulama simgelerini küçültme ve büyütme yapan daha iyi bir uygulama yok, üstelik bu uygulamada reklam da yok. Sorularınız varsa veya aksini iddia ediyorsanız forum sayfamıza bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?