Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Gizli Ses Kaydı Yapma

Android: Gizli Ses Kaydı Yapma

Android işletim sistemli akıllı telefonları gizli ses kaydı yapma için de kullanabilirsiniz. Gizli ses kaydı uygulaması aslında bildiğiniz bir ses kaydedici. Farklı olarak arka planda çalışabiliyor ve daha da önemlisi, çalıştığına dair ekranda hiçbir ibare görünmüyor. Yani siz akıllı telefonunuzu bir ortamda bırakıp gittiğinizde, ekrana bakan kişilerin ses kaydı yaptığınızı anlaması biraz zor olacak. Tabii arkada çalışan uygulamaları tek tek inceleyecek kadar cesaretlilerse o halde yakalanma şansınız yüksek, söyleyelim.

https://apkpure.com/tr/secret-voice-recorder/com.miragestack.secret.voice.recorder

Ağustos 2019 itibari ile Secret Voice Recorder artık kullanımda değil. Fakat yine de üst linke APK olarak ekledik. Resmi marketten indirmek isterseni onun yerine aşağıdaki uygulamayı kullanabilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andrwq.recorder&hl=tr

Uygulama kolay bir şekilde indirilip kurulabiliyor. Üç farklı ekrandan oluşuyor ve oldukça basit. İlk ekran kayıt işlemi için, ikinci ekran kayıtlarınızı dinlemek için ve üçüncü ekran da uygulamanın ayarları için. Şimdi ilk gizli ses kaydı yapma denememizi gerçekleştirelim. Uygulamayı açıyoruz.

Android Gizli Ses Kaydı Yapma (1)

Uygulama gördüğünüz gibi oldukça sade ve anlaşılabilir. Birçok uygulamada olduğu gibi ekranın altında dikey bir reklam alanı var. Başka bir reklamla karşılaşmadık. Sürekli çıkan ve tam ekran olan reklamlardan arındırılmış olması hoşumuza gitti. Mikrofon simgesine basarak gizli ses kaydı yapma işlemini başlatıyoruz.

Android Gizli Ses Kaydı Yapma (2)

Gördüğünüz gibi gizli ses kaydı yapma sırasında akıllı telefonumuzu kullanmaya devam ediyoruz ve ses kaydı yaptığımızdan bizden başka hiçbir kimsenin haberi yok. Ekranda kayda dair herhangi bir kırmızı daire veya mikrofon simgesi yok. Bu yüzden gönül rahatlığı ile akıllı telefonumuzu bir yerde bırakarak veya birine teslim ederek arkamızdan konuşulanları dinleyebiliriz. 🙂

Android Gizli Ses Kaydı Yapma (3)

Tekrar uygulamaya dönüyoruz. Bu kez mikrofon simgesinin yerinde durdurma tuşu var. Basarak kaydı sonlandırıyoruz. Artık bir sonraki sekme olan SAVED RECORDINGS yani kayıtların bulunduğu alana geçiş yapabiliriz. Android’de gizli ses kaydı yapma işte bu kadar basit.

Android Gizli Ses Kaydı Yapma (4)

SAVED RECORDINGS alanında kayıtlı konuşmalarımızın tarihini, saatini ve süresini görebiliyoruz. Burada sadece dosyayı silme veya adını değiştirme yetkilerine sahibiz. Gönderime dair bir ayara yer verilmemiş olması eksiklik olarak gözümüze çarpıyor. Yine de çaresiz değiliz. Akıllı telefonumuzun dahili hafızasından kayıtlarımızı alarak dosya yöneticisi uygulamasının yetenekleri elverdiğince basit bir şekilde göndermemiz gereken yerlere gönderebiliriz.

Android Gizli Ses Kaydı Yapma (5)

Android’de gizli ses kaydı yapma uygulamasının ayarlarında da pratik seçenekler var. Uygulama zaten kullanışlı. Ayarlar sayesinde daha da kullanışlı bir hale geliyor. Örneğin; ilk seçenek güç tuşuna üç kere ardarda basarak kaydı başlatmanızı ve durdurmanızı sağlıyor. Bu standart olarak aktif. Interval seçeneği ile 1 saniye veya 5 saniye aralıklar koyabilirsiniz. Yani güç tuşuna kaç saniye aralıklı üç kez basabileceğiniz buradan saptanabiliyor. Benzer şekilde ses tuşlarına da görev verilebiliyor. İki ses tuşuna aynı anda basma ile kayıt başlatılabiliyor ve durdurulabiliyor. Diğer seçenekleri ise kayıt konumu ve kayıt başlangıcı / sona erdirme sırasında titreşimle bilgilendirme. Uygulamayı kötü niyetlerle kullanmamanız konusunda bir dipnot belirtmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?